Nieuczciwy pełnomocnik procesowy

Pytanie:

"Ojciec zaangażował adwokata w sprawie o zasiedzenie działki. Adwokat wziął 4 tys. zł z góry. Nie robi nic w sprawie. Wezwany przez sąd do zajęcia pisemnego stanowiska w zakreślonym terminie w ogóle nie odpowiedział. Zbliża się termin rozprawy, a on nie odbiera telefonów albo odbiera i rozłącza się. Podejrzewam, że dogadał się z drugą stroną, aby ojciec przegrał sprawę. Jak i gdzie skarżyć nieuczciwego adwokata? Czy po ewentualnie przegranej sprawie można dochodzić od niego odszkodowania i z jakiego artykułu? Jak się zachować na rozprawie?"

Odpowiedź prawnika: Nieuczciwy pełnomocnik procesowy

Zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy o adwokaturze, adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności polegających na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Z kolei na podstawie art. 80 w/w ustawy, adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych, a adwokaci również za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, o którym mowa w art. 8a ust. 1, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 8b.

Jak więc wynika z powyższego, w opisanej sytuacji mogą Państwo złożyć skargę na adwokata do dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej, do której adwokat przynależy. W takiej sytuacji zostanie wszczęte postępowania wyjaśniające i jeżeli rzecznik dyscyplinarny uzna, że doszło do naruszenia obowiązków, złoży wniosek do sądu dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko adwokatowi. Do kar dyscyplinarnych należą:

  1. upomnienie,  
  2. nagana,  
  3. kara pieniężna,  
  4. zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od trzech miesięcy do pięciu lat, 
  5. wydalenie z adwokatury.

Niezależnie od powyższego mogą Państwo zwrócić się do zakładu ubezpieczeń, w którym adwokat jest ubezpieczony o wypłatę odszkodowania. Mogą Państwo również wystąpić do sądu przeciwko adwokatowi, na drogę cywilnoprawną, o wypłatę odszkodowania na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

W obecnej sytuacji należałoby rozważyć wypowiedzenie adwokatowi pełnomocnictwa (najlepiej pisemnie za potwierdzeniem odbioru) i wezwać do zwrotu zapłaconego wynagrodzenia (w oznaczonym terminie). Następnie na najbliższej rozprawie zawiadomić sąd o wygaśnięciu (wypowiedzeniu) pełnomocnictwa adwokatowi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika