Uznanie właściwe i niewłaściwe

Pytanie:

"Spotykam się często z terminami "uznanie właściwe i niewłaściwe", "oświadczenie dłużnika właściwe i niewłaściwe", "dokumenty właściwy i niewłaściwy". Co to znaczy i jakie są różnice? Co to jest "dokument urzędowy"? "

Odpowiedź prawnika: Uznanie właściwe i niewłaściwe

Pojęcia uznania właściwego i niewłaściwego związane są z instytucją przedawnienia roszczeń majątkowych. Zasadniczo zarówno uznanie właściwe jak i niewłaściwe przerywają bieg przedawnienia, różna jest jednak moc prawna obu oświadczeń. Uznanie właściwe oznacza, iż składający takie oświadczenie uznaje istnienie stosunku prawnego co do zasady jak i co do jego zakresu. Przykładem uznania właściwego będzie dokument, w którym dłużnik przyznaje, iż posiada zadłużenie wobec wierzyciela ze wskazaniem kwoty tego zadłużenia a także jego źródeł. Uznanie niewłaściwe jest, jak wskazuje doktryna oraz orzecznictwo oświadczeniem wiedzy - przyznaniem przez dłużnika, iż posiada on wobec wierzyciela dług. Cechą wyróżniająca uznanie niewłaściwe od właściwego jest także to, iż może ono zostać dokonane w sposób dorozumiany – np. przez złożenie przez dłużnika propozycji rozłożenia zadłużenia na raty.

Dokumentami urzędowymi są dokumenty sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w ich zakresie działania, a także dokumenty sporządzone przez organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne w zakresie zleconych im przez ustawę spraw z dziedziny administracji publicznej. Przepisy nie definiują natomiast pozostałych pojęć - oświadczenie dłużnika właściwe i niewłaściwe, dokumenty właściwy i niewłaściwy.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika