Wyłączenie sędziego

Pytanie:

"Czy istnieje możliwość skargi na sędziego, który nie zachowuje bezstronności w sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Wyłączenie sędziego

W przedmiocie „skargi na sędziego” to mając obiekcje co do jego bezstronności, można przy początku postępowania złożyć wniosek o wyłączenie. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego:

Art.49.Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona 2016-09-09 16:07:07

    Witam, czy wniosek o wyłączenie sędziego można złożyć w trakcie licytacji? jeśli tak to w którym momencie rozprawy? Czy najpierw należy złożyć wniosek o wyłączenie komornika a jeśli zostanie odrzucony to dopiero o wyłączenie sędziego? O licytacji z nieruchomości dowiedziałam się od osób trzecich, nie otrzymałam żadnego zawiadomienia o licytacji i jest za późno aby taki wniosek przesłać do sądu. W czytelni akt zamówiłam akta sprawy do wglądu ale sędzia zażądał ich zwrotu zanim zostały mi udostępnione i nie mam już mozliwości zapoznania się z nimi przed licytacją. Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika