Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

W ostatnich latach nastąpił wzrost cen mieszkań. Szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania jest bardzo wysoka. I o ile deweloperzy zaczynają kusić atrakcyjnymi promocjami, o tyle cena mieszkań z rynku wtórnego utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego też w ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie mieszkaniami z licytacji komorniczych.

Co przemawia za zakupieniem takiego mieszkania? Co można zyskać?

Decydując się na zakup mieszkania z licytacji komorniczej, należy oczywiście liczyć się z pewnymi zagrożeniami. Nic tak jednak nie zachęca do zakupienia go, jak cena, która może być znacznie niższa od tych rynkowych. 

Czy mieszkania z licytacji są zawsze tańsze? Aby mieszkanie zostało zbyte licytacyjnie, musi zostać odpowiednio wycenione. Wycena dokonywana jest przez, powoływanego przez komornika, biegłego rzeczoznawcę majątkowego. Suma oszacowania nieruchomości ustalana jest według przeciętnych cen sprzedaży podobnych nieruchomości w dniu dokonania oszacowania. Jeśli nieruchomość jest obciążona prawami osób trzecich, przykładowo hipoteką, biegły podaje dwie wartości nieruchomości - z uwzględnieniem i z pominięciem tego obciążenia.

Cena licytowanego mieszkania jest jednak niższa od tej, na którą zostało mieszkanie wycenione przez biegłego. Zgodnie z przepisem art. 965 Kodeksu postępowania cywilnego, najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji (cena wywołania), wynosi trzy czwarte sumy oszacowania.  

Oznacza to, że podczas pierwszej licytacji można kupić mieszkanie już za trzy czwarte ceny rynkowej.

Jeśli mieszkanie nie zostanie zbyte podczas pierwszej licytacji, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugi termin licytacji. Wówczas możliwe jest nabycie mieszkania za jeszcze niższą cenę, gdyż ceną wywoławczą są dwie trzecie wartości mieszkania (art. 983 Kodeksu postępowania cywilnego). Jest to najniższa cena za jaką można wykupić mieszkanie na drodze licytacji.

Jak wynika z powyższego, cena mieszkania nabytego w ten sposób może być bardzo atrakcyjna. Należy się jednak liczyć i z tym, że ustalona przez rzeczoznawcę wartość nieruchomości nie będzie aż tak okazyjna  - dlatego też ten sposób zakupu mieszkania proponowany jest osobom, które mają dobre rozeznanie na rynku nieruchomości.

Czy tak jest zawsze?

Należy pamiętać, że sprzedaż odbywa się drogą licytacji, co oznacza, że nabywcą zostaje ten, kto zaoferuje wyższą cenę. Zasadniczo każdy zainteresowany może wziąć udział w licytacji i każdy może podwyższyć cenę. Jeśli mieszkanie będzie atrakcyjne i będzie wielu chętnych nabywców, to oferta może nie przedstawiać już się tak interesująco jak na początku. Czasem liczy się więc łut szczęścia, co nie oznacza, że nie warto zainteresować się licytacjami komorniczymi.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r., poz. 101, z późn. zm.).

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Alojzy 2021-04-17 12:45:44

    Ja kupiłem od syndyka znalezione na lento.pl. Plusy ? Tańsze o 10% niż bym zapłacił normalnie. Ale łatwo nie było.

  • fag 2020-12-15 17:42:44

    na licytacje komornicze jednogo mieszkania przychodzi czesto 20 osób chętnych . cena jak na rynku sie okazuje . nie ma nic tanio ani okazji . napewno nie we Wrocławiu :)

  • futszak 2020-12-07 12:24:10

    stary zwyczaj nie pożyczaj, a jak już się staniesz wierzycielem to cierpliwie czekaj, wszak osoba której odebrano prawa do lokalu wiecznie żyć nie będzie

  • ccicci 2014-06-03 13:17:55

    Samo opóźnienie w wejściu w posiadanie lokalu czy domu jeszcze można przeboleć. Ale często dłużnik nie tylko, że się nie wyprowadza, ale jeszcze nie płaci. Więc nowy właściciel będzie musiał wpłacać zarządcy na konto co miesiąc kilkaset złotych, które są praktycznie nie do odzyskania. Usługa komornika za wprowadzenie w posiadanie i opróżnienie lokalu kosztuje około 1000 zł za każdą izbę, do których zaliczają się pokoje i kuchnia. Nadto, kiedy już nielegalnego lokatora uda się usunąć (a po drodze może się jeszcze odwoływać i składać skargi na każdą czynność komornika), to okazuje się, że mieszkanie czy dom są całkowicie zdewastowane. Bo dziki lokator przed eksmisją wywiózł kuchenkę, zlew, umywalkę, wannę i resztę wyposażenia, pozrywał posadzki, powyrywał instalacje itd. Trzeba więc będzie wysupłać jeszcze sporo pieniędzy na kapitalny remont. Trzeba mieć gdzie mieszkać, żeby spokojnie czekać długi czas na wejście do odrestaurowanego lokalu. Cena wylicytowana musi być rzeczywiście bardzo okazyjna (tak na poziomie 50 % wartości rynkowej), żeby opłacało się przeżyć tą mitręgę.

  • kris 2014-06-01 19:53:50

    Zabrakło mi w tym artykule ostrzeżenia o dodatkowych trudnosciach związanych z wejściem w samo posiadanie takiego mieszkania związanym z obstrukcją dłuznika. Samo przysądzenie własności mieszkania nie oznacza jeszcze mozliwości swobodnego nim rozporządzania. Temat na pewno jest dość powszechny a niedawne zmiany w Ustawie o ochronie praw lokatorów nie za wiele zmieniły sytuacji potencjalnego nabywcy licytacyjnego w przypadku gdy mieszkanie jest już zamieszkałe.

  • mamysza5 2014-06-01 18:45:39

    z pewnością warto je kupić, ale jeśli hipoteka jest tak obciążona,że suma uzyskana jest równa zadłużeniu? Wychodzi na to,że to jest szalenie korzystne dla dłużnika, bo może mieszkać?sobie spokojnie w tym zadłużonym mieszkaniu do końca życia,a gdzie interes wierzycieli?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika