Liczba odpisów wniosku
Pytanie:
"Składamy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia na postanowienie sądu wraz zażaleniem. Wiemy, iż zażalenie musi być dla sądu i odpis dla strony przeciwnej. Nie wiemy, czy sam wniosek o przywrócenie też powinien trafić do strony przeciwnej, która w sumie nie musi znać przyczyn uchybienia w terminie. Czy pismo z wnioskiem ma być w 1 egz., czyli wyłącznie dla sądu, czy jednak też musimy załączyć odpisy wniosku dla strony przeciwnej tak, jak czynimy to z załączonym zażaleniem? "
Odpowiedź prawnika: Liczba odpisów wniosku
Wniosek o przywrócenie terminu jest pismem procesowym, powinien zatem spełniać wszelkie wymagania przewidziane dla tego rodzaju pism, o których mowa w art. 126 k.p.c., tj. powinien zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników,
- spełnienie dodatkowych przesłanek wniosku wynikających z art. 168 i n. k.p.c.
Ponadto zgodnie z art. 128 k.p.c., do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Dołączenie odpisu wniosku ma również to praktyczne znaczenie, iż sąd może oddalić wniosek jedynie po przeprowadzeniu rozprawy (uchwała Sądu Najwyższego z 13.2.1987 r., III CZP 4/87, OSN 1988, Nr 2–3, poz. 35). Sąd przeprowadza zatem odrębne postępowanie (tzw. postępowanie wpadkowe) w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu. W postępowaniu tym uczestniczy także druga strona, która może m.in. ustosunkowywać się do twierdzeń wnioskodawcy, w tym do wniosku o przywrócenie terminu. Pojawia się pytanie czy kwestii przywrócenia terminu, stanowiącej postępowanie wpadkowe, nie można traktować jak postępowania nie związanego ze stroną przeciwną. To pozwalałoby na stwierdzenie, że nie jest potrzebny odpis tego pisma dla strony przeciwnej. Tak jest np. w przypadku skazania świadka na grzywnę lub zwolnienia od kosztów sądowych (tak uchwala SN z 27 października 2005 r., III CZP 65/2005, OSNC 2006, nr 3, poz. 50). Jednak naszym zdaniem z ostrożności procesowej taki odpis należy załączyć.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?