ObowiÄ…zkowy KSeF odroczony

Ustawa przesuwajÄ…ca termin wdrożenia obowiÄ…zkowego KSeF na dzieÅ„ 1 lutego 2026 r. zostaÅ‚a opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja ta wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiÄ…zania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF. Resort udostÄ™pniÅ‚ wersjÄ™ produkcyjnÄ… Aplikacji Mobilnej KSeF.

Wydłużenie terminu wdrożenia KSeF

Celem ustawy z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jest wydłużenie do dnia 1 lutego 2026 r. daty wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku wystawiania przez podatników podatku od towarów i usług faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Porady prawne

 

Ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw został wprowadzony obowiązek wystawiania faktur w KSeF (obowiązek e-fakturowania), od dnia 1 lipca 2024 r. W pierwszej kolejności, czyli od 1 lipca 2024 r., mieli nim zostać objęci podatnicy czynni VAT, a następnie (od 1 stycznia 2025 r.) podatnicy zwolnieni podmiotowo oraz podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo. W myśl nowelizacji z 16 czerwca 2023 r. od 1 lipca 2024 r. miał także wejść w życie obowiązek podawania numeru KSeF w przelewach za faktury w transakcjach między podatnikami VAT czynnymi, w tym w transakcjach objętych mechanizmem podzielonej płatności.

Ponieważ obecna nowelizacja ustawy o VAT przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r., więc do tego czasu zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian.

Zgodnie z treścią uzasadnienia do projektu ustawy wydłużenie terminu wdrożenia KSeF jest konieczne w związku ze zdiagnozowanymi problemami dotyczącymi wydajności tego systemu. Wskazaną w oparciu o przeprowadzony audyt informatyczny KSeF nową datę wejścia w życie rzeczonych przepisów określono na dzień 1 lutego 2026 r.

W związku z przesunięciem daty wejścia w życie obowiązku fakturowania za pomocą KSeF konieczne było też odpowiednie odroczenie innych terminów określonych w nowelizacji z 16 czerwca 2023, a w szczególności dostosowanie przepisów przejściowych tego aktu.

Kolejne zmiany legislacyjne

Obecna nowelizacja zakłada niezbędne przesunięcie daty rozpoczęcia obowiązywania obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymuje półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF. Żeby dać przedsiębiorcom możliwość lepszego zapoznania się z propozycjami zmian oraz odbycia rzetelnych konsultacji, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych nad ustawą nowelizującą ustawę KSeF na 2 części.

W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiÄ™biorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotÄ… podatku) przekroczyÅ‚a w 2025 r. 200 mln zÅ‚,
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostaÅ‚ych przedsiÄ™biorców.

Wersja produkcyjna Aplikacji Mobilnej KSeF

Mimo odroczenia terminu wdrożenia obowiÄ…zku e-fakturowania w KSeF, w Ministerstwie Finansów nie ustajÄ… prace nad dostarczeniem podatnikom bezpÅ‚atnych narzÄ™dzi do korzystania z systemu. Ministerstwo udostÄ™pniÅ‚o wersjÄ™ produkcyjnÄ… Aplikacji Mobilnej KSeF. Umożliwia ona wystawianie na smartfonie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt. Ponadto aplikacja pozwala na podglÄ…d otrzymanych oraz wystawionych faktur w KSeF. Aplikacja jest już dostÄ™pna w sklepach Google Play oraz App Store.

Bezpłatna aplikacja dla przedsiębiorców, dzięki której można zarządzać fakturami, nabywcami, rachunkami bankowymi, a nawet utworzyć swoją wizytówkę.

Aplikacja jest w pełni bezpieczna. Ministerstwo zapewnia, że nie gromadzi żadnych danych o aktywności użytkowników. Wystawione faktury są wysyłane do KSeF, a pozostałe informacje są zapisywane tylko w urządzeniu użytkownika z możliwością przechowywania ich w chmurze.

Aplikację Mobilną KSeF Ministerstwo udostępniło wyłącznie w wersji produkcyjnej. Środowisko produkcyjne wymaga użycia danych uwierzytelniających zgodnie z rejestrem informacji o właścicielach firm. W celu zalogowania się do usługi konieczne jest posiadanie faktycznych uprawnień.

Każda faktura wystawiona w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego.

WiÄ™cej informacji na temat usÅ‚ugi na stronie Ministerstwa Finansów: Aplikacja Mobilna KSeF

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 9 maja 2024 r. zmieniajÄ…ca ustawÄ™ o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r., poz. 852); 
  • ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1598).

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika