Nowelizacja ustawy o sporcie
Ustawa o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie rozwiązań w celu ograniczenia w polskim sporcie dyskryminacji, przemocy czy nierównego traktowania.
Co przewiduje nowelizacja?
Zawiera ona rozwiązania, które mają się przyczynić do ograniczenia w polskim sporcie negatywnych zjawisk, takich jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie. Nowelizacja wprowadza m.in. parytet w zarządach związków sportowych, przewiduje także wsparcie dla zawodniczek w ciąży i po porodzie.
W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna, w większych organizacjach reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%.
Ponadto w zarządach mają zasiadać przedstawiciele sportowców z kadry narodowej.
Znaczące zmiany dotyczą wsparcia zawodniczek w ciąży i po porodzie – z 6 do 12 miesięcy zostanie wydłużony czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka, zwiększy się także – z 50 do 81,5% – wysokość stypendium pobieranego w tym okresie.
W przeciwdziałaniu przemocy i dyskryminacji w sporcie ma pomóc przepis, zgodnie z którym kluby sportowe, polskie związki sportowe oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi, będą musiały przyjąć odpowiednie standardy, w tym dotyczące ochrony małoletnich. Przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.
Nowelizacja zawiera ponadto rozwiązania motywujące zawodników do kontynuowania nauki w trakcie kariery sportowej; są to m.in. dodatek w wysokości 20% stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy, przyznawany sportowcom studentom lub doktorantom przez ministra sportu i turystyki, a także jednorazowy dodatek do stypendium sportowego w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, który będą mogli otrzymać zawodnicy ze świadectwem dojrzałości. Ma to poprawić sytuację sportowców na rynku pracy po zakończeniu startów.
Nowelizacja przewiduje także, że osoba sprawująca funkcję sędziego sportowego w przypadku wykonywania zadań związanych z prowadzeniem współzawodnictwa sportowego korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
Kiedy nowelizacja ma wejść w życie?
Ustawa wejdzie w życie w zasadzie z dniem 1 stycznia 2025 r., ale z wyjątkami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?