Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

Projekt w konsultacjach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 21 czerwca 2024 r.

Przygotowane regulacje mają usunąć lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
 
Projektowana ustawa określa m.in.: zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności oraz zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej. Proponowane rozwiązania zawierają także zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń, ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, a także zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej. Przygotowane przepisy odnoszą się też do kwestii związanych z finansowaniem ochrony ludności i obrony cywilnej.

Projekt otrzymał numer i został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Z tekstem projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Porady prawne

System sprawdzonych rozwiązań

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta o już działające struktury. Chodzi o to, żeby optymalnie wykorzystać istniejące zasoby. To przede wszystkim potencjał Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego i organizacji pozarządowych.
 
Przygotowane rozwiązania powierzają koordynację funkcjonowania systemu ochrony ludności na poziomie centralnym Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie on wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności. Zespół będzie organem opiniodawczo-doradczym administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony ludności i obrony cywilnej. Wzmocniona zostanie również rola Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Na poziomie centralnym RCB będzie wiodące w zakresie informowania, ostrzegania i alarmowanie ludności przez zagrożeniami.

Planowanie i edukacja

Przepisy zawarte w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zakładają uproszczenie systemu planowania w obszarze ochrony ludności. Zadanie to zostanie zintegrowane z planowaniem realizowanym w ramach zarządzania kryzysowego. 
 
W proponowanych regulacjach położono również nacisk na edukację z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Realizowane zadania będą w tym przypadku obejmowały w szczególności: przekazywanie wiedzy o potencjalnych i aktualnych zagrożeniach wpływających na bezpieczeństwo oraz o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia.
 
Edukacja ta będzie się odbywać w systemie oświaty. Z kolei za zajęcia pozaszkolne oraz inne formy edukacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej będzie odpowiedzialny właściwy organ ochrony ludności. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika