Zmiana adresu zamieszkania a postępowanie sądowe
Pytanie:
"Sąd właściwy orzekł o przyznaniu mi alimentów na dziecko. Wówczas zameldowana byłam pod innym adresem aniżeli obecnie. Po zmianie adresu zameldowania i zamieszkania podlegam teraz pod inny sąd. Czy powinnam powiadomić poprzedni sąd o zmianie mojego adresu zameldowania?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana adresu zamieszkania a postępowanie sądowe
Zgodnie z art. 15 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, sąd właściwy w chwili wniesienia pozwu pozostaje właściwy aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniły się w toku sprawy. W związku z tym przepisem, jeżeli w momencie wszczęcia postępowania dany sąd był właściwy, a właściwość została ustalona ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentacji (dziecka), to w sytuacji gdy adres jej zamieszkania zmieni się w trakcie postępowania, nie wpływa na właściwość sądu (sąd przed którym wszczęto postępowania jest właściwy do końca postępowania).
W tym przypadku należy pamiętać o obowiązku wynikającym z art. 136 kpc, zgodnie z którym strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu.
Z opisu sytuacji nie wynika jednoznacznie czy sprawa o alimenty została już prawomocnie zakończona. Należy w tej sytuacji wskazać, że obowiązek zawiadomienia o zmianie adresu istnieje w czasie trwania postępowania - do momentu uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie, a w wypadku zakończenia postępowania orzeczeniem sądu II instancji, od którego przysługuje skarga kasacyjna, do czasu upływu terminu do jej wniesienia.
Jeżeli więc, w opisanej sytuacji, doszło do uprawomocnienia się wyroku orzekającego alimenty, nie musi Pani zawiadamiać sądu o zmianie adresu zamieszkania. Jeżeli jednak orzeczenie jeszcze nie uprawomocniło się (np. wniesiono apelację od wyroku) - sprawa nadal jest w toku - wówczas ma Pani obowiązek powiadomić sąd rozpoznający sprawę alimentacyjną (a nie sąd który jest właściwy po zmianie adresu) o zmianie adresu zamieszkania.
Podkreślamy jednak, że może Pani również wskazać adres dla doręczeń, inny niż adres zamieszkania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?