Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Darmowe porady prawne

 • Prawo do innego lokalu a lokal kwaterunkowy

  Od 13 lat mój mąż jest najemcą mieszkania kwaterunkowego, w którym nie jestem zameldowana i nie mieszkam. Ja posiadam swoje własne mieszkanie spółdzielcze typu własnościowego, które nabyłam przed zawarciem związku małżeńskiego. Ślub wzięliśmy przed 7 miesiącami. Cały problem pojawił się w chwili, gdy mąż chciał załatwić zamianę swojego mieszkania na inne kwaterunkowe. W gminie zażądano ode mnie złożenia oświadczenia, że nie posiadam innego mieszkania. Czy chodzi tu o oświadczenie, że nie posiadam innego mieszkania kwaterunkowego czy w ogóle jakiekolwiek mieszkania (kwaterunkowego, spółdzielczego, własnościowego). Czy w tych okolicznościach, że ja posiadam mieszkanie, gmina może pozbawić męża zajmowanego przez niego mieszkania?

 • Wykonywanie obowiązków pracowniczych

  Kiedy można odmówić wyjazdu w delegacje - np na konferencje?

 • Zmiana pracy a zezwolenie na pracę cudzoziemcy

  Cudzoziemiec posiada kartę czasowego pobytu. Jest zatrudniony przez polską firmę A, która zdobyła dla niego pozwolenie na pracę. Cudzoziemiec odchodzi z firmy A i chce przejść do firmy B. Pytanie: Czy karta czasowego pobytu wygasa? Czy pozwolenie na pracę z racji odejścia z firmy A wygasa?. Jaka jest najprostsza droga (pod względem formalności) zatrudnienia tego cudzoziemca w firmie B.?

 • Brak zgody na wyrobienie paszportu dziecka

  Minęło cztery lata odkąd rozwiodłem się z moją żoną. Mam 6-cio letniego syna. Matka dziecka od pewnego czasu próbuje nakłonić mnie do podpisania zgody na wyrobienie dziecku paszportu. Podczas gdy odmawiam zostaję zastraszany sądem. Chciałbym wiedzieć czy mogę zostać zmuszony przez sąd do podpisania takiego dokumentu.

 • Dowód księgowy od nie-przedsiębiorcy

  Czy umowa kupna-sprzedaży może być dokumentem księgowym, gdy kupujemy rzecz ruchomą od osoby fizycznej nie będącej podmiotem gospodarczym, która nie może wystawić nam żadnego dokumentu poza podpisaniem w/w umowy?

 • Roszczenia uzupełniające po wygaśnięciu najmu

  Kilkanaście lat temu podpisałam umowę najmu ziemi, na której postawiłam garaż. Teraz dostałam wypowiedzenie i muszę zdemontować garaż (blaszak). Czy przysługuje mi jakieś odszkodowanie z tego tytułu?

 • Czynsz regulowany w domach osób fizycznych

  Kiedy obowiązuje czynsz regulowany w domach stanowiących własność osób fizycznych? Do kiedy obowiązuje w tym wypadku czynsz regulowany?

 • Odwołanie zeznań przez pokrzywdzonego

  Moje pytanie dotyczy następującej kwestii: Czy poszkodowany (chodzi o napad rabunkowy) może wycofać swoje zeznania (ze śledztwa) na rozprawie? Ten sam problem dotyczy świadka (oczywiście poszkodowany także jest świadkiem).

 • Treść ustanowionej służebności gruntowej

  Nabyłem działkę budowlaną. Moją działkę dzieli od ulicy wąski pas ziemi, będący odrębną działką, przeznaczony na poszerzenie ulicy (wydzielony na żądanie gminy). Jednak obecnie jego właścicielem jest osoba, która sprzedała mi działkę. W akcie notarialnym zagwarantowałem sobie służebność gruntową polegającą na prawie przejazdu i przechodu przez tę działkę. Obecnie okazało się, że muszę przez nią przeprowadzić kabel elektryczny. Właściciel odmawia mi tego prawa stawiając nierealne żądania finansowe. Moje pytanie brzmi: 1) Czy ustanowiona służebność gruntowa polegająca na prawie przejazdu i przechodu może także dotyczyć prawa przeprowadzenia pod tą działką kabla elektrycznego? 2) Czy w świetle powyższych faktów, gmina, która wymusiła wydzielenie gruntu na poszerzenie ulicy, może w trybie decyzji administracyjnej przyznać mi takie prawo?

 • Zakaz prowadzenia samochodów

  Potrąciłem pieszego na pasach. Czy mogę stracić prawo jazdy (na jak długo), z jakiego artykułu zostanę oskarżony? Byłem trzeźwy, poszkodowany był pijany.

 • Dobrowolne poddanie się karze

  Co to jest poddanie się dobrowolnemu ukaraniu? Czy jest to korzystne dla oskarżonego? Chodzi o potrącenie pieszego na przejściu.

 • Podstawy unieważnienia testamentu

  Czy opinia lekarza: "Obraz Tomografii Komputerowej mózgu może być podstawą do występowania objawów zespołu psychoorganicznego, stan świadomości pacjenta mógł się zmieniać nawet kilka razy w ciągu dnia; Nie można podważać choćby przejściowych zaburzeń świadomości; Zaniki korowe mózgu mogą być przyczyną zaburzeń logicznego myślenia, koncentracji." może być podstawą do unieważnienia testamentu napisanego przez osobę już nieżyjacą?

 • Odpowiedzialność właściciela parkingu

  Mam kawałek placu (własny) i chciałbym utworzyć parking strzeżony, ale boję się np. kradzieży, uszkodzenia auta na parkingu, itp.; jak to się ma do mojej odpowiedzialności? Za co odpowiadam jako właściciel parkingu? Drugi wariant to wybudowanie lub postawienie garaży blaszanych, i też chciałbym wiedzieć za co odpowiadam?

 • Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie

  We wrześniu po orzeczeniu kolegium, została orzeczona kara zakazu prowadzenia pojazdów przez okres 6 miesięcy, lecz prawo jazdy nie zostało fizycznie zatrzymane. Dopiero w styczniu dostałem pismo o zwrot prawa jazdy do właściwego urzędu! Od kiedy będzie liczony termin 6 miesięcy? Od orzeczenia czy od momentu zwrotu prawa jazdy do urzędu? Proszę o odpowiedź w związku z tym że pytając o to w kilku kolegiach i urzędach otrzymywałem sprzeczne informacje.

 • Znamiona przestępstwa kradzieży z włamaniem

  Po stwierdzeniu, że pełnomocnik mojej firmy dokonał malwersacji finansowych poleciłem moim pracownikom wymianę zamków w drzwiach sklepu i w bramie wjazdowej. Jednakże z przyczyn technicznych została wymieniona tylko kłódka w bramie. W godzinach wieczornych mój pełnomocnik przeskoczył przez płot i zabrał z kasetki w sklepie (bez mojej wiedzy) pieniądze. Czy można traktować to jako kradzież z włamaniem?

 • Zakłócanie ciszy nocnej

  Czy sąsiad mieszkający w domku jednorodzinnym ma prawo wypuszczać na dwór psy, które nieustannie szczekają przed godziną 6.00 rano i po godzinie 22.00? Psy szczekają nieustannie powodując hałas budzą sąsiadów bardzo wcześnie rano.

 • Wniosek o REGON dla spółki jawnej

  Jesteśmy w trakcie oczekiwania na decyzję zawiązania spółki jawnej przez Sąd. Pytanie: czy składając wniosek o REGON potrzebny jest nam numer rejestrowy nadany przez Sąd czy wystarczy kopia wniosku jako załącznik? Jest to dla nas dosyć ważne, gdyż nie wiadomo jak długo będziemy oczekiwać na decyzję.

 • Umorzenie egzekucji alimentów

  Od 10 lat płacę alimenty na moje dzieci, przebywające wraz z matką na stałe za granicą, za pośrednictwem komornika. Koszty komornicze stanowią dla mnie dodatkowe, comiesięczne obciążenie. Pomimo moich próśb kierowanych do byłej żony sytuacja taka trwa od lat. Czy istnieje jakaś inna możliwość skasowania egzekucji komorniczej niż odpowiednia decyzja wierzyciela? Niewielka zaległość została już dawno spłacona, płatności dotyczą alimentów bieżących.

 • Wywołanie szkody w mieniu pracodawcy a potrącenie

  Pewnego dnia zostało skradzione urządzenie z pomieszczenia zamkniętego na klucz, do którego to kluczy nie miałem. Obciążone kosztami tego urządzenia zostały 4 osoby. Przy wypłacie wynagrodzenia potrącono mi daną kwotę, na co nie dostałem żadnej noty obciążającej, żadnego dokumentu potwierdzającego to potrącenie. Czy pracodawca mógł zachować się w ten sposób?

 • Żądanie alimentów wstecz

  Czy można domagać się sądownie alimentów na dziecko za lata przeszłe, jeżeli do tej pory nie domagało się ich w żaden sposób?

< >

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane