Informacje
-
9.2.2018
Wykonujący uciążliwe prace mogą wcześniej przejść na emeryturę
Kierowca samochodu ciężarowego, który ubocznie wykonywał czynności konwojenta, ładowacza lub spedytora w odniesieniu do przewożonego ładunku, może liczyć na emeryturę według „starych zasad” - wynika z uchwały SN.
-
8.2.2018
Dobro dziecka decydujące dla uznania obcych orzeczeń o władzy rodzicielskiej
Sąd Najwyższy - w sprawie o ustalenie, czy orzeczenie sądu państwa obcego podlega uznaniu - stanął na stanowisku, że orzeczenie państwa obcego (w tej sprawie był to wyrok sądu duńskiego), którym pełnię wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem powierzono tylko jednemu (...)
-
8.2.2018
Minister zdrowia i lekarze rezydenci idą na kompromis
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie z lekarzami rezydentami. Po serii konsultacji i spotkań udało się osiągnąć kompromis, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce. To przełom w dotychczasowych relacjach i negocjacjach ze środowiskiem (...)
-
8.2.2018
Poland Prize – ściągamy zagraniczne talenty do Polski
Rusza program Poland Prize, który ma przyciągać do Polski zagraniczne start-upy. Ułatwienia w osiedlaniu się, akceleracja i granty pozwolą innowatorom z zagranicy stworzyć na początek około 50 firm oferujących nowe produkty lub usługi. Uruchomienie pilotażu ogłosiły Jadwiga Emilewicz, (...)
-
7.2.2018
Nowelizacja ustawy o IPN podpisana
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN, ale skieruje ją do TK. Podstawowym celem zmian jest stworzenie skutecznych narzędzi prawnych pozwalających prowadzić wytrwałą i konsekwentną politykę historyczną polskich władz w zakresie przeciwdziałania fałszowaniu polskiej historii (...)
-
7.2.2018
Znów będą zmiany dotyczące amortyzacji i nie tylko...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
-
7.2.2018
Ułatwienia dla rozbudowy kolei
Łatwiejsza budowa tuneli kolejowych, sprawniejsza realizacja inwestycji oraz efektywniejsza opieka nad zabytkami kolejnictwa – to podstawowe cele proponowanej nowelizacji ustawy.
-
6.2.2018
Zmiana pokoleniowa w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza
Nowe przepisy mają zagwarantować, że w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy zostaną utrzymane kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ułatwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków (...)
-
6.2.2018
Opinia zabezpieczająca w sprawie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania
28 grudnia 2017 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą, w zakresie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w kontekście świadczenia pieniężnego uzyskanego przez pracownika z tytułu zawartej z pracodawcą „Umowy dotyczącej uczestnictwa w wyniku (...)
-
2.2.2018
Składka zdrowotna w 2018 roku
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2018 r. m.in. dla przedsiębiorców nie może być niższa od kwoty 319,94 zł (czyli 9% podstawy wymiaru składki).
-
2.2.2018
Dialog społeczny na szczeblu krajowym i regionalnym ma być sprawniejszy
Przygotowane przez Prezydenta zmiany ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich znalazły się propozycje zwiększające katalog kompetencji Rady, wykonywanych przez całą Radę, jak i kompetencji autonomicznych (...)
-
31.1.2018
Ograniczenie handlu w niedziele od marca!
Prezydent podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele i święta. Zgodnie z jej przepisami już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od 1 stycznia (...)
-
30.1.2018
Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz uregulowanie na poziomie ustawowym zagadnień, które umożliwią gminom sprawniejsze realizowanie (...)
-
30.1.2018
Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów z ubiegłych lat
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. Opłata zarówno za przedmiot obowiązkowy, jak też dodatkowy, zarówno w części ustnej i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł brutto.
-
30.1.2018
Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?
Gotowy jest projekt ustawy mającej zmienić oblicze polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Resort nauki planuje, że ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 roku.
-
29.1.2018
Nowe akty prawne w dziedzinie edukacji
Nowy zawód w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych (...)
-
29.1.2018
Będą elektroniczne legitymacje szkolne?
Możliwość wydawania uczniom elektronicznych legitymacji szkolnych – to założenie projektu rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
-
29.1.2018
Lepsze przepisy dot. przewozu ładunków
Poprawa jakości transportu i bezpieczeństwo ruchu drogowego przez wprowadzenie standaryzowanych procedur zabezpieczenia ładunku - to przewidywane efekty nowego rozporządzenia podpisanego przez Ministra Infrastruktury. Rozporządzenie uzupełnia stan prawny dotyczący przewozu ładunku, ponieważ (...)
-
28.1.2018
Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych
Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego wymaga złożenia na karcie poparcia wszystkich danych wymienionych w art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym, potwierdzonych własnoręcznym podpisem.
-
28.1.2018
Jaka stawka VAT przy usługach związanych z ochroną brzegów morskich?
11 grudnia 2017 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął istotną uchwałę dla przedsiębiorców z branży hydrotechnicznej, dot. stawki VAT na usługi związane z ochroną środowiska morskiego.