Dobrowolne poddanie się karze - zmiana warunków

Pytanie:

"Kilka miesięcy temu spowodowałem kolizję drogową będąc pod wpływem alkoholu 1,4 promila (nie było rannych). Podczas przesłuchania przez policję przyznałem się do winy. Dobrowolnie poddałem się karze zaproponowanej przez prokuratora (co potwierdziłem na piśmie): 1 rok i 4 miesiące w zawieszeniu na 3 lata, grzywna 800 zł, koszta sądowe i podanie wyroku do publicznej wiadomości, zakaz prowadzenia pojazdów mech. na 3 lata. W najbliższych dniach wyznaczono termin posiedzenia sądu karnego w postępowaniu uproszczonym. Wg wezwania moja obecność na posiedzeniu nie jest obowiązkowa. Czy istnieje legalna możliwość (np. przy pomocy adwokata) oczywiście przed wydaniem wyroku (w trakcie rozprawy) skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?"

Odpowiedź prawnika: Dobrowolne poddanie się karze - zmiana warunków

Jak się domyślamy, prokurator zastosował instytucję z art. 335 kpk - wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, po uzgodnieniu warunków kary z oskarżonym. Dobrowolne poddanie się karze przyjmuje postać "ugody". Zgoda na zaproponowany przez prokuratora wymiar kary może być cofnięta. Jest to w końcu instytucja dobrowolnego poddania się karze.

Sposobem na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów byłoby uzgodnienie z prokuratorem nowych warunków. Akt oskarżenia został już do sądu skierowany, zatem ewentualna modyfikacja mogłaby nastąpić na posiedzeniu, o którym został Pan zawiadomiony. Zwracamy jednak uwagę na to, iż w praktyce może pojawić się problem ponownego uzgodnienia warunków kary. Na nowe, łagodniejsze warunki, musiałby przystać prokurator (no i oczywiście sąd). Jeśli prokurator lub sąd nie przychylą się do Pańskiego stanowiska, dojdzie do skierowania sprawy na rozprawę, po przeprowadzeniu której karę wymierzy sąd; w tym wypadku nie ma już możliwości "negocjacji" wymiaru kary, a ponadto nie ma żadnej gwarancji, iż kara ta nie będzie surowsza od tej, która została uzgodniona z prokuratorem.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika