Przygotowania do przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku przyjęty przez Radę Ministrów

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku dotyczy wdrożenia szczególnych rozwiązań, ograniczonych czasowo, które po pierwsze wzmocnią bezpieczeństwo podczas przebiegu najważniejszych wydarzeń zaplanowanych w Rzeczypospolitej Polskiej w czasie trwania polskiej prezydencji, a po drugie usprawnią proces przygotowań do samej prezydencji i jej przebiegu.

23 kwietnia br., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku. Projekt został przedłożony przez MSWiA.

W I połowie 2025 r. Polska przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych przepisów wynika z konieczności wzmocnienia bezpieczeństwa podczas najważniejszych uroczystości, które wiążą się z tym wydarzeniem. Chodzi także o usprawnienie procesu przygotowań i przebiegu polskiej prezydencji.

Porady prawne

Najważniejsze rozwiązania w projekcie

Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za zapewnienie współpracy i monitorowanie działań wszystkich służb, które będą zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Ponadto, właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego. Taki obowiązek będzie dotyczył najważniejszych oficjalnych spotkań w ramach prezydencji.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, Policja otrzyma czasową możliwość przetwarzania informacji, w tym danych osobowych, osób lub podmiotów, które będą uczestniczyły w wydarzeniach związanych z prezydencją lub współpracujących przy jej organizacji.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązywać do 30 września 2025 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika