Jak przygotować pismo w postępowaniu przed sądem administracyjnym?
W postępowaniu sądowym pisma stron zawierają przede wszystkim określone wnioski oraz oświadczenia. Poniższe warunki odnoszą się do pism wszystkich uczestników postępowania, zarówno do organów administracyjnych jak i do jednostek uczestniczących w sprawie.
Jakie elementy powinno zawierać każde pismo strony w postępowaniu sądowym?
Strona przygotowując pismo, w postępowaniu sądowoadministracyjnym powinna pamiętać, aby każde pismo zawierało:
- oznaczenie sądu do którego jest kierowane – oznaczenie rodzaju sądu, a więc czy jest to sąd wojewódzki czy Naczelny Sąd Administracyjny, wskazanie adresu sądu,
- imię i nazwisko lub nazwę stron ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników – dane te są konieczne w celu identyfikacji stron postępowania, tak aby odpis pisma mógł być skutecznie doręczony pozostałym stronom postępowania.
- oznaczenie rodzaju pisma – a więc wskazanie czy jest to na przykład skarga, zażalenie, wniosek o uzasadnienie wyroku, bądź inne pismo strony.
- osnowę wniosku lub oświadczenia – czyli wskazanie okoliczności faktycznych uzasadniających pismo,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika – jeżeli strona nie może podpisać się samodzielnie, pismo podpisuje osoba przez nią upoważniona z wymienieniem przyczyny, dla której strona nie mogła podpisać się samodzielnie.
- wymienienie załączników.
Ponadto jeżeli pismo jest pierwszym pismem w sprawie (np. skarga), powinno zawierać oznaczenie:
- miejsca zamieszkania, a w razie jego braku – adresu do doręczeń, lub siedziby stron ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- przedmiotu sprawy.
Pisma dalsze, nie będące pierwszymi pismami w sprawie, powinny zawierać sygnaturę akt.
Co powinno zostać dołączone do pisma strony?
Pismo sądowe strony powinno zawierać wymienienie załączników, a więc przykładowo dokumentów, na które powołuje się strona w postępowaniu. W takim wypadku do pisma powinny zostać załączone właśnie te dokumenty w oryginale lub w odpisach. Jeżeli strona powołująca się w piśmie na określony dokument, nie złożyła w sądzie jego oryginału, a jedynie jego odpis, może zostać zobowiązana przez sąd do złożenia oryginału tego dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą. Jeżeli natomiast dokumenty znajdują się w posiadaniu właściwych organów - wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony odpis lub wyciąg. Sąd zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy sąd uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym przy czym jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, sąd, na wniosek strony albo z urzędu, zażąda od strony składającej odpis dokumentu przedłożenia oryginału tego dokumentu.
Ponadto pamiętać należy, iż do pisma należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników, które następnie zostaną doręczone stronom. Tak więc do pisma należy dołączyć tyle kompletów odpisów pisma i jego załączników, ile stron uczestniczy w danym postępowaniu.
Jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, do pisma powinno zostać dołączone pełnomocnictwo chyba że zostało już wcześniej złożone.
Co może stanowić odpis pisma lub załączników?
Zgodnie z ustawą odpisami mogą być:
- uwierzytelnione fotokopie, – np. odbitki ksero
- uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej.
Jeżeli jest mowa o uwierzytelnionych fotokopiach lub wydrukach, chodzi o ich potwierdzenie za zgodność z oryginałem własnoręcznym podpisem i odpowiednią adnotacją („potwierdzam za zgodność z oryginałem” i podpis).
Co dzieje się z pismem, jeżeli nie spełnia wszystkich wymogów formalnych?
Jeżeli pismo strony nie spełnia wszystkich wymogów formalnych, sąd nie może nadać mu dalszego, prawidłowego biegu. W takim wypadku przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni. Jeżeli strona nie wykona wezwania, pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania, chyba, że ustawa stanowi inaczej (np. w przypadku nie uzupełnienia braków formalnych skargi w terminie, sąd odrzuca skargę). W takim wypadku pismo nie wywoła żadnych skutków prawnych. Z kolei pismo poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od dnia jego wniesienia.
Jeżeli strona nie poprawiła lub nie uzupełniła braków formalnych pisma w terminie, możliwe jest przywrócenie terminu na jego poprawienie lub uzupełnienie. Dopuszczalne jest to jednak wyłącznie w takich przypadkach, w których uchybienie terminu nie nastąpiło z winy strony wezwanej.
Pamiętaj, że:
- Do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia stronom postępowania.
- Zasadniczo strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie sądu złożyć oryginał dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą.
- Jeżeli strona nie uzupełniła lub nie poprawiła pisma w terminie, przewodniczący zarządza pozostawienie pisma bez rozpoznania.
- Na zarządzenie w przedmiocie pozostawienia pisma bez rozpoznania stronie przysługuje zażalenie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r., Nr 153, poz. 1270, ze zmianami)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?