Niepełne uzasadnienie aktu oskarżenia

Pytanie:

"Przedstawiony mi akt oskarżenia posiada uchybienie w postaci niepełnego uzasadnienia stawianych mi zarzutów. W najważniejszej części zdanie jest przerwane w połowie i tak naprawdę nie wiadomo, jak i czym prokurator uzasadnia stawiane mi zarzuty. Niestety zorientowałem się o tym na kolejnej rozprawie - sprawa toczy się już przed sądem rejonowym. Czy jest to poważne uchybienie ze strony prokuratury i gdyby uznać, że prokurator nie uzasadnia stawianych mi zarzutów, to w jaki sposób należy to wskazać sądowi (w postaci pisma procesowego, w postaci zaprotokołowanego zeznania przed sądem, czy też inaczej)? A może samo uzasadnienie nie ma znaczenia dla rozpoznania sprawy przez sąd?"

Odpowiedź prawnika: Niepełne uzasadnienie aktu oskarżenia

Stosownie do art. 332 § 1 pkt 6 kpk akt oskarżenia sporządzony przez prokuratora powinien zawierać uzasadnienie, w którym należy przytoczyć fakty i dowody, na których oskarżenie się opiera, a w miarę potrzeby wyjaśnić podstawę prawną oskarżenia i omówić okoliczności, na które powołuje się oskarżony w swej obronie.

Brak uzasadnienia powinien spowodować zwrot aktu oskarżenia w celu jego uzupełnienia, gdyż jest to brak formalny (art. 337 § 1 kpk). W zasadzie także uzasadnienie "niepełne" może doprowadzić do zwrotu aktu oskarżenia, choć zależeć to będzie od konkretnych okoliczności. Jednakże zwrot jest możliwy po wniesieniu aktu, a przed wyznaczeniem rozprawy (posiedzenia). Być może prezes sądu (przewodniczący wydziału) uznał, że braki uzasadnienia nie są istotne. W każdym razie z pytania wynika, że sprawa już toczy się przed sądem. Na tym etapie braki uzasadnienia same w sobie nie stanowią przeszkody do prowadzenia procesu. Jeżeli natomiast braki uzasadnienia wynikają z istotnych braków w postępowaniu przygotowawczym, to wtedy sąd ma możliwość skorzystania z art. 397 kpk, zgodnie z którym jeżeli dopiero w toku rozprawy ujawnią się istotne braki postępowania przygotowawczego, a ich usunięcie przez sąd uniemożliwiałoby wydanie prawidłowego orzeczenia w rozsądnym terminie, sąd może przerwać albo odroczyć rozprawę zakreślając oskarżycielowi publicznemu termin do przedstawienia dowodów, których przeprowadzenie pozwoliłoby na usunięcie dostrzeżonych braków. Jeżeli oskarżyciel publiczny w wyznaczonym terminie nie przedstawi stosownych dowodów, sąd rozstrzyga na korzyść oskarżonego wątpliwości wynikające z nieprzeprowadzenia tych dowodów.

Jeżeli akt oskarżenia sporządza Policja (lub inny nieprokuratorski organ), to w ogóle nie ma obowiązku sporządzenia uzasadnienia. W takim wypadku także i uzasadnienie "niepełne" nie stanowi nawet braku formalnego.

Być może (nie wynika to jednoznacznie z pytania) niepełne uzasadnienie zawiera tylko odpis aktu oskarżenia, który Panu przekazano, a odpis przekazany sądowi nie zawiera braków. W takiej sytuacji można co najwyżej rozważać potrzebę doręczenia Panu aktu oskarżenia jeszcze raz, tym razem pełnego, i odroczenia rozprawy, by mógł się Pan odpowiednio przygotować do obrony. Być może także należałoby powtórnie przeprowadzić dowody - zależy to jednak od uznania Sądu, czy "niepełne" uzasadnienie miało wpływ na Pańskie prawo do obrony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika