Komisja Europejska podjęła szereg nowych działań, aby chronić praworządność w Polsce
Zalecenie w sprawie praworządności
Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego na podstawie prawa Unii
Kolejne kroki
Kontekst
Ramy UE na rzecz praworządności

Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej
- Na uzasadniony wniosek jednej trzeciej Państw Członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada, stanowiąc większością czterech piątych swych członków po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości, o których mowa w artykule 2. Przed dokonaniem takiego stwierdzenia Rada wysłuchuje dane Państwo Członkowskie i, stanowiąc zgodnie z tą samą procedurą, może skierować do niego zalecenia.
Rada regularnie bada, czy powody dokonania takiego stwierdzenia pozostają aktualne. - Rada Europejska, stanowiąc jednomyślnie na wniosek jednej trzeciej Państw Członkowskich lub Komisji Europejskiej i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić, po wezwaniu Państwa Członkowskiego do przedstawienia swoich uwag, poważne i stałe naruszenie przez to Państwo Członkowskie wartości, o których mowa w artykule 2.
- Po dokonaniu stwierdzenia na mocy ustępu 2, Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może zdecydować o zawieszeniu niektórych praw wynikających ze stosowania Traktatów dla tego Państwa Członkowskiego, łącznie z prawem do głosowania przedstawiciela rządu tego Państwa Członkowskiego w Radzie. Rada uwzględnia przy tym możliwe skutki takiego zawieszenia dla praw i obowiązków osób fizycznych i prawnych.
Obowiązki, które ciążą na tym Państwie Członkowskim na mocy Traktatów, pozostają w każdym przypadku wiążące dla tego Państwa. - Rada może następnie, stanowiąc większością kwalifikowaną, zdecydować o zmianie lub uchyleniu środków podjętych na podstawie ustępu 3, w przypadku zmiany sytuacji, która doprowadziła do ich ustanowienia.
- Zasady głosowania, które do celów niniejszego artykułu stosuje się do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Rady, określone są w artykule 354 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
- Zalecenie Komisji z 26 lipca 2017 r.
- Uwagi pierwszego wiceprzewodniczącego Timmermansa po dyskusji kolegium komisarzy z dnia 19 lipca 2017 r.
- Zalecenie Komisji z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie praworządności w Polsce
- Komunikat prasowy dotyczący drugiego zalecenia w sprawie praworządności, z dnia 21 grudnia 2016 r.
- Zestawienie informacji na temat drugiego zalecenia w sprawie praworządności, z dnia 21 grudnia 2016 r.
- Zalecenie Komisji z dnia 27 lipca 2016 r. w sprawie praworządności w Polsce
- Komunikat prasowy dotyczący pierwszego zalecenia w sprawie praworządności, z dnia 27 lipca 2016 r.
- Zestawienie informacji na temat pierwszego zalecenia w sprawie praworządności, z dnia 27 lipca 2016 r.