Windykacja należności - Artykuły (strona: 2)

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

21.4.2015

Postępowanie nakazowe jest jednym ze szczególnych postępowań procesu cywilnego, którego skutkiem jest wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Uzyskane w ten sposób orzeczenie sądu ma szczególną moc, nawet bez konieczności nadawania mu klauzuli wykonalności, (...)

Skarga na czynności komornika

26.3.2015

Na czynności komornika przysługuje bez względu na rodzaj czynności skarga do sądu rejonowego. Skarga ta przysługuje we wszystkich wypadkach naruszenia przepisów kodeksu postępowania cywilnego w jego części dotyczącej oczywiście postępowania egzekucyjnego. Jest to więc środek zaskarżenia (...)

Wymogi wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez dłużnika

23.12.2014

Żądanie ogłoszenia upadłości, które wniosek powinien zawierać, musi być sformułowane stanowczo, bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Kodeks postępowania cywilnego nie zna bowiem warunkowych czynności procesowych, a przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego nie zawierają unormowań, z (...)

Gromadzenie informacji o dłużniku - protokół stanu faktycznego

28.11.2014

Gromadzenie dowodów jest bardzo ważną czynnością zarówno przed wszczęciem określonego postępowania, jak również w jego toku. Natomiast posiadanie mocnych dowodów na potwierdzenie naszych twierdzeń prowadzi do pozytywnego wyniku naszej sprawy. Jednym z instrumentów (...)

Jak można zabezpieczyć swoje należności przed uzyskaniem wyroku?

18.11.2014

Wyczerpujące przeprowadzenie postępowania sądowego, w tym dokładne wyjaśnienie całej sprawy, trwa często znaczny okres czasu. Tym samym uzyskanie pozytywnego dla Nas rozstrzygnięcia może być czasami naszym \"pyrrusowym zwycięstwem\", albowiem po tak znacznym okresie czasu sytuacja materialna (...)

Poszukiwanie majątku przez komornika

1.8.2014

Przepisy o egzekucji wymagają, by we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu wskazane było świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Wierzyciel musi więc wskazać komornikowi, w jaki sposób - a więc i z czego - ma być prowadzona egzekucja. (...)

Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

17.4.2012

Postępowanie upominawcze pozwala na dochodzenie roszczenia pieniężnego lub innego. W tym drugim przypadku, jeśli szczególny przepis to umożliwia. Jeżeli kwota, z którą zalega dłużnik nie przekracza 75 000 złotych pozew należy skierować do sądu rejonowego, w przeciwnym wypadku - do sądu (...)

Jak odzyskać pieniądze od upadłego konsumenta?

19.4.2011

Z końcem marca 2009 r. wprowadzony został nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości konsumenckiej mają osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami. Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja

7.1.2011

Zasadą postępowania komorniczego jest, aby wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. Reguły te odnoszą się zarówno do egzekucji z ruchomości jak i nieruchomości. Następnie komornik zajmuje nieruchomość będącą w posiadaniu dłużnika - (...)

Na czym polega i kto sprawuje zarząd nad nieruchomością w czasie egzekucji?

29.9.2010

Zgodnie z przepisami egzekucyjnymi zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika. Jeżeli jednak prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy. Jeżeli sprawowanie zarządu wymaga (...)

Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?

11.5.2010

Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy podział tych środków, które zostały wyegzekwowane. Ustawodawca i w tym zakresie (...)

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

5.8.2009

Pan X jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój działalności gospodarczej, jednak zostały zajęte przez komornika (...)

Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

21.7.2009

Postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości jest to pierwsze stadium postępowania upadłościowego. Sąd winien rozpatrzyć wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia. Sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć rozprawę, (...)

Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta

21.4.2009

Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o umorzeniu (...)

Jak podzielić majątek upadłego konsumenta - plan spłaty wierzycieli

21.4.2009

Postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego konsumenta określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest obowiązany spłacać należności niezaspokojone na podstawie planu podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu planu (...)

Plan spłaty wierzycieli upadłego konsumenta

21.4.2009

Zazwyczaj najpierw dłużnik niebędący przedsiębiorcą zostanie zlicytowany (tj przeprowadzona zostanie likwidacja masy upadłości i zaspokojenie wierzycieli z funduszów masy upadłości), a dopiero potem może otrzymać harmonogram spłat dalszych długów, na które nie wystarczyło (...)

Wykonalność bankowego tytułu egzekucyjnego - opinia prawna

5.2.2009

Jakiś czas temu klient zaciągnął poprzez firmę zajmującą się pośrednictwem kredytowym kredyt ratalny na okres 2 lat w pewnym banku. Kredyt był spłacany w miarę regularnie. Ostatnio jednak u klienta banku pojawił się komornik z tytułem wykonawczym wydanym na podstawie bankowego tytułu (...)

Egzekucja administracyjna w Państwach UE

11.8.2008

Na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66a - 66zp) polskie organy udzielają pomocy państwom UE i korzystają z takiej samej pomocy ze strony innego państwa w sprawach dotyczących należności pieniężnych wynikających z tytułu zwrotów, interwencji i (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

25.7.2008

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest prawem związanym z członkostwem w spółdzielni. Umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego można zawrzeć tylko z członkiem spółdzielni. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze (...)

Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej

22.10.2007

Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyły głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, brak było instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniałyby pełną ochronę wszystkich podmiotów występujących w (...)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

17.2.2007

Od 22 lutego 2007 r. obowiązywać ma ustawa z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustawa ta reguluje zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. O jakie depozyty chodzi? (...)

Zasady odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej - opinia prawna

7.2.2005

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z obowiązkiem spłaty zadłużenia, jakie powstało w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez dwójkę wspólników w formie spółki cywilnej. W pierwszej części niniejszej opinii przedstawiona zostanie zasada odpowiedzialności wspólników (...)

Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?

4.2.2005

Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji polega na zaspokajaniu egzekwującego wierzyciela z dochodu uzyskiwanego z prowadzonej (...)

Egzekucja z ruchomości

3.2.2005

Egzekucja z ruchomości jest tzw. sposobem zaspokajającym egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucję z ruchomości przeprowadza komornik sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości podlegające egzekucji. Możliwym jest jednak dokonanie wyboru komornika. Możliwość taką wierzyciel. (...)

Jakie opłaty może pobierać komornik?

3.2.2005

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje. W zależności od rodzaju spraw są to opłaty bądź stosunkowe bądź stałe. Nie ma tu jednak żadnej dowolności, wysokośc opłat "komorniczych" określona została ustawowo. W jakich wypadkach komornik (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika