Pełnomocnik a doręczenia
Pytanie:
"W postępowaniu administracyjnym jest ustanowiony pełnomocnik. Zgodnie z art. 40 § 2 kpa w przypadku ustanowienia pełnomocnika organ administracji państwowej doręcza pisma pełnomocnikowi. Czy jako strona postępowania, która ustanowiła pełnomocnika mogę zażądać od organu administracji by pisma były jednak kierowane pod mój adres? "
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik a doręczenia
Zgodnie z art. 40 § 5 kpa, jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. W związku z tym przepisem, co do zasady, doręczenie pisma stronie (która ustanowiła pełnomocnika) jest prawnie bezskuteczne.
Jednakże istnieje wyjątek od w/w zasady, wynikający ze swobody układania stosunku strony z pełnomocnikiem. Strona, jako mocodawca, ma prawo swobodnie ustalać zakres czynności pełnomocnika, w związku z tym, organ administracyjny powinien uwzględnić wniosek strony o doręczanie pism stronie (pomimo ustanowienia pełnomocnika).
Strona udzielając pełnomocnictwa powinna wyraźnie zaznaczyć, do jakich czynności pełnomocnik jest umocowany i w ramach tego umocowania może wyłączyć doręczanie pełnomocnikowi wszelkich pism. Wówczas wniosek o doręczanie pism stronie (pomimo ustanowienia pełnomocnika), organ administracyjny będzie zobowiązany uwzględnić.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że został już ustanowiony pełnomocnik i prawdopodobnie udzielono pełnomocnictwa ogólnego (do wszystkich czynności w sprawie). W tej sytuacji zasadne będzie, w pierwszej kolejności, wyraźne (najlepiej pisemne) ograniczenie pełnomocnictwa (tj. wyłączenie doręczania pism pełnomocnikowi), a następnie złożenie wniosku do organu administracyjnego o doręczanie pism stronie - nie pełnomocnikowi (w związku z ograniczeniem pełnomocnictwa).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?