Zabezpieczenie w sprawie o podwyższenie alimentów

Pytanie:

Mam 14-letniego syna. Ma zasądzone alimenty w wysokości 400 zł (wyrok sprzed 10 lat). Wydaję na dziecko ok. 2000 zł miesięcznie, a ojciec dziecka zajmuje wysokie, eksponowane stanowisko i mógłby płacić więcej niż to, co zasądzone. Ja także mam dość wysokie dochody. Ostatnio na rozprawę czekałam kilka miesięcy. Chciałabym, aby ojciec dziecka płacił wyższe alimenty najszybciej, jak to możliwe. Czy mogę zwrócić się do Sądu o zabezpieczenie środków na utrzymanie dziecka w wyższej kwocie, niż zasądzone do czasu rozprawy, i jak to zrobić?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy o postępowaniu cywilnym przewidują możliwość zabezpieczenia roszczeń. Zabezpieczenie takie jest możliwe także w sprawach o podwyższenie alimentów. W długotrwałym procesie alimentacyjnym uzasadnione jest obejmowanie kwotą zabezpieczenia pełnych środków utrzymania osoby uprawnionej, gdyż niweluje się wówczas zjawisko narastania zaległości egzekucyjnych, a dostosowujący się do zarządzeń tymczasowych pozwany ma przewidywalną sytuację procesową (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 grudnia 1995 r., sygn. akt I ACr 850/95, OSA 1996/3 poz. 14 str. 32).

Zabezpieczenie alimentów może nastąpić tylko na wniosek. Musi Pani zatem skierować wniosek o zabezpieczenie do Sądu, który prowadzi sprawę (proszę pamiętać o wymogach pisma procesowego). W uzasadnieniu wniosku powinna Pani uprawdopodobnić, że koszty utrzymania syna są wyższe i/lub że możliwości zarobkowe ojca wzrosły w porównaniu ze stanem, gdy wydawany był poprzedni wyrok.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: