Nowe obowiązki sprawozdawcze dot. paliw ciekłych
Nowe sprawozdania dot. paliw ciekłych
Sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych (art. 4ba ustawy - Prawo energetyczne) należy składać w terminie 14 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie. Sprawozdania o rodzajach oraz ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu (art. 43d ustawy - Prawo energetyczne) należy zaś składać w terminie 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.W jaki sposób należy przekazywać sprawozdania?
Sposób wypełniania i przekazywania sprawozdań określają wytyczne Urzędu Regulacji Energetyki (URE), które wraz z elektroniczną wersją formularza dostępne są na stronie internetowej URE w zakładce Stanowiska.
Wypełnione i podpisane formularze należy kierować w oryginale do Ministerstwa Finansów (Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej), na adres: ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.
Wypełniony formularz, dostępny w formacie xls na stronie URE, można przesłać również w wersji elektronicznej:
- na adresy: odpowiednio Sprawozdania4ba@mf.gov.pl i Sprawozdania43d@mf.gov.pl, pod warunkiem skorzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
- z wykorzystaniem profilu zaufanego ePuap MF.
Równocześnie prosimy o przekazywanie sprawozdań w formie elektronicznej (w pliku xls, z wykorzystaniem formularza dostępnego na stronie URE), na adres raporty.ure@kat.mofnet.gov.pl.
Termin pierwszego sprawozdania, o którym mowa w art. 4ba upłynął 14 lipca br., natomiast sprawozdanie, o którym mowa w art. 43d należy przesłać, zgodnie z informacją na stronach URE, do 20 sierpnia br. Kolejne sprawozdania należy składać odpowiednio 14 i 20 dni od zakończenia miesiąca, którego dotyczą.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 220 z późn. zm.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?