Wykonalność postanowienia sądu opiekuńczego

Pytanie:

"Żona i jej rodzice utrudniają mi kontakty z córeczką. Chcę się zwrócić do Sądu o jak najszybsze ustalenie terminu sprawy i tym samym kontaktów z dzieckiem (mam pełne prawa rodzicielskie). Chcę także, by Sąd nadał postanowieniu natychmiastową wykonalność, tak bym jak najszybciej mógł kontaktować się z córeczką. Czy Sąd może wziąć powyższe pod uwagę i przychylić się do moich wniosków?"

Odpowiedź prawnika: Wykonalność postanowienia sądu opiekuńczego

Sąd ma z urzędu obowiązek działać sprawnie i wyznaczać posiedzenia bez zbędnej zwłoki. W zasadzie są one wyznaczane według kolejności wpływu spraw. Jest mało prawdopodobne, by wniosek strony spowodował odstępstwo od tej reguły. W razie gdyby Sąd nie wyznaczał posiedzenia bez uzasadnionej przyczyny, możliwe jest wniesienie skargi na przewlekłość postępowania.

Jak się domyślamy, chodzi o sprawę przed sądem rodzinnym. Stosownie do art. 578 kodeksu postępowania cywilnego postanowienia sądu opiekuńczego są skuteczne i wykonalne z chwilą ich ogłoszenia, a gdy ogłoszenia nie było, z chwilą ich wydania. Wyjątkiem są m.in. postanowienia w sprawach o przyznanie, powierzenie wykonywania, ograniczenie, zawieszenie, pozbawienie i przywrócenie władzy rodzicielskiej oraz o zakazanie osobistej styczności z dzieckiem - postanowienia takie stają się skuteczne i wykonalne po uprawomocnieniu się (art. 579 kpc). Jak jednak wynika z pytania, chodzi o ustalenie Pańskich kontaktów z dzieckiem, a ponieważ ta sprawa nie została zawarta w w/w katalogu, postanowienie Sądu będzie wykonalne z chwilą wydania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Artur 2021-05-27 07:52:58

    Dokładnie, tylko cymbały interpretują przepisy jak chcą wprowadzając ludzi w błąd. Porada - żenada!!!

  • x 2019-10-06 12:39:04

    Nie wprowadzajcie w błąd! Art. 579. Postanowienia w sprawach o powierzenie wykonywania, ograniczenie, zawieszenie, pozbawienie i przywrócenie władzy rodzicielskiej, ustalenie, ograniczenie albo zakazanie kontaktów z dzieckiem mogą być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Dotyczy to także zmiany rozstrzygnięć w tym przedmiocie, zawartych w wyroku orzekającym rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa albo ustalającym pochodzenie dziecka. Postanowienia takie stają się skuteczne i wykonalne po uprawomocnieniu się.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika