Prawda materialna w postępowania cywilnym

Pytanie:

"Czy w obecnym stanie prawnym sąd cywilny musi z urzędu dążyć do wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Prawda materialna w postępowania cywilnym

Zgodnie z art. 3 kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego:

Strony i uczestnicy postępowania obowiązani są dokonywać czynności procesowych zgodnie z dobrymi obyczajami, dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody.

W obecnym modelu postępowania cywilnego rola sądu nie jest dążenie z urzędu do wyjaśnienia sprawy wraz ze wszystkimi jej okolicznościami. Sąd nie jest zobowiązany do ustalenia tzw. prawdy materialnej. Jego zadaniem jest rozstrzygnięcie sporu toczącego się przed stronami, które samodzielnie przeprowadzają dowody.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika