Sposób liczenia terminu na odpowiedź na pozew

Pytanie:

"Wezwanie na rozprawę rozwodową, datowane na 19 stycznia, odebrałem na poczcie w dniu 6 lutego. Zostałem zobowiązany do złożenia odpowiedzi w terminie 14 dni oraz wezwany na rozprawę na 16 lutego. Kiedy upływa termin odpowiedzi na pozew? Nie jestem jeszcze przygotowany do obrony (przygotowuję materiał dowodowy na dwie sprawy karne, apelację na wyrok zaoczny, wniosek o rozdzielność majątkową - wszystko związane ze sprawą rozwodową) chciałbym poprosić sąd o przesunięcie terminu rozprawy. Czy od poinformowania mnie do rozprawy musi upłynąć jakiś minimalny okres? Poproszę o podstawę prawną jeśli taką powinienem się posłużyć."

Odpowiedź prawnika: Sposób liczenia terminu na odpowiedź na pozew

Termin 14-dniowy należy liczyć od doręczenia wezwania. Termin liczy się zgodnie z regulacją zawartą w kodeksie cywilnym, tzn. przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie będące początkiem terminu. Jeśli więc wezwanie do złożenia odpowiedzi na pozew zostało doręczone 6 lutego, to termin 14-dniowy upłynie 20 lutego o godzinie 24. Ponieważ rozprawa wyznaczona jest na 16 lutego, sąd powinien sam odroczyć rozprawę po otrzymaniu zwrotnego zawiadomienia o doręczeniu wezwania. Jednak ze względu na to, iż przesyłki listowe docierają do adresatów po kilku dniach, sąd może nie zdążyć z zawiadomieniem o odroczeniu rozprawy. Wydaje się, że w takim razie sąd odroczy rozprawę po stawieniu się stron w sądzie 16 lutego.

Można także z ostrożności wysłać do sądu wniosek o odroczenie rozprawy powołując się na późne otrzymanie wezwania do odpowiedzi na pozew.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika