Niestawiennictwo uczestnika postępowania

Pytanie:

"Rozwiedzeni małżonkowie posiadają dwoje małoletnich dzieci, które zamieszkują z matką. Matka dzieci złożyła w sądzie wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej byłemu mężowi do prawa współdecydowania o wyborze szkoły i zawodu oraz sposobu leczenia. Ojciec nie zgadza się z ograniczeniem władzy. Złożył w terminie odpowiedź na wniosek, jednakże nie złożył wniosku o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność. Obecnie na dwa dni przed rozprawą musi wyjechać za granicę, na co nie ma potwierdzenia, gdyż umowę o pracę podpisze na miejscu. Czy jeśli ustanowi pełnomocnika i pełnomocnik stawi się na rozprawie, a sąd jednak nie usprawiedliwi nieobecności uczestnika to może wydać wyrok zaoczny? Czy uczestnik może zawnioskować jako jeden z dowodów bilingi z rozmów telefonicznych pomiędzy nim a dziećmi (jeśli tak, to czy sam musi zdobyć bilingi, czy zwrócić się do sądu aby zażądał od operatora)? "

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo uczestnika postępowania

Postępowanie w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej jest postępowaniem nieprocesowym. Zgodnie z art. 513 kodeksu postępowania cywilnego, niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Przepisów o wyroku zaocznym nie stosuje się. W związku z przedmiotowym przepisem, w postępowaniu w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej nie wydaje się wyroków zaocznych. Jeżeli uczestnik postępowania nie stawi się na rozprawie (ani nie złoży odpowiedzi na wniosek), wówczas nie przerywa to rozpoznania sprawy. Uczestnik postępowania nie ma bowiem obowiązku usprawiedliwiać swojej nieobecności (chyba, że został wezwany prze sąd do osobistego stawiennictwa). Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej będzie rozpatrywany nawet pomimo nieobecności uczestnika postępowania. Nie jest jednak dopuszczalne przyjmowanie przez sąd domniemania prawdziwości twierdzeń wnioskodawcy o faktach przytoczonych we wniosku, jak i w innych pismach procesowych, nawet wówczas gdy fakty te nie budzą wątpliwości co do zgodności z rzeczywistym stanem faktycznym. Niezbędne będzie w tym przypadku przeprowadzenie postępowania dowodowego, na podstawie ogólnych zasad zawartych kpc.

W przedstawionym stanie faktycznym została jednak złożona odpowiedź na wniosek, a więc uczestnik postępowania wykazał swoje stanowisko w sprawie, w związku z czym jeżeli sąd nie będzie miał żadnych wątpliwości, może na podstawie wniosku i odpowiedzi na wniosek wydać orzeczenie w sprawie. Nie jest również konieczne udzielanie pełnomocnictwa osobie trzecie do stawiennictwa na rozprawie, w imieniu uczestnika postępowania.

Uczestnik postępowania ma prawo do obrony, w związku z czym ma prawo do przedstawiania własnego stanowiska w sprawie popierając to jednocześnie odpowiednimi dowodami. W przedstawionym stanie faktycznym uczestnik postępowania ma wszelkie prawo przedkładania dowodów w formie bilingów telefonicznych, które jednak powinien zdobyć samodzielnie. W sytuacji gdy uczestnik postępowania nie miałby możliwości uzyskania konkretnego dowodu (albowiem nie jest osobą uprawnioną od uzyskiwania tego typu informacji), wówczas może wnioskować o zwrócenie się przez sąd o doręczenie przedmiotowego dowodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika