Windykacja należności - Artykuły (strona: 5)

Jak podzielić majątek upadłego konsumenta - plan spłaty wierzycieli

21.4.2009

Postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego konsumenta określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest obowiązany spłacać należności niezaspokojone na podstawie planu podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu planu (...)

Plan spłaty wierzycieli upadłego konsumenta

21.4.2009

Zazwyczaj najpierw dłużnik niebędący przedsiębiorcą zostanie zlicytowany (tj przeprowadzona zostanie likwidacja masy upadłości i zaspokojenie wierzycieli z funduszów masy upadłości), a dopiero potem może otrzymać harmonogram spłat dalszych długów, na które nie wystarczyło (...)

Wykonalność bankowego tytułu egzekucyjnego - opinia prawna

5.2.2009

Jakiś czas temu klient zaciągnął poprzez firmę zajmującą się pośrednictwem kredytowym kredyt ratalny na okres 2 lat w pewnym banku. Kredyt był spłacany w miarę regularnie. Ostatnio jednak u klienta banku pojawił się komornik z tytułem wykonawczym wydanym na podstawie bankowego tytułu (...)

Egzekucja administracyjna w Państwach UE

11.8.2008

Na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66a - 66zp) polskie organy udzielają pomocy państwom UE i korzystają z takiej samej pomocy ze strony innego państwa w sprawach dotyczących należności pieniężnych wynikających z tytułu zwrotów, interwencji i (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

25.7.2008

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest prawem związanym z członkostwem w spółdzielni. Umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego można zawrzeć tylko z członkiem spółdzielni. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze (...)

Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej

22.10.2007

Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyły głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, brak było instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniałyby pełną ochronę wszystkich podmiotów występujących w (...)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

17.2.2007

Od 22 lutego 2007 r. obowiązywać ma ustawa z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustawa ta reguluje zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. O jakie depozyty chodzi? (...)

Zasady odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej - opinia prawna

7.2.2005

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z obowiązkiem spłaty zadłużenia, jakie powstało w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez dwójkę wspólników w formie spółki cywilnej. W pierwszej części niniejszej opinii przedstawiona zostanie zasada odpowiedzialności wspólników (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika