postępowanie nakazowe z obligacji

Pytanie:

Przedsiębiorstwa prywatne emitują obligacje na podstawie ustawy o obligacjach. Czy obligacje mogą być podstawą wydania nakazu w postępowaniu nakazowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obligacja jak najbardziej może być podstawą do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Obligacja ma bowiem jako papier wartościowy charakter pieniężny. Opiewa na daną kwotę i reprezentują prawa majątkowe, traktuje się ją jako dowód udzielenia pożyczki. Dokument obligacji potwierdza, że emitent jest dłużnikiem obligatariusza, a roszczenie obligatariusza ma charakter pieniężny. Możliwość wykorzystania drogi postępowania nakazowe stanowi jeden z przejawów gwarancyjnej funkcji obligacji. Ze względu na uproszczony tryb postępowania zapewnia szybkie rozstrzygnięcie w postaci nakazu zapłaty.  Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu stanowi tytuł zabezpieczenia, umożliwiając wierzycielowi uzyskanie zabezpieczenia już na tym etapie w majątku emitenta.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.6.2017

  Zmiany dot. obligacji

  Celem uchwalonej ustawy jest umożliwienie zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji emisji obligacji podporządkowanych, posiadających cechy jakościowe określone w rozporządzeniu delegowanym (...)

 • 19.1.2019

  Wybór zryczałtowanej formy opodatkowania odsetek i dyskonta od obligacji

  Od 1 stycznia 2019 r. istnieje możliwość opodatkowania 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym wypłacanych nierezydentom odsetek lub dyskonta od niektórych obligacji wyemitowanych przed 1 stycznia (...)

 • 22.3.2019

  Wylosowano premie dla posiadaczy obligacji skarbowych

  Odbyło się losowanie obligacji skarbowych, w wyniku którego przydzielono premie pieniężne wynoszące do 10 tys. zł. Chodzi o 10-miesięczne premiowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu (...)

 • 17.4.2012

  Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

  Postępowanie upominawcze pozwala na dochodzenie roszczenia pieniężnego lub innego. W tym drugim przypadku, jeśli szczególny przepis to umożliwia. Jeżeli kwota, z którą zalega dłużnik nie przekracza (...)

 • 22.11.2011

  Obligacje zamiast kredytów

  W ciągu ostatnich 10 lat obligacje jako źródło pozyskiwania kapitału systematycznie zyskiwały na popularności. Obecnie stanowią one ciekawą alternatywę dla podmiotów szukających zewnętrznego (...)