Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Porady prawne (strona: 6)

Zwolnienie lekarskie L4 a ustawa o lekarzu sądowym

Do pisma o przywrócenie terminu na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku dołączono zwolnienie L4, jako powód niedotrzymania siedmiodniowego terminu. Zwolnienie wystawił lekarz nie wpisany na listę (...)

Komparycja wyroku

W uzasadnieniu wyroku pojawia się określenie komparycja wyroku. Co oznacza ten termin?

Skutki niewłaściwego delegowania sędziego

W związku z protestem w Szczecinie dotyczącym niewłaściwie delegowanych sędziów proszę o informacje: Jak powinna wyglądać \"prawidłowa delegacja\" sędziego i czy wystarczy podpis prezesa sądu, (...)

Zmiana adresu zamieszkania a postępowanie sądowe

Sąd właściwy orzekł o przyznaniu mi alimentów na dziecko. Wówczas zameldowana byłam pod innym adresem aniżeli obecnie. Po zmianie adresu zameldowania i zamieszkania podlegam teraz pod inny sąd. (...)

Kopia protokołu z akt sprawy

Zamówiłem jako uczestnik uwierzytelniona kopie z akt sprawy. Konkretnie chodziło mi o Protokół z posiedzenia Sądu. Zapłaciłem w znaczkach po 6 złotych za stronę. Po przyjściu do domu zauważyłem, (...)

Błędne nazwisko pozwanego w pozwie i wyroku

Wniosłem pozew w trybie nakazowym (z weksla). W pozwie, który złożyłem w sądzie przekręciłem nazwisko pozwanego - uciekła mi jedna literka w nazwisku. Sąd na podstawie weksla (na wekslu są prawidłowe (...)

Odpis orzeczenia a klauzula wykonalności

Po uprawomocnieniu się wyroku, wystąpiłam do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności tego wyroku, dołączając jego kserokopię. Niestety oryginał zaginął, po prostu nie mogę go znaleźć. Sąd (...)

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Mój dłużnik wniósł apelację od wyroku sądu gospodarczego i właśnie sąd II instancji wydział gospodarczy odwoławczy przysłał mi odpis wyroku oddalającego tę apelację. Czy mam teraz wystąpić (...)

Skład sądu

W niektórych sprawach sądowych skład orzekający Sądu składa się z sędziego i towarzyszących mu ławników. W jakich sytuacjach prawo nakazuje obecność ławników na rozprawie karnej lub cywilnej (...)

Doręczenie odpisów z akt sprawy

Zapadł wyrok w sprawie karnej przeciwko mnie, w sądzie odległym o 400 km. Jak odpowiedzieli mi Państwo, mam prawo jako strona postępowania wystąpić do sądu z wnioskiem o doręczenie odpisu z akt (...)

Choroba a przywrócenie terminu

Przed sądem I instancji zakończył się proces cywilny o zapłatę. Sąd oddalił powództwo i powód chciał złożyć apelację. Jednakże radca prawny reprezentujący go przed sądem zachorował i (...)

Termin uprawomocnienia się postanowienia sądu

Chodzi o postanowienie sądu na posiedzeniu niejawnym w sprawie gospodarczej, na które wyznaczony jest 7-dniowy termin złożenia skargi. Stanie się prawomocne, jeśli nikt nie wniesie w przepisowym (...)

Doręczenie wezwania za pośrednictwem adwokata

W postępowaniu w sprawie podziału majątku sąd omyłkowo nie wysłał wezwania do uczestniczki ("stawiennictwo osobiste obowiązkowe celem przesłuchania pod rygorem pominięcia dowodu z przesłuchania"), (...)

Przesłanki rygoru natychmiastowej wykonalności

W sprawie gospodarczej sąd wydał nakaz zapłaty. Przeciwnik (sp. z o.o.) wniósł sprzeciw. W sprzeciwie tłumaczył swoje zaległości trudnościami we współpracy z innymi kontrahentami (niewywiązywaniem (...)

Delegacja sędziego podpisana przez podsekretarza

17 lipca zeszłego roku Sąd Najwyższy orzekł, że delegacja sędziego do sądu innego niż ten, do którego jest mianowany, musi być podpisana co najmniej przez ministra lub premiera. Przeglądając (...)

Dobrowolne poddanie się karze - zmiana warunków

Kilka miesięcy temu spowodowałem kolizję drogową będąc pod wpływem alkoholu 1,4 promila (nie było rannych). Podczas przesłuchania przez policję przyznałem się do winy. Dobrowolnie poddałem (...)

Uznanie właściwe i niewłaściwe

Spotykam się często z terminami "uznanie właściwe i niewłaściwe", "oświadczenie dłużnika właściwe i niewłaściwe", "dokumenty właściwy i niewłaściwy". Co to znaczy i jakie są różnice? (...)

Sprostowanie imienia w wyroku lub postanowieniu

Do sądu złożono wniosek o sprostowanie (dopisanie) w postanowieniu o zasiedzeniu drugiego imienia wnioskodawcy. Sąd oddalił ten wniosek uzasadniając to tym, że wnioskodawca ani we wniosku ani w (...)

Ugoda sądowa a powaga rzeczy osądzonej

Pracodawca z pracownikiem przed sądem pracy zawarli ugodę, według której "załatwiała" ona wszelkie roszczenia wynikające z przedmiotu pozwu (dotyczył on wysokości wynagrodzenia). Mimo to pracownik (...)

Liczba odpisów wniosku

Składamy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia na postanowienie sądu wraz zażaleniem. Wiemy, iż zażalenie musi być dla sądu i odpis dla strony przeciwnej. Nie wiemy, (...)

Kiedy składać wniosek o przywrócenie terminu

Podejrzewamy, iż doszło do uchybienia terminu na złożenie zażalenia w postępowaniu cywilnym. Jednak nie mamy pewności. Dlatego też złożyliśmy zażalenie z wnioskiem o ewentualne przywrócenie (...)

Zdolność sądowa i procesowa

Czym różni się zdolność sądowa od zdolności procesowej?

Dwóch pełnomocników w sprawie rozwodowej

Czy w sprawie rozwodowej może mnie reprezentować dwóch adwokatów?

Wydanie dokumentów przez pełnomocnika

Moja kuzynka postanowiła odwołać mamę jako swojego pełnomocnika zarówno w sprawach majątkowych jak i prowadzonej sprawy sądowej o podział majątku. Jednocześnie z odwołaniem chce, aby mama wydała (...)

Powództwo do miejscowo niewłaściwego sądu

Otrzymałem nakaz o zapłaty z Sądu Rejonowego w Warszawie. Pozew był adresowany do mojego poprzedniego miejsca zamieszkania (w Warszawie), list z sądu został odebrany przez mojego znajomego, który (...)

Podważenie ekspertyzy biegłego

Byłem uczestnikiem pożaru, który wybuchł w pokoju, kiedy spałem. Biegły Policji ustalił, że zajął się materiał łatwopalny w pobliżu pieca elektrycznego (z wskazaniem na wiszący ręcznik). (...)

Zabezpieczenie w sprawie o podwyższenie alimentów

Mam 14-letniego syna. Ma zasądzone alimenty w wysokości 400 zł (wyrok sprzed 10 lat). Wydaję na dziecko ok. 2000 zł miesięcznie, a ojciec dziecka zajmuje wysokie, eksponowane stanowisko i mógłby (...)

Pełnomocnik a doręczenia

W postępowaniu administracyjnym jest ustanowiony pełnomocnik. Zgodnie z art. 40 § 2 kpa w przypadku ustanowienia pełnomocnika organ administracji państwowej doręcza pisma pełnomocnikowi. Czy jako (...)

Wgląd i kopie z akt komorniczych

Złożyłam wniosek o egzekucję u komornika, chciałabym mieć wgląd do dokumentów z postępowania egzekucyjnego, a jeśli to możliwe to uzyskać kopię tych dokumentów. Czy mam prawo do wglądu (...)

Pełnomocnictwo procesowe

W zeszłym tygodniu odbyła się rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej krewnej. Pełnomocnikiem na rozprawie teściowa wyznaczyła swojego zięcia na podstawie notarialnego pełnomocnictwa. (...)

Prawa i obowiązki kuratora w postępowaniu sądowym

Otrzymałam z sądu wniosek o zniesienie współwłasności wraz z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika postępowania. Kuratorem mam być ja, wyraziłam na to wcześniej (...)

Wykonalność postanowienia sądu opiekuńczego

Żona i jej rodzice utrudniają mi kontakty z córeczką. Chcę się zwrócić do Sądu o jak najszybsze ustalenie terminu sprawy i tym samym kontaktów z dzieckiem (mam pełne prawa rodzicielskie). Chcę (...)

Niepełne uzasadnienie aktu oskarżenia

Przedstawiony mi akt oskarżenia posiada uchybienie w postaci niepełnego uzasadnienia stawianych mi zarzutów. W najważniejszej części zdanie jest przerwane w połowie i tak naprawdę nie wiadomo, (...)

Niestawiennictwo oskarżonego a choroba dziecka

Miałem wyznaczony termin rozprawy głównej w sprawie, w której jestem oskarżonym. W tym dniu moje dziecko rozchorowało się (jestem tatą, ale dziecko mieszka w większości czasu u mnie z powodu (...)

Kierowanie pism do sądu pocztą

Ostatnio kierując pisma do sądu na kopercie podaję ich ilość, jeżeli w jednej kopercie wysyłam więcej niż jedno pismo. Robię to od czasu, jak prokuratura kilka miesięcy milczała i nie wiedziałem, (...)

Mediacja a sprzeciw od nakazu zapłaty

Przeciwko nam został złożony pozew o zapłatę do sądu gospodarczego. Został wydany nakaz zapłaty. Złożyliśmy sprzeciw do tego pozwu. Został wyznaczony termin rozprawy. Czy na takim etapie sprawy (...)

Niestawiennictwo uczestnika postępowania

Rozwiedzeni małżonkowie posiadają dwoje małoletnich dzieci, które zamieszkują z matką. Matka dzieci złożyła w sądzie wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej byłemu mężowi do prawa współdecydowania (...)

Usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie karnej

Czy zwolnienie lekarskie musi być honorowane przez sąd grodzki jako usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie? Czy coś zmieniło się w przepisach od nowego roku?

Nadzór prezesa sądu nad postępowaniem

Toczy się sprawa sądowa o egzekucję kontaktów z dzieckiem. Jest w niej moim zdaniem dużo niezrozumiałych spraw. Nie wiem, czy to przewlekłość postępowania, a może bardziej bezczynność sądu, (...)

Uznanie rozwodu sporządzonego w Tajlandii

Mieszkam na stałe za granicą w Wielkiej Brytanii. Chciałbym uzyskać od sądu polskiego uznanie rozwodu zawartego za granicą, dokładnie w Tajlandii. Moja żona była Tajką, byliśmy małżeństwem (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika