Skarga do ETPC

Pytanie:

"Wniosłem skargę na przewlekłość postępowania sądowego. Skarga została oddalona ze względu na stwierdzenie jej bezzasadności. Chcę wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Czy jest określony termin do wniesienia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka a datą oddaleniem mojej skargi na przewlekłość postępowania sądowego ?"

Odpowiedź prawnika: Skarga do ETPC

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności stanowi, że:

 

Artykuł 35. – Warunki dopuszczalności skargi
1. Trybunał może rozpoznawać sprawę dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków odwoławczych, przewidzianych prawem wewnętrzym, zgodnie z powszechnie uznanymi zasadami prawa międzynarodowego, i jeżeli sprawa została wniesiona w ciągu sześciu miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.

 

Termin na wniesienie skargi więc to 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji. Przy czym termin należy liczyć od momentu powiadomienia skarżącego o wydaniu tejże decyzji (rozumianej oczywiście również jako orzeczenie sądu).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika