Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika

Pytanie:

"Wystąpiłem o nakaz zapłaty w trybie nakazowym przeciwko dwóm dłużnikom solidarnym. Sąd wydał nakaz, jednak już po jego wydaniu okazało się, iż jeden z dłużników zmarł. Co się stanie z wydanym nakazem zapłaty? Czy taki nakaz ma szansę się uprawomocnić? Czy może zostanie uchylony w całości lub będzie uchylony tylko w stosunku do zmarłego dłużnika? "

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika

Solidarność dłużników oznacza zgodnie z art. 366 kodeksu cywilnego, że kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużnika zwalania pozostałych.

Nakaz zapłaty uprawomocni się, jeśli nie zostaną przeciwko niemu wniesione skutecznie w całości lub części zarzuty w myśl art. 494 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. Należy pamiętać, że nakaz zapłaty jako tytuł zabezpieczenia roszczeń dochodzonych w postępowaniu nakazowym nie wymaga nadania klauzuli wykonalności - staje się więc wykonalny z momentem wydania. Wniosek powoda o nadanie klauzuli wykonalności jest więc bezprzedmiotowy, ponieważ sąd nie nadaje takiej klauzuli nakazowi zapłaty (por. Maria Jędrzejewska „Najnowsze wydanie: Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające" Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie III) ss. 2308). Pozwani mają 2 tygodnie od doręczenia nakazu zapłaty na wniesienie zarzutów. Po upływie tego terminu nakaz zapłaty się uprawomocni. Po rozpoznaniu zarzutów sąd utrzymuje nakaz zapłaty w całości lub części albo uchyla go i orzeka o żądaniu całości pozwu, bądź uchyla nakaz zapłaty i pozew odrzuca lub umarza postępowanie w sprawie.

W przypadku śmierci strony w toku postępowania sąd na podstawie art. 174 § 1 pkt 1 kpc zawiesza z urzędu postępowanie i będzie ono miało skutek od śmierci dłużnika. Zawieszone postępowanie zostanie podjęte z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku. Zawieszając postępowanie z powodu śmierci dłużnika sąd uchyla z urzędu te orzeczenia, które zostały wydane po śmierci strony, chyba że śmierć nastąpiła po zamknięciu rozprawy. Postępowanie zostanie więc zawieszone, ale nakaz zapłaty będzie faktycznie istniał. Zwrotu świadczenia będzie można się domagać od pierwszego dłużnika lub od spadkobierców zmarłego dłużnika za zasadach określonych w art. 366 kodeksu cywilnego.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika