Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej jest postępowaniem nieprocesowym. Zgodnie z art. 513 kodeksu postępowania cywilnego, niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Przepisów o wyroku zaocznym nie stosuje się. W związku z przedmiotowym przepisem, w postępowaniu w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej nie wydaje się wyroków zaocznych. Jeżeli uczestnik postępowania nie stawi się na rozprawie (ani nie złoży odpowiedzi na wniosek), wówczas nie przerywa to rozpoznania sprawy. Uczestnik postępowania nie ma bowiem obowiązku usprawiedliwiać swojej nieobecności (chyba, że został wezwany prze sąd do osobistego stawiennictwa). Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej będzie rozpatrywany nawet pomimo nieobecności uczestnika postępowania. Nie jest jednak dopuszczalne przyjmowanie przez sąd domniemania prawdziwości twierdzeń wnioskodawcy o faktach przytoczonych we wniosku, jak i w innych pismach procesowych, nawet wówczas gdy fakty te nie budzą wątpliwości co do zgodności z rzeczywistym stanem faktycznym. Niezbędne będzie w tym przypadku przeprowadzenie postępowania dowodowego, na podstawie ogólnych zasad zawartych kpc.
W przedstawionym stanie faktycznym została jednak złożona odpowiedź na wniosek, a więc uczestnik postępowania wykazał swoje stanowisko w sprawie, w związku z czym jeżeli sąd nie będzie miał żadnych wątpliwości, może na podstawie wniosku i odpowiedzi na wniosek wydać orzeczenie w sprawie. Nie jest również konieczne udzielanie pełnomocnictwa osobie trzecie do stawiennictwa na rozprawie, w imieniu uczestnika postępowania.
Uczestnik postępowania ma prawo do obrony, w związku z czym ma prawo do przedstawiania własnego stanowiska w sprawie popierając to jednocześnie odpowiednimi dowodami. W przedstawionym stanie faktycznym uczestnik postępowania ma wszelkie prawo przedkładania dowodów w formie bilingów telefonicznych, które jednak powinien zdobyć samodzielnie. W sytuacji gdy uczestnik postępowania nie miałby możliwości uzyskania konkretnego dowodu (albowiem nie jest osobą uprawnioną od uzyskiwania tego typu informacji), wówczas może wnioskować o zwrócenie się przez sąd o doręczenie przedmiotowego dowodu.