Pełnomocnictwo procesowe
Pytanie:
"W zeszłym tygodniu odbyła się rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej krewnej. Pełnomocnikiem na rozprawie teściowa wyznaczyła swojego zięcia na podstawie notarialnego pełnomocnictwa. Sędzia stwierdził, iż zięć nie może być pełnomocnikiem swojej mamy (teściowej) oraz odebrał mu prawo wystąpień umożliwił tylko przebywanie na sali jako "gość". Czy sędzia słusznie postąpił oraz z jakiego paragrafu skorzystał? W jaki sposób na podstawie pełnomocnictwa zięć może reprezentować teściową? Czy to prawda iż matka może dać pełnomocnictwo swojej córce, a córka pełnomocnictwo swojemu mężowi?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo procesowe
Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnikiem strony, oprócz pełnomocników profesjonalnych jak np. adwokata czy radcy prawnego może być także współuczestnik sporu oraz wymienione w tym przepisie osoby bliskie. Są to: rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Zięć nie jest osobą wymienioną w tym przepisie, więc nie może być pełnomocnikiem, o ile nie jest współuczestnikiem sporu.
Jeśli chodzi o pytanie trzecie, to jak rozumiem córka nie jest stroną w sprawie, chodzi tu więc o ustanowienie przez pełnomocnika, dalszego pełnomocnika. Kodeks nie przewiduje możliwości udzielenia takiego pełnomocnictwa, gdyż byłoby to obejście wymienionego wyżej przepisu. Jest to dopuszczalne, jako tzw. pełnomocnictwo substytucyjne, jedynie w odniesieniu do pełnomocników zawodowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?