Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Darmowe porady prawne

 • Drugie małżeństwo a dzieci z poprzedniego związku

  Czy zawarcie małżeństwa, w którym dwie osoby mają dzieci z pierwszego związku oraz dzieci w obecnym jest równoznaczne z adoptowaniem tamtych, jeśli w sądzie rodzinnym nie rozstrzygnięto specjalnie, że dzieci te przyznano obojgu rodzicom?

 • Charakter współwłasności łącznej małżonków

  Czy współwłasność występująca w małżeństwie oznacza, że jeden z małżonków może podpisywać umowy lub zobowiązania dotyczące ich wspólnego majątku bez jednoczesnej pisemnej zgody na tych dokumentach drugiego małżonka? Jaką moc prawną ma taki podpis?

 • Zakup kradzionego telefonu

  Jakiś czas temu zakupiłem telefon komórkowy nie wiedząc, że został wcześniej skradziony. Policja, po aresztowaniu złodzieja, doszła do mnie. Na pierwsze pytanie po zatrzymaniu, czy posiadam ten telefon, odpowiedziałem twierdząco. Telefon został przez policję odebrany mojej żonie, po czym zwolniono mnie z aresztu i zarzucono umyślne paserstwo. Czy sprawa przeciwko mojej osobie, w ogóle dojdzie do skutku? Okoliczności zakupu rzeczonego telefonu, odbyły się w sposób sugerujący zakup w dobrej wierze, tj. cena nie była zbyt niska, telefon był kompletny, z ładowarką.

 • Odsetki z tytułu niespłaconej pożyczki

  Czy można zasądzić odsetki z tytułu niespłaconej pożyczki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych? Ustawa i rozporządzenia dotyczące rehabilitacji osób niepełnosprawnych mówią o nieoprocentowanych pożyczkach, a sąd z ustawy - Kodeks cywilny zasądza odsetki i koszty sięgające 75% zaległości (1600zł kwota sporu, 800zł koszty).

 • Alimenty od ojca mieszkającego za granicą

  Zajmuję się samotnie córką, której ojciec mieszka w Niemczech. Chcę uzyskać podwyższenia alimentów. Czy w takiej sytuacji rozstrzygające jest prawo polskie czy niemieckie? Od czego mam zacząć?

 • Wycofanie się z umowy sprzedaży

  Mam zamiar sprzedać działkę. W jakim okresie sprzedający lub kupujący może wycofać się po zawarciu umowy i dokonaniu transakcji?

 • Określenie udziału w zyskach i stratach spółki

  Jak korzystnie ustalić podział zysków i strat w dwuosobowej spółce cywilnej, jeśli wspólnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a ja jestem bezrobotna?

 • Ograniczenie uprawnień właścicielskich

  Dlaczego właściciel gruntu budowlanego nie ma prawa wyciąć drzewa starszego niż 5 lat, które wcześniej sam posadził bez konsultacji z gminą?

 • Wysokość sumy wekslowej

  Do jakiej wysokości można realizować weksel in blanco, jeżeli na druku weksla jest wydrukowane - "Urzędowy blankiet wekslowy do sumy wekslowej nie przekraczającej sto złotych"

 • Aneksowanie umów o pracę na czas określony

  Pracuję jako informatyk od 10.07.2000. Podpisałem umowę na 3 miesiące na czas określony. Drugą umowę do końca roku. Następna umowa powinna być już na czas nieokreślony, usłyszałem jednak z "przecieków", że mogą wprowadzić aneks do umowy i następna zgodnie z prawem znowu będzie na czas określony. Czy to faktycznie jest zgodne z prawem pracy i jak mogę się przed taką umową bronić?

 • Wypowiedzenie umowy o pracę

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracy z pracownikiem zatrudnionym na pełnym etacie bez podania przyczyn zwolnienia, jeśli firma nadal istnieje, nie ma zwolnień grupowych, w pracy pozostają inni pracownicy na takich samych stanowiskach, a do pracownika zwalnianego nie było wcześniej żadnych zastrzeżeń ze strony bezpośredniego przełożonego (otrzymywał on premie, nagrody, etc.)? Na jakich zasadach pracownik nabywa prawo do odprawy w związku ze zwolnieniem z pracy i jakiej jest ona wysokości?

 • Opodatkowanie umowy pożyczki

  Czy w przypadku zawarcia umowy pożyczki za granicą z osobą nie będącą obywatelem polskim umowa musi być zawarta na piśmie i czy również należy uiścić opłatę 2%.

 • Zmiana wspólnika spółki cywilnej

  Chcę zmienić wspólnika w spółce cywilnej. Jak można to przeprowadzić w myśl nowych przepisów tak, aby nie była konieczna likwidacja dotychczasowej spółki i wszystkie wynikające w związku z tym procedury fiskalne? Chciałbym również zachować dotychczasową nazwę (w nazwie nie występowały nazwiska wspólników), numer REGON i NIP.

 • Budowa na działce wspólnej z bratem

  Wraz z bratem jesteśmy współwłaścicielami działki o powierzchni 840 m2, na której stoi dom (mieszka w nim mój brat). Na tej samej działce chcę wybudować drugi mały dom (100 m2), który będzie moją własnością. Co powinnam zrobić, aby w przyszłości nie okazało się, że popełniłam wielki błąd. Jednocześnie nadmieniam, że podział formalny działki jest raczej niemożliwy, ponieważ jej wymiary będą tak małe, że nikt nie wyda mi zezwolenia na budowę domu (prawo budowlane bardzo dokładnie określa odległości od granicy działki np. szamba, czy też usytuowania budynku itd.).

 • Sposób zmiany umowy spółki cywillnej

  Jak należy zmieniać umowę spółki cywilnej, aby miała moc prawną? Czy w spółce trzyosobowej mogą zmianę wprowadzić dwie osoby? Czy zmienioną umowę trzeba rejestrować w urzędach? Co zrobić, gdy jeden ze wspólników chce być w spółce, a nie chce wyrazić zgody na zmianę umowy spółki?

 • Nieterminowe opłacanie dobrowolnej składki

  Z powodu jednodniowej zwłoki w opłacie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (pozarolnicza działalność gospodarcza) otrzymałam odmowę wypłaty zasiłku chorobowego. Czy poza odwołaniem w Sądzie Pracy i prośbą o przywrócenie terminu płatności mogę zrobić coś więcej.

 • Zakup domu na kredyt przed zawarciem małżeństwa

  Przed zawarciem związku małżeńskiego ja i mój partner chcemy kupić stary dom. Na część spłaty mój partner zaciągnął kredyt z banku. Tylko on jest kredytobiorcą. Z chwilą zawarcia umowy kredytowej ja nie pracowałam. Czy mogę być współwłaścicielem zakupionej nieruchomości? Jeżeli nie to jak ten problem będzie wyglądał z chwilą zawarcia związku małżeńskiego? (Ten dom to również mój dorobek)

 • Faktyczne rozstanie małżonków a majątek wspólny

  Jeżeli jeden z współmałżonków, pełnomocnik konta bankowego, wypłaca pieniądze według swojego uznania na inne konto po odejściu tego drugiego w stosunku 2/3 na niekorzyść tego, który te pieniądze zarobił to jakie jest wyjście z tej sytuacji? Jak sądy rozdzielają majątek, po równo czy proporcjonalnie do majątku wniesionego? Czy sposób rozstania ma jakieś znaczenie?

 • Alimenty na dziecko uczące się za granicą

  Płacę alimenty na utrzymanie prawie 21 letniej córki. Nie mam dobrego kontaktu z nią, ani z jej matką (mieszkają w nowej rodzinie w innej części Polski). Niedawno doszły mnie informacje, że córka nie uczy się w Polsce (o czym byłem przekonany), a rzekomo przebywa w Holandii. Przesyłane pieniądze są odbierane, natomiast na wysłany list z pytaniami o fakty od 2 miesięcy nie otrzymałem odpowiedzi. Co mam czynić? Czy to są wystarczające przesłanki do wniesienia pozwu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego i tym samym spowodowanie przedstawienia stanu faktycznego przez stronę przeciwną w sądzie? Czy przestać samemu płacić? Czy jest możliwość domagania się zwrotu ewentualnie niesłusznie pobranych kwot jeśli rzeczywiście obowiązek alimentacyjny z mojej strony ustał, a ja nie zostałem o tym poinformowany?

 • Licencja zarządcy nieruchomości a koncesja

  Czy wobec tego, że od dnia 1.01.2001 obowiązuje nowe prawo gospodarcze, które ogranicza liczbę koncesji, nadal zobligowani jesteśmy do uzyskania licencji pośrednika i zarządcy zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami?

< >

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.