e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 6.6.2020

  Koronawirus i dodatkowe opłaty za usługi

  10, 70 a nawet 350 zł wynosi tzw. opłata covidowa w niektórych prywatnych placówkach medycznych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Inspekcja (...)

 • 6.6.2020

  Dopłaty do oprocentowania kredytów zwolnione z podatku dochodowego

  Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 nie będą stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych.

 • 4.6.2020

  Zasady przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym i zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców zawodowych w transporcie międzynarodowym

  Od 1 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązuje nakaz określonego sposobu przemieszczania się w przewozie drogowym osób. (...)

 • 4.6.2020

  Nowy program „Moja Woda”

  Do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, będzie można otrzymać z nowego programu „Moja Woda”. To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zainwestują 100 mln (...)

 • 4.6.2020

  2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

  Od dziś do 30 czerwca firmy z sektora MŚP mogą składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. Jest o co walczyć – do zdobycia 100 nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł.

 • 2.6.2020

  Sejm za nowymi mechanizmami polityki rozwoju

  Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel, przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw.

 • 2.6.2020

  Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji oraz letni wypoczynek

  W poniedziałek, 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa, na której minister Dariusz Piontkowski przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020 oraz letniego wypoczynku. Szef MEN wskazał, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania (...)

 • 1.6.2020

  Jeszcze więcej czasu na zaliczki PIT

  Minister Finansów Tadeusz Kościński zdecydował o ponownym przedłużeniu terminu przekazania zapłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu. Zadecydował też o zastosowaniu tego korzystnego rozwiązania dla firm w zakresie (...)

 • 31.5.2020

  Tarcza dla dużych firm - jest decyzja Komisji Europejskiej

  Komisja Europejska zatwierdziła pogram pomocowy dla dużych firm. Do przedsiębiorców trafi 7,5 mld zł. Negocjacje prowadził UOKiK oraz PFR.

 • 31.5.2020

  Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2019 r.

  Rada Ministrów 27 maja 2020 r. podjęła uchwały ws. sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2019 r. oraz ws. zamknięcia rachunków budżetu państwa za 2019 r. Wzrost PKB w ubiegłym roku wyniósł 4,1 proc. Dochody budżetu państwa wyniosły 400,5 mld zł i były (...)

 • 31.5.2020

  Pierwsze projekty ustaw Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego

  Eksperci zaproszeni do współpracy przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego po trzymiesięcznej pracy przedstawili gotowe projekty zmiany Kodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw.

 • 30.5.2020

  Czas na IV etap nowej sportowej rzeczywistości i powrót kibiców na stadiony

  Rozpoczyna się IV etap nowej sportowej rzeczywistości – jego wdrożenie zaplanowano na 30 maja i 6 czerwca. Natomiast od 19 czerwca częściowo otwierane będą stadiony piłkarskie

 • 29.5.2020

  Znów obniżka stóp procentowych

  W dniu 28 maja 2020 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Obniżyła ona stopy procentowe NBP.

 • 29.5.2020

  Tarcza 4.0 w Sejmie

  Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia dla wykonawców przetargów i zamawiających; dopłaty (...)

 • 28.5.2020

  Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie

  Przygotowana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich wceszła w życie 27 maja 2020 r. Przepisy zakładają przeznaczenie w tym roku 40 milionów złotych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich (KGW). To od 3 do 5 tys. zł (...)

 • 28.5.2020

  Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych podpisana

  Rekomendacja dobrych praktyk notarialnych odnosi się do problematyki walnych zgromadzeń spółek kapitałowych i została wypracowana we współpracy z notariuszami, jako osobami bezpośrednio zaangażowanymi w tematykę zgromadzeń wspólników. Dokument doprecyzowuje także (...)

 • 28.5.2020

  Czy sieć 5G jest bezpieczna?

  Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne niż istniejące sieci 4G, nie ma też nic wspólnego z pandemią koronawirusa.

 • 27.5.2020

  Kolejny etap odmrażania gospodarki

  Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, (...)

 • 27.5.2020

  Co z odprawami dla sędziów i pracowników sądów?

  W związku z wątpliwościami dotyczącymi wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych wypłacanych sędziom i pracownikom sądów powszechnych w przypadku rozwiązania umowy o pracę, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że pozostają one bez zmian.

 • 27.5.2020

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nawet do końca roku szkolnego?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 czerwca. Nad takimi przepisami pracuje obecnie Sejm. To dobra wiadomość dla rodziców, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, bo placówka jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.