Podważenie ekspertyzy biegłego

Pytanie:

"Byłem uczestnikiem pożaru, który wybuchł w pokoju, kiedy spałem. Biegły Policji ustalił, że zajął się materiał łatwopalny w pobliżu pieca elektrycznego (z wskazaniem na wiszący ręcznik). Mnie jednak obudził wybuch dezodorantu. Biegły ustalił, ze dezodorant mógł wybuchnąć od płomienia z ręcznika, natomiast nie widziałem w czasie wybuchu czarnego dymu, który powinien wydobywać się z ręcznika. Także grzejnik ustawiony był na najniższą temperaturę, więc zapalenie od ręcznika jest mniej prawdopodobne. Czy mogę podważyć wnioski wydane przez biegłego policyjnego i czy moje zeznania mogą podważyć te wnioski w toku sprawy sądowej? Czy te wnioski mogą być podważone przez ekspertyzy na temat palności poszczególnych materiałów?"

Odpowiedź prawnika: Podważenie ekspertyzy biegłego

Opinia biegłego jest jednym z możliwych dowodów w sprawie karnej. Stosownie do art. 201 kpk jeżeli opinia jest niepełna lub niejasna albo gdy zachodzi sprzeczność w samej opinii lub między różnymi opiniami w tej samej sprawie, można wezwać ponownie tych samych biegłych lub powołać innych. Zgodnie z najnowszym orzecznictwem opinia biegłego podlega swobodnej ocenie sądu tak samo jak każdy inny dowód, zgodnie z wymogami określonymi w art. 7 kpk. Ocena ta dotyczyć może każdego aspektu wydanej opinii, co oznacza, że nie musi się ograniczać wyłącznie do analizy logicznej poprawności wnioskowania biegłych, lecz także powinna dotyczyć merytorycznej prawidłowości zastosowanych w niej twierdzeń (Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. akt III KK 277/2006, Biuletyn Prawa Karnego 2007/8).

Strona (oskarżony, oskarżyciel publiczny, oskarżyciel posiÅ‚kowy) może zatem podważać wnioski pÅ‚ynÄ…ce z opinii biegÅ‚ego powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na uchybienia z art. 201, ale ostateczna ocena należy do sÄ…du. Zeznania strony mogÄ… wnieść nowe istotne elementy do materiaÅ‚u dowodowego, co z kolei może powodować potrzebÄ™ opracowania opinii dodatkowej lub nowej opinii.

Drugie pytanie jest wÅ‚aÅ›ciwie pytaniem pozaprawnym – jest to zagadnienie techniczne. W każdym razie jest możliwe, że kolejna opinia w sprawie podważy wyniki wczeÅ›niejszej, co może prowadzić albo do wyboru przez sÄ…d jednej z opinii jako podstawy ustaleÅ„, albo do opracowania kolejnej opinii (mnożenie opinii nie jest jednak zalecane).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika