Odpis orzeczenia a klauzula wykonalności

Pytanie:

"Po uprawomocnieniu się wyroku, wystąpiłam do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności tego wyroku, dołączając jego kserokopię. Niestety oryginał zaginął, po prostu nie mogę go znaleźć. Sąd wezwał jednak ponownie do nadesłania oryginału wyroku celem nadania klauzuli wykonalności. Czy powinnam wystąpić do Sądu Rejonowego z wnioskiem o ponowny odpis wyroku wraz z uzasadnieniem aby otrzymać oryginał i czy takowy otrzymam? Czy powinnam to uzasadnić we wniosku? Czy Sąd może odmówić ponownego odpisu? Jeśli nie otrzymam odpisu, w jaki sposób mogę otrzymać klauzulę wykonalności dla wyroku "

Odpowiedź prawnika: Odpis orzeczenia a klauzula wykonalności

Postępowanie sądu należy uznać za słuszne, bowiem zgodnie z art. 783 ust. 3 k.p.c., jeżeli tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu, klauzulę umieszcza się na wypisie orzeczenia, czyniąc wzmiankę o jej wydaniu na oryginale orzeczenia. Sąd nie może zatem nadać klauzuli wykonalności na kserokopię wyroku (tytułu egzekucyjnego).

W opisywanej sytuacji najprostszą drogą jest modyfikacja Pani wniosku poprzez zarządzanie nim:

  • nadania przedmiotowemu wyrokowi klauzuli wykonalności,
  • doręczenia Pani tytułu wykonawczego obejmującego odpis wyroku wraz z klauzulą wykonalności.

Za wydanie na podstawie akt sprawy odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności, pobiera się opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu (art. 77 ust. 1 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Jak wynika z powyższego nie jest konieczne składanie wniosku o sporządzenie i doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem, wystarczający jest ww. wniosek o wydanie odpisu wyroku wraz z klauzulą wykonalności. Wniosku takiego nie trzeba uzasadniać i nie ma podstaw aby nie został on uwzględniony przez sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika