Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Darmowe porady - Podatek od spadków i darowizn - Prawo podatkowe • Darowizna zwolniona od podatku

  Jaką kwotę może dać jako darowiznę dla 18-letniej dziewczyny brat jej matki bez opłat?

 • Gospodarstwo rolne w spadku

  Moja mama wraz ze swoim bratem nabyli w drodze spadku gospodarstwo rolne, każde w 1/2 wysokości. Czy po orzeczeniu Sądu o stwierdzeniu nabyciu tego gospodarstwa w drodze spadku będą ponosić jakieś koszty w Urzędzie Skarbowym?

 • Opodatkowanie spadku nabytego przez obcokrajowca

  Nabędę w spadku mieszkanie własnościowe w Polsce. Mam jedynie obywatelstwo niemieckie. Mieszkam na stałe za granicą i nie jestem zameldowany w Polsce i nie man NIPu. Czy muszę zapłacić w Polsce podatek od spadku? O ile wiem istnieje umowa z Niemcami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 • Stosunki rodzinne a spadek

  Mieszkam z Babcią. Babcia jest drugą żoną Dziadka (zmarł w 1988 r.). Dziadek z poprzedniego małżeństwa ma 4 dzieci, w tym jedna z jego córek jest moją mamą. Babcia natomiast nigdy nie miała swoich (nie urodziła) dzieci. Jestem zameldowany z Babcią pod jednym adresem. Babcia jest głównym najemcą lokalu komunalnego. W chwili obecnej Babcia wykupuje je na własność i ma zamiar podarować mi w drodze darowizny lub testamentu. Czy w rozumieniu prawa jestem wnukiem Babci? Co powinna zrobić Babcia lub ja, żeby nie było potrzeba płacić podatku od darowizny lub otrzymania mieszkania w drodze spadku tzn. mam na myśli testamentu? Czy dzieci ze strony Dziadka są traktowane jako dzieci Babci? Czy rodzeństwo Babci ma prawo do części spadku, jeżeli tak, to czy mogą zrezygnować z niego np. notarialnie?

 • Nabycie własności mieszkania

  Zaliczam się do grupy III podatkowej. Jeżeli osoba zapisująca mi w testamencie swoje wykupione mieszkanie komunalne za 5% wartości (wycenione na 187 tys. zł), to jaką kwotę będę musiał zapłacić (licząc np. na dzień dzisiejszy)? Osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy (jak go rozumieć?), nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Czy w tedy byłbym zwolniony od podatku? A co jeżeli taka osoba nie wymaga opieki? Wyjaśniam ze z "Babcią" (w rozumieniu prawa nią nie jest) mieszkam od 40 lat pod tym samy adresem. Babcia jako główny najemca ma prawo do wykupu mieszkania za 5% ja nie. Co możemy zrobić żeby zminimalizować koszty? Czy może zawrzeć umowę pożyczki jakieś kwoty pieniędzy od Babci? Moja Babcia (w rozumieniu prawa, to obca osoba dla mnie) chce wykupić mieszkanie komunalne czy może "dopisać" mnie jako kupującego to mieszkanie? Mieszkam i jestem zameldowany pod tym adresem od 40 lat.

 • Termin wypłaty zachowku

  Proszę o podanie terminów zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku dobrowolnej wypłaty zachowku w ratach osobie uprawnionej do zachowku. Czy obowiązują jakieś terminy do wypłaty zachowku w przypadku dobrowolnej jego zapłaty? Czy mogą być naliczane odsetki od opóźnionej zapłaty?

 • Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

  Czy jest możliwe zawarcie umowy z opisem, że sprawuję opiekę już np. od 2 lata wstecz (tak naprawdę to od ok. 20 lat)? Zdaję sobie sprawę, że nie można antydatować takiej umowy, ale czy można np. zebrać oświadczenia sąsiadów, że taką opiekę sprawuję? Chodzi mi o to, że "Babcia" ma już 92 lata ,a my nigdy nie mieliśmy świadomości, iż "Babcia" nie jest naszą "Babcią" w świetle prawa i obecnie staram się jakoś wyjść z tej skomplikowanej dla mnie sytuacji i skierować ją na właściwą drogę. Lekarz oczywiście poświadczy o sprawowaniu opieki nad "Babcią".

 • Opodatkowanie zachowku

  Czy jeżeli zachowek wyniesie mniej niż 9 637 zł (nabywca jest osobą zaliczaną do I grupy podatkowej) należy również złożyć deklarację podatku od spadków i darowizn?

 • Nabycie dwóch mieszkań w spadku

  Znajoma osoba napisała testament, który czyni mnie jedynego spadkobiercę. W drodze spadkowej otrzymam mieszkanie po tej osobie (własnościowe). Czy w przypadku śmierci moich rodziców, gdzie też otrzymam mieszkanie (jestem jedynym spadkobierca) w spadku będę musiał zapłacić podatek, gdyż już będę miał wcześniej mieszkanie po znajomej? Czy jednak będę zaliczony do grupy I ? Czy pisząc nowy testament, poprzedni należy unieważnić? Czy można nic nie robić ,gdyż np. ostatni jest ważny?

 • Termin złożenia zeznania podatkowego (spadek)

  Moje pytanie dotyczy złożenia zeznania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. W sytuacji gdy śmierć spadkodawcy nastąpiła 21 lat temu, jak wycenić koszty pogrzebu? I czy koniecznie trzeba w Urzędzie Skarbowym przedstawić rachunki dotyczące wydatków na pogrzeb? Czy termin 30 dni na złożenie zeznania podatkowego rozpoczyna bieg w dniu uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku, czyli w 21 dni od posiedzenia sądu, na którym miało miejsce stwierdzenie nabycia spadku?

 • Nabycie mieszkania w drodze spadku

  Gdy postępowanie spadkowe zostanie już zakończone i syn otrzyma w spadku 3/4 mieszkania, a mąż resztę, to czy trzeba będzie zapłacić podatek od spadku (od mieszkania)? Syn ma 14 lat, mieszka z nami, ale własnego mieszkania nie posiada (w mieszkaniu dziadka był też od początku zameldowany, ale to chyba nie ma żadnego znaczenia)?

 • Podatek od mieszkania nabytego w spadku

  Mój syn dziedziczy 3/4 mieszkania po dziadku (testamentem), mój mąż już wcześniej odziedziczył 1/4 po matce i zapłacił podatek. Teraz stanie się spadkobiercą pozostałych dóbr (np. ewentualnych wypłat z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie). Chodziło mi o to, czy syn zapłaci podatek od spadku. Mieszkanie ma mniej niż 110 m, syn nie ma własnego mieszkania, nie jest też najemcą, jest obywatelem polskim, ale ma tylko 14 lat i nie zamieszka w mieszkaniu sam ani w ciągu roku od złożenia zeznania podatkowego, ani nawet w ciągu czterech - bo jak ma niby dziecko samo mieszkać? Czy to znaczy, że z postępowaniem spadkowym należy poczekać, aż syn skończy 18 lat? To nie zbyt rozsądne, bo trudno, żeby mieszkanie przez cztery lata należało w 3/4 do teścia, który nie żyje, a tylko w 1/4 miało właściciela - czyli mojego męża.

 • Nabycie działki jako darowizny

  W grudniu 2004 r. otrzymano jako darowiznę działkę rekreacyjną. Mam kilka pytań: 1. Czy można ją teraz sprzedać i nie płacić podatku od dochodu? 2. Kiedy można ją sprzedać? 3. Jakie kary grożą za niezapłacenie podatku? 4. Do kiedy fiskus może się o to upomnieć?

 • Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży działki

  Byłam właścicielką połowy działki rekreacyjnej od 1989 roku, druga część należała do rodziców. W sierpniu 2000 r. rodzice aktem notarialnym przekazali mi w formie darowizny swoją cześć. Podatku wówczas nie zapłaciłam, taka była decyzja urzędu skarbowego. Teraz chcę sprzedać działkę. Czy powinnam zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży?

 • Podatek od dokonanej darowizny

  W sytuacji, kiedy osoba prywatna (z rodziny) przekazuje na konto większą sumę (raz ok.12 tys. zł, drugi raz ponad 10 tys. zł), przy czym pochodzenie tej sumy jest znane, czy obdarowany ma obowiązek zgłosić ten fakt Urzędowi Skarbowemu? Jeśli tak, to w jakim terminie? Czy w tej sytuacji zachodzi jakaś przesłanka dotycząca bezpodstawnego wzbogacenia się, czy istnieją jakiekolwiek obowiązki lub opłaty wobec Urzędu Skarbowego?

 • Nieodpłatne zniesienie współwłasności

  Co oznacza sformułowanie "nieodpłatne zniesienie współwłasności"?

 • Darowizna nieruchomości, a podatek

  Otrzymałem w formie darowizny nieruchomość od darczyńcy z III grupy. Zamierzam tą nieruchomość sprzedać przed końcem okresu 5 lat od otrzymania darowizny, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup auta. Czy będzie w przypadku darowizny miało zastosowanie zwolnienie od płacenia podatku zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy jednak muszę zapłacic 10 % podatek?

 • Darowizna przed organem kontroli skarbowej

  Czy przepis art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ma zastosowanie do sytuacji gdy podatnik powoła się na darowiznę niezgłoszoną do opodatkowania przed organem kontroli skarbowej działającym w trybie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej?

 • Darowizna, a obowiązek podatkowy

  Kiedy i w jakiej formie zgłasza się do Urzędu Skarbowego taką darowiznę - czy jeśli darowizna nastąpiła w marcu i maju tego roku, to zgłasza się ją dopiero razem z PIT-em za bieżący rok podatkowy, tylko na osobnym formularzu? Czy też natychmiast? Jedna suma darowizny to 11600, a druga to 10000. Czy należny podatek wyniesie 478 zł + podatek od nadwyżki ponad 20556 zł, czyli jakieś 76 zł? Czy, jeśli darowizna nastąpiła bez podpisania żadnych dokumentów, czyli po prostu dania upoważnienia do wypłaty z konta, konieczne jest zachowanie jakiejś formy? Umowa darowizny sporządzona przez taką osobę (chorą, mającą problemy z poruszaniem się, przebywającą w domu opieki) niepotwierdzona prze nikogo wystarczy? Czy też ma być sporządzona z udziałem notariusza? Czy można sporządzić umowę w obecności notariusza po fakcie, czyli pobraniu pieniędzy z konta? Jak postrzegane są przez Urząd Skarbowy drobniejsze kwoty, które zostały pobrane z konta tej osoby, ale zaraz potem wydane na jej potrzeby, widoczne na koncie osobistym obdarowanego przelewy na rzecz Domu Opieki Społecznej. Obdarowany jest osobą zobowiązaną do alimentacji, w celu pokrycia całości kosztów pobytu w domu opieki, ale jest to tylko formalność, czyli Dom Opieki jest opłacany ze środków osoby w nim przebywajacej, gdzyż ZUS potrącił zbyt małą kwotę z renty tej osoby i nie może ona sama udać się do banku nawet w celu załatwiania swoich spraw, z tej przyczyny upoważniła najbliższą rodzinę - córkę. Co znaczy wyrażenie "o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł"? Zakładam, że oznacza po prostu wartość netto. Co jest w przypadku darowizny podstawą opodatkowania? Córka zalicza się do nabywców darowizny z pierwszej grupy podatkowej?

 • Podatek od darowizny nieruchomości

  W czerwcu 2000 roku odebrałam mieszkanie, którego zakup na współwłasność z ojcem potwierdziłam aktem notarialnym w lutym 2001. Mieszkanie wykończyłam na swój własny koszt (mam rachunki) i w 2002 roku mój tata, w drodze darowizny, przekazał mi swoją część. Ponieważ wykończyłam mieszkanie na swój koszt, w akcie darowizny umieściliśmy kwotę równowartości mieszkania w stanie surowym (jest to minimalnie ponad 50% wartości zakupu z aktu notarialnego zakupu mieszkania z 2001 roku). Urząd Skarbowy twierdzi, że skoro w akcie notarialnym zakupu zobowiązaliśmy się ponosić z ojcem wydatki na mieszkanie wspólnie, to nie ma znaczenia, że ja wykończyłam je na własny koszt. Podatek mam zapłacić od wartości rynkowej mieszkania wykończonego z 2002 roku. Mam poczucie, że muszę odprowadzić podatek od darowizny, której nie otrzymałam, ponieważ mój tata nigdy nie nabył wyposażenia tego mieszkania. W efekcie mam zapłacić podatek od darowizny za wyposażenie, za które sama zapłaciłam. Czy urząd skarbowy ma rację?

< >

Porady prawne online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 1
 • 9
 • 3
 • 1
 • 3
 • 2
 • osób
Zobacz ich opinie:
 • ulan.

  2014-04-15

  Nie miałam zaufania do wyjaśnienia mojej sprawy drogą internetową,jednak ryzyko opłaciło się bo zaoszczędziłam czas ,rozwiałam wszelkie wątpliwości,wiem jakie mam podjąć dalsze kroki i w razie problemów zwrócę się znowu do firmy po poradę.
 • Krzysztof Górecki

  2014-04-16

  Witam , jestem zadowolony z przygotowanej mi opinii , nie ukrywam że byłbym zainteresowany wykonaniem pisma procesowego jakim byłby pozew przeciwegzekucyjny . Proszę o o ewentualną wycenę tej usługi .Z góry serdecznie dziękuję
 • anna.lewińska

  2014-04-15

  Opinia napisana prostym, dostępnym dla przeciętnego obywatela językiem. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej porady. Podziękowanie dla autorów opinii.
 • marko55

  2014-03-31

  Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
 • Krystyna G

  2014-03-20

  dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
 • Barbara Z.

  2014-03-25

  Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
 • Doris

  2014-03-27

  Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
 • teresa bielecka

  2014-03-25

  witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
 • Bogdan T.

  2014-03-24

  Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
 • Janusz S.

  2014-03-10

  Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane