Łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Czego dotyczy projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych?

Rząd chce zapewnić przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych. Dzięki temu będą mogli np. szybciej ocenić wiarygodność płatniczą kontrahentów oraz konsumentów kupujących ich towary i usługi. Będzie to możliwe dzięki przyjętemu przez rząd projektowi nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

- "Wymiana informacji gospodarczej między przedsiębiorcami jest niezwykle istotna. Dziś trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez dostępu do informacji o długach czy też wręcz przeciwnie, dobrych praktykach płatniczych kontrahenta" – powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.

Porady prawne

Informacje takie gromadzą oraz udostępniają biura informacji gospodarczej, z których usług korzystają polscy przedsiębiorcy. Funkcjonowanie tego rynku reguluje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, którą właśnie nowelizujemy.

- "Nie zapominamy o ochronie osób, których dane przechowują biura. Zgodnie z nowelizacją biura będą musiały rejestrować pobranie informacji gospodarczych również przez podmioty działające na rzecz klientów biur np. ich pełnomocników. Dzięki temu każdy obywatel czy przedsiębiorca będzie dokładnie wiedział, kto posiada informacje gospodarcze na jego temat i kiedy je uzyskał" – dodał szef MRiT.

Najważniejsze proponowane zmiany

Rząd zamierza uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują również pracę biur informacji gospodarczej.

Ustawa ma pozytywnie wpłynąć na komunikację biur z podmiotami korzystającymi z ich usług oraz podmiotami, których dane znajdują się w bazach prowadzonych przez biura. To np. dłużnicy bądź konsumenci, którzy kupili towar na raty i prawidłowo regulują swoje zobowiązania.

Główne zmiany, jakie wprowadzi nowelizacja, to:

  • uporządkowanie procedur nadzoru nad działalnością biur informacji gospodarczej. Dzięki temu obniżone zostaną koszty nadzoru, a procedura będzie krótsza i mniej zbiurokratyzowana.
  • doprecyzowanie i zaktualizowanie obecnych rozwiązań dotyczących np. publikacji cenników usług biur. Przyczyni się to do lepszej współpracy biur z klientami i organem nadzoru.
  • uproszczenie zasad nadzoru nad działalnością biur;
  • uzupełnienie katalogu informacji gospodarczych, które mogą zostać przekazane do biura, o adres do doręczeń elektronicznych podmiotu, który nie jest konsumentem.
  • wskazanie przypadków, w których biuro musi podać w cenniku wysokość opłaty za daną czynność. Biuro będzie zobowiązane do publikacji cennika na swojej stronie internetowej.
  • wymóg umieszczania przez biura w rejestrze zapytań informacji o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze.

Poza tym więcej podmiotów będzie mogło otrzymywać dane i informacje z rejestru zapytań. Będą to m.in. organy Policji czy Straży Granicznej.

Biura informacji gospodarczej będą musiały publikować na swojej stronie internetowej przejrzysty cennik swoich usług.

Uzupełniony zostanie katalog informacji, które mogą zostać przekazane do biura informacji gospodarczej. Chodzi o adres do doręczeń elektronicznych podmiotu, który nie jest konsumentem.

Biura informacji gospodarczej będą umieszczać w rejestrze zapytań informacje o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze.

Informacja taka ma kluczowe znaczenie dla osoby, o której informacje udostępniło biuro. Podmiot taki najczęściej nie jest klientem biura, a informacje zawarte w rejestrze zapytań są dla niego jedynym źródłem wiedzy o tym, kto i jakie jego dane posiada.

Każdy podmiot, który występuje z wnioskiem o ujawnienie informacji gospodarczych za pośrednictwem np. pełnomocnika, będzie musiał podać we wniosku dane pełnomocnika. Natomiast biuro będzie musiało odnotować w rejestrze zapytań fakt ujawnienia danych, zarówno pełnomocnikowi, jak i jego mocodawcy.

Więcej podmiotów publicznych będzie mogło otrzymywać informacje gospodarcze oraz informacje z rejestru zapytań. Będą to m.in. organy Policji czy Straży Granicznej.

Rząd chce, żeby proponowane rozwiązania weszły w życie jeszcze w 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem obowiązku informowania biura o pobieraniu informacji gospodarczych przez inny podmiot i rejestrowaniu tej informacji w rejestrze zapytań, który wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia.

Biura informacji gospodarczej w Polsce

Biura informacji gospodarczej to instytucje, które gromadzą, przechowują i udostępniają dane dotyczące nierzetelnych dłużników, jak również informacje o należytym wywiązywaniu się ze swoich zobowiązań. W Polsce działają 4 takie biura. Obecnie do grupy biur informacji gospodarczej zalicza się: BIG InfoMonitor S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Obsługują one łącznie ponad 800 tys. klientów. To niemal 1/5 ogółu polskich przedsiębiorców. Wszystkie biura posiadają łącznie ponad 200 milionów informacji gospodarczych i udostępniają ponad 50 mln informacji rocznie.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika