Jak kupić mieszkanie z licytacji? Od czego zacząć? Jakie obowiązki spoczywają na kupującym?
Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania z licytacji komorniczej może być bardzo opłacalny. Jeśli rzeczywiście znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie i uda się je nabyć w cenie zbliżonej choćby do ceny wywoławczej, możemy wiele zaoszczędzić.
Niestety, zainteresowanych nie ominie przeglÄ…danie a wrÄ™cz Å›ledzenie ogÅ‚oszeÅ„ o licytacjach. CzÄ™sto znalezienie wÅ‚aÅ›ciwego mieszkania stanowi Å‚ut szczęścia. W dobie wszechobecnego Internetu jest to oczywiÅ›cie znacznie uproszczone – wystarczy regularnie odwiedzać portale na których można znaleźć ogÅ‚oszenia o licytacjach.
Najnowsze informacje o licytowanych lokalach można znaleźć na stronach:
http://www.licytacje.komornik.pl/
Wyszukiwarki znajdujące się na powyższych stronach, oferują możliwość wyboru m. in. miejscowości, ceny, powierzchni mieszkań, co znacznie ułatwia znalezienie interesującej nas nieruchomości.
Ogłoszenie o licytacji zawiera cenne informacje dla zainteresowanego. Znajdziemy w nim:
- wszystkie dane dotyczÄ…ce nieruchomoÅ›ci (powierzchniÄ™, adres, numer ksiÄ™gi wieczystej i oczywiÅ›cie cenÄ™ nieruchomoÅ›ci oraz cenÄ™ wywoÅ‚awczÄ…). Numer ksiÄ™gi wieczystej to także ważne źródÅ‚o istotnych wiadomoÅ›ci o mieszkaniu. Na stronie internetowej Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci: http://ekw.ms.gov.pl po wpisaniu numeru, możemy bowiem zapoznać siÄ™ z elektronicznÄ… ksiÄ™gÄ… wieczystÄ… nieruchomoÅ›ci. JeÅ›li jednak mieszkanie nie ma w ogóle zaÅ‚ożonej ksiÄ™gi (np. spóÅ‚dzielcze wÅ‚asnoÅ›ciowe) bÄ…dź też posiada wyłącznie ksiÄ™gÄ™ tradycyjnÄ…, wówczas nie skorzystamy z takiej możliwoÅ›ci. PrzeglÄ…dniÄ™cie tej ostatniej bÄ™dzie możliwe tylko w sÄ…dzie wÅ‚aÅ›ciwym dla miejsca poÅ‚ożenia nieruchomoÅ›ci,
- informacjÄ™ o wysokoÅ›ci rÄ™kojmi. Jest to kwota odpowiadajÄ…ca 10% ceny wywoÅ‚awczej lokalu. Należy jÄ… uiÅ›cić na rachunek bankowy komornika wskazany w ogÅ‚oszeniu bÄ…dź przedÅ‚ożyć książeczkÄ™ oszczÄ™dnoÅ›ciowÄ… zaopatrzonÄ… w upoważnienie wÅ‚aÅ›ciciela książeczki do wypÅ‚aty caÅ‚ego wkÅ‚adu stosownie do prawomocnego postanowienia sÄ…du o utracie rÄ™kojmi. RÄ™kojmia może też być „uiszczona” poprzez zablokowanie Å›rodków na rachunku bankowym wraz z peÅ‚nomocnictwem do dysponowania zablokowanymi Å›rodkami stosownie do prawomocnego postanowienia sÄ…du o utracie rÄ™kojmi,
- termin wpÅ‚aty rÄ™kojmi. RÄ™kojmia powinna być zÅ‚ożona najpóźniej w dniu poprzedzajÄ…cym licytacjÄ™, jednakże warunki licytacyjne mogÄ… przewidywać wczeÅ›niejszy, przykÅ‚adowo dwutygodniowy termin,
- termin w którym można oglÄ…dać mieszkanie. Przeważnie komornicy wyznaczajÄ… tylko jeden dzieÅ„ wskazujÄ…c godziny, w których można wejść do lokalu i zobaczyć go przed zakupem. Dokumenty dotyczÄ…ce postÄ™powania licytacyjnego można natomiast przeglÄ…dać w biurze komornika,
- termin posiedzenia licytacyjnego.
Jeśli już znajdziemy odpowiadające nam mieszkanie, warto zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości i koniecznie dokładnie oglądnąć mieszkanie w terminie wyznaczonym przez komornika.
Kolejnym krokiem, przybliżajÄ…cym nas do nabycia nieruchomoÅ›ci bÄ™dzie zÅ‚ożenie rÄ™kojmi. Nie jest to maÅ‚a suma. ZakÅ‚adajÄ…c, że cena wywoÅ‚awcza mieszkania wyniesie 250 000,00 zÅ‚ wysokość rÄ™kojmi jakÄ… należy wpÅ‚acić wynosi 25 000,00 zÅ‚. Przeważnie wpÅ‚at dokonuje siÄ™ poprzez przelew na rachunek bankowy komornika, jednakże możliwe jest, przykÅ‚adowo, zablokowanie Å›rodków w odpowiedniej wysokoÅ›ci, na naszym rachunku bankowym. W przypadku przebicia wskazanej przez nas ceny przez innego uczestnika licytacji, wpÅ‚acona przez nas suma ulega zwrotowi bÄ…dź zwolnieniu. JeÅ›li to jednak my wygramy licytacjÄ™, wpÅ‚ata jest zaliczana na cenÄ™ nieruchomoÅ›ci.
JeÅ›li już dokonamy wyboru mieszkania, zobaczymy je i wpÅ‚acimy rÄ™kojmiÄ™ nie pozostaje nam nic innego jak uczestniczyć w licytacji, która ma miejsce w czasie i miejscu wskazanym przez komornika w ogÅ‚oszeniu.
Na wstÄ™pie komornik poda najważniejsze dane dotyczÄ…ce licytacji oraz jej przedmiotu a nastÄ™pnie uczestnicy zgÅ‚oszÄ… swoje propozycje ceny za nieruchomość. Takie zgÅ‚oszenie nie może być niższe niż jeden procent ceny wywoÅ‚ania, z zaokrÄ…gleniem wzwyż do peÅ‚nych zÅ‚otych. JeÅ›li wobec powyższego, cena wywoÅ‚awcza bÄ™dzie wynosić 200 000,00 zÅ‚ możliwe jest licytowanie ceny 200 000,00 zÅ‚ jako pierwszej a nastÄ™pne postÄ…pienie musi już wynosić co najmniej 202 000,00 zÅ‚. ZgÅ‚oszenie ceny wyższej od poprzednio zaoferowanej powoduje, że cena niższa przestaje wiÄ…zać. JeÅ›li natomiast żaden z uczestników nie poda ceny wyższej od ostatnio zgÅ‚oszonej, komornik uprzedzajÄ…c obecnych, że po trzecim obwieszczeniu dalsze zgÅ‚oszenie ofert nie bÄ™dzie możliwe, obwieÅ›ci trzykrotnie ostatnio zaofiarowanÄ… cenÄ™, zamknie przetarg i wymieni licytanta, który zaoferowaÅ‚ najwyższÄ… cenÄ™.
NastÄ™pnÄ… czynnoÅ›ciÄ… jest wydanie postanowienia o przybiciu. JeÅ›li to wÅ‚aÅ›nie my zaproponujemy najwyższÄ… cenÄ™ i zostanie ona trzykrotnie obwieszczona, sÄ…d powinien wydać postanowienie stwierdzajÄ…ce tÄ™ okoliczność, a wiÄ™c postanowienie o przybiciu. Orzeczenie takie może być wydane i ogÅ‚oszone na tym samym posiedzeniu, na którym prowadzono licytacjÄ™ bÄ…dź też wydane w terminie późniejszym. Jak każde postanowienie podlega ono zażaleniu w zwiÄ…zku z czym sÄ…d może wydać postanowienie o przysÄ…dzeniu wÅ‚asnoÅ›ci dopiero po uprawomocnieniu siÄ™ orzeczenia o przybiciu. Przybicie i przysÄ…dzenie wÅ‚asnoÅ›ci to bowiem dwie odrÄ™bne czynnoÅ›ci – pierwsza zamyka etap licytacji, druga powoduje przeniesienie wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci na nabywcÄ™ i jest podstawÄ… do ujawnienia prawa w ksiÄ™dze wieczystej – dlatego konieczne jest także zÅ‚ożenie wniosku o dokonanie wpisu prawa wÅ‚asnoÅ›ci w ksiÄ™dze wieczystej nieruchomoÅ›ci.
Co ważne - postanowienie o przysÄ…dzeniu wÅ‚asnoÅ›ci zostanie wydane dopiero po speÅ‚nieniu warunków licytacyjnych, a wiÄ™c przede wszystkim wpÅ‚acenia ceny za nieruchomość na wezwanie sÄ…du. Od chwili uprawomocnienia takiego postanowienia możemy już uważać siÄ™ za wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że nabycie lokalu mieszkalnego podlega zwolnieniu od podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych. WyjÄ…tkiem jest nabycie spóÅ‚dzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu mieszkalnego, gdyż podlega ono opodatkowaniu podatkiem od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych.
(pg)