Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Money.pl/Anna Kraszkiewicz
(fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
Strona 1 z 2

Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. Nierzadko bowiem dzieje się tak, że ktoś zadłuża się ponad miarę, a prawda o tym wychodzi na jaw dopiero, gdy sytuacja jest krytyczna, komornik przystępuje do egzekucji, następuje zajęcie domu rodzinnego, dłużnik przyznaje, że nie ma żadnych pieniędzy, a kwota zobowiązania jest ogromna.

Jak zatem ustrzec się odpowiedzialności w przypadkach, gdy dłużnikiem jest członek naszej rodziny? Czy odpowiadamy za długi brata? Czy musimy spłacić zobowiązania naszych rodziców? Na te i inne pytania będzie odpowiadać nasz artykuł.

O odpowiedzialności za zobowiązania małżonka mowa będzie w kolejnym artykule.

Odpowiedzialność dzieci za zobowiązania rodziców

Zdarza się, że od naszych rodziców, na emeryturze lub jeszcze pracujących dowiadujemy się, że zadłużyli się ponad miarę i nie mają teraz środków na spłatę. Czasem tę wiadomość przekazuje komornik, gdy została już wszczęta egzekucja innym razem widzimy wezwania do zapłaty kierowane przez firmę windykacyjną. Czy zstępny powinien obawiać się, że w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku rodzica zostanie ona skierowana do jego domu, oszczędności, wynagrodzenia?

Na to pytanie należy odpowiedzieć następująco: co do zasady dziecko nie odpowiada za długi swoich rodziców. W niektórych jednak przypadkach możliwe jest dochodzenie przez wierzyciela zaległej kwoty także od dzieci. Ma to miejsce w dwóch wypadkach:

  1. W sytuacji, gdy zstępny był poręczycielem/ żyrantem pożyczki. Wówczas obowiązuje zasada wyrażona w art. 876 § 1 kodeksu cywilnego, że poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Jeżeli więc rodzice nie mają środków na spłatę długu, wierzyciel w pierwszej kolejności zawiadomi o tym poręczyciela (art. 880 kc), a następnie będzie dochodził od niego zapłaty należności. Przypominamy, że poręczyciel może przeciwko wierzycielowi podnieść wszystkie zarzuty jakie przysługują dłużnikowi - mowa tu przede wszystkim o zarzucie przedawnienia. Nierzadko bowiem zdarza się, że firmy windykacyjne próbują wyegzekwować dług już przedawniony. Warunkiem podniesienia takiego zarzutu jest jednak brak uznania długu przez dłużnika.

  2. Gdy pełnoletni zstępny zamieszkuje z rodzicem, a zadłużenie odnosi się do opłat związanych z zajmowaniem danego lokalu - tak na przykład wedle przepisu art. 688¹ kc (dotyczącego najmu lokalu mieszkalnego) za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie - chodzi przy tym o odpowiedzialność za okres ich stałego zamieszkiwania. Z kolei z art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że za opłaty za spółdzielcze prawa do lokali odpowiadają solidarnie z członkami spółdzielni, właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni lub osobami niebędącymi członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, osoby pełnoletnie stale z nimi zamieszkujące w lokalu, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu.

Co istotne, zobowiązania można odziedziczyć w razie śmierci rodziców. W skład masy spadkowej wchodzi bowiem ogół praw i zobowiązań spadkodawcy. Czasem nawet nie domyślamy się, w jak wielkich tarapatach finansowych mogli się oni znaleźć. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas odpowiadamy za długi zmarłego tylko do wysokości stanu czynnego spadku. Możliwe jest również odrzucenie spadku (także w sześciomiesięcznym terminie) lub zawarcie jeszcze za życia spadkodawcy umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Należy przy tym pamiętać, by przy odrzucaniu spadku i zrzekaniu się dziedziczenia zrobić to także w imieniu naszych dziec i- w przeciwnym razie to na nie przejdzie obowiązek spłaty długów.

Gdy długi zaciągnie inny członek naszej rodziny...

Podobne rozważania odnoszą się także do odpowiedzialności za zobowiązania naszych powinowatych - co do zasady nie będziemy więc odpowiadać za długi naszych teściów, a teściowie nie będą musieli spłacać kredytów swojego zięcia czy synowej. Z całą pewnością nie będziemy też odpowiadać za długi rodzeństwa. Pojawia się natomiast problem w sytuacji, gdy dłużnikiem jest pełnoletni zstępny. Wprawdzie działanie zstępnego nie może uczynić rodzica zobowiązanym w stosunku do strony, z którą zawierał umowę. Patrząc jednak z punktu widzenia prawa rodzinnego, rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli więc syn - student - przestanie płacić operatorowi za abonament telefoniczny, to co prawda wierzyciel nie będzie mógł skierować swojego żądania do rodzica, jednakże z roszczeniem o alimenty będzie mógł wystąpić ów student.

Inne możliwe sytuacje

Niekiedy zdarza się, że rodzice chcąc ochronić dobytek swojego życia przed komornikiem decydują się na wyzbycie się swojego majątku poprzez darowanie nieruchomości auta, cennych przedmiotów swoim dzieciom. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku wierzyciel może wystąpić ze skargą pauliańską.

<>

Zobacz także

 

Komentarze: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

  • Justyna Włodarczy 2016-12-06 15:01:30

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    witaj jesteś w trudnej sytuacji finansowej ??? i trzeba pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, należy zwrócić dług lub dla leków ?? Jeśli tak, proszę połączyć się z pani Laura Smith CEO pani Laura Smith Kredytowej Firm jej firma jest bezpieczne, zabezpieczone i zaufany w tym samym czasie, ponieważ jest to firma, gdzie ja właśnie zrealizowane pożyczkę 100,000zl i było skuteczne i faktycznie moje sny przychodzą do dzisiaj więc chcę używać tego medium poinformować każdego, kto jest w potrzebie pożyczki połączyć z e-mail poniżej (mrslaurasmithloanfirm@gmail.com) sprawdzony i zaufany. Justyna Włodarczyk

  • peter johnson 2016-12-05 23:17:53

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Welcome To PETER JOHNSON COMPANY KREDYTU (A Spersonalizowane usługi finansowe dla wszystkich Wymagania) Dostawcy PETER JOHNSON Loan Company oferuje pożyczki na bardzo niskim oprocentowaniu wskaźnik 2%, oferujemy kredyty Persona, konsolidacji zadłużenia pożyczki, venture Kapitał, Kredyt biznesowe, edukacyjne, Nasze Zgłoszenia pożyczkowe ok darmo Przetwarzane w ciągu 24 godzin. E-mail: Cieszymy się słuchać PETER JOHNSON KREDYT COMPANY E-mail: peterloanfirm33@gmail.com

  • CYNTHIA MORGAN 2016-12-03 22:31:44

    2% Oferta szybka i zaufanym kredyt

    Cześć, Aby prawidłowo się przedstawię, jestem pani CYNTHIA MORGAN prywatny pożyczkodawca daję pożyczki w wysokości 2% rocznie. To szansa na finansowe progiem, stosuje się dzisiaj i uzyskać szybki loan.There istnieje wiele możliwości do poszukiwania pomocy finansowej i we wszystkich miejscach, a wciąż nie są w stanie uzyskać. Ale to szansa na finansowe progiem, a tym samym nie można przegapić tej okazji. Ta usługa jest dostarczenie zarówno osób prywatnych, firm, biznesmenów i women.The dostępna kwota kredytu w przedziale od $ 5,000.00 do $ 500.000.000,00 lub dowolnej ilości chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: cynthiamorganfunding@gmail.com Imię i nazwisko .................................... Prywatny numer telefonu ............................ Kraj ??????????????. Adres ????????????.. Stan .............................. Wiek ............................................. Czy stosowane przed? ..................... .. Status rodziny ??????????? Kwota pożyczki potrzebna jako pożyczki ..................................... Kredyt Termin ................................. Zawód .................................... Miesięczny przychód ?????????.. Cieszę się do przekazania do szybkiej odpowiedzi pozdrowienia e-mail:cynthiamorganfunding@gmail.com www: cynthiamorgansfunding.com.ng Telefon: +1 (562) 708-4413

  • CYNTHIA MORGAN 2016-12-03 22:30:33

    2% Oferta szybka i zaufanym kredyt

    Cześć, Aby prawidłowo się przedstawię, jestem pani CYNTHIA MORGAN prywatny pożyczkodawca daję pożyczki w wysokości 2% rocznie. To szansa na finansowe progiem, stosuje się dzisiaj i uzyskać szybki loan.There istnieje wiele możliwości do poszukiwania pomocy finansowej i we wszystkich miejscach, a wciąż nie są w stanie uzyskać. Ale to szansa na finansowe progiem, a tym samym nie można przegapić tej okazji. Ta usługa jest dostarczenie zarówno osób prywatnych, firm, biznesmenów i women.The dostępna kwota kredytu w przedziale od $ 5,000.00 do $ 500.000.000,00 lub dowolnej ilości chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: cynthiamorganfunding@gmail.com Imię i nazwisko .................................... Prywatny numer telefonu ............................ Kraj ??????????????. Adres ????????????.. Stan .............................. Wiek ............................................. Czy stosowane przed? ..................... .. Status rodziny ??????????? Kwota pożyczki potrzebna jako pożyczki ..................................... Kredyt Termin ................................. Zawód .................................... Miesięczny przychód ?????????.. Cieszę się do przekazania do szybkiej odpowiedzi pozdrowienia e-mail:cynthiamorganfunding@gmail.com www: cynthiamorgansfunding.com.ng Telefon: +1 (562) 708-4413

  • MR DAVID 2016-11-26 12:03:16

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    I never knew it was true until I got my loan also. Each time I read several testimonies of people about this loan company online, I keep feeling it was a set up or probably they were all faking it but not knowing that it was absolutely 100% real. I am happy and thankful that I am also a witness to this reality and now I am among all those testifying about this loan company online. Oriental Credit Union is the best !! I have had 100 % attention to every of my questions and they were handled immediately. Above all, I just got my loan of $ 70,000.00 USD in my bank account here in Russia. I would recommend this service to everyone in search of a legit lending company online. Here is the details I used in contacting them : DAVIDMARKLOANFIRM22@GMAIL.COM AMOUNT NEEDED......... PHONE NUMBER......... AGE.. COUNTRY... SEX.....

  • CYNTHIA MORGAN 2016-11-24 23:36:14

    2% szybki i niezawodny KREDYT OFERTA

    Cześć, Aby prawidłowo się przedstawię, jestem pani CYNTHIA MORGAN prywatny pożyczkodawca daję pożyczki w wysokości 2% rocznie. To szansa na finansowe progiem, stosuje się dzisiaj i uzyskać szybki loan.There istnieje wiele możliwości do poszukiwania pomocy finansowej i we wszystkich miejscach, a wciąż nie są w stanie uzyskać. Ale to szansa na finansowe progiem, a tym samym nie można przegapić tej okazji. Ta usługa jest dostarczenie zarówno osób prywatnych, firm, biznesmenów i women.The dostępna kwota kredytu w przedziale od $ 5,000.00 do $ 500.000.000,00 lub dowolnej ilości chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: cynthiamorganfunding@gmail.com

  • CYNTHIA MORGAN 2016-11-24 23:35:08

    2% szybki i niezawodny KREDYT OFERTA

    Cześć, Aby prawidłowo się przedstawię, jestem pani CYNTHIA MORGAN prywatny pożyczkodawca daję pożyczki w wysokości 2% rocznie. To szansa na finansowe progiem, stosuje się dzisiaj i uzyskać szybki loan.There istnieje wiele możliwości do poszukiwania pomocy finansowej i we wszystkich miejscach, a wciąż nie są w stanie uzyskać. Ale to szansa na finansowe progiem, a tym samym nie można przegapić tej okazji. Ta usługa jest dostarczenie zarówno osób prywatnych, firm, biznesmenów i women.The dostępna kwota kredytu w przedziale od $ 5,000.00 do $ 500.000.000,00 lub dowolnej ilości chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: cynthiamorganfunding@gmail.com Imię i nazwisko .................................... Prywatny numer telefonu ............................ Kraj ??????????????. Stan .............................. Wiek ............................................. Czy stosowane przed? ..................... .. Status związku ??????????? Kwota kredytu potrzebne ..................................... Trwanie................................. Zawód .................................... Miesięczny przychód ?????????.. Cieszę się do przekazania do szybkiej odpowiedzi pozdrowienia e-mail: onlinefunding01@gmail.com www: cynthiamorganfunding@gmail.com Telefon: +1 (562) 708-4413

  • juliet 2016-11-24 08:42:57

    pozycki

    potrzebujesz kredytu? jesli tak, napisz do nas na jullietfinancialaid@yahoo.com aby uzyskac wiecej informacji z listy Nazwa: wiek: plec: kraj: stan: tel: zawód: Kwota kredytu: Okres kredytowania: miesieczny przychód: Celem funduszy: e-mail: pozdrowienia, Juliet Kontakt email: jullietfinancialaid@yahoo.com

  • White Horse Credi 2016-11-14 14:37:45

    Kredit

    Cześć, Szukasz wolności finansowej? jesteś w długu, potrzebny jest kredyt, aby rozpocząć nowy biznes? lub zwinąć finansowo, trzeba kredyt kupno samochodu lub domu? Czy Twój bank w coraz Finansów odmówić? Chcesz poprawić swoją finansową? potrzebują pożyczki rachunki są opłacalne? nie patrząc więcej, zapraszamy na okazję do wszystkich rodzajów kredytów dostać w bardzo przystępnych oprocentowania 3% dla innych uzyskać informacje, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (legitfirm@gmail.com) Czy potrzebujesz pożyczki biznesu? Czy potrzebujesz pożyczki osobiste? Chcesz kupić samochód? Czy chcesz refinansować? Czy potrzebujesz kredytu hipotecznego? Czy potrzebny jest ogromny kapitał, aby rozpocząć swoją propozycję biznesu lub ekspansji? Czy stracił nadzieję i uważasz, że nie ma wyjścia, a twoje obciążenia finansowe nadal występuje? Nie wahaj się z nami skontaktować pod kątem ewentualnej współpracy biznesowej kontakt mailowy: (legitfirm@gmail.com) lub zadzwonić + 1-972-914-5244

  • alida 2016-10-27 22:59:58

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Chcę podziękować Pan Donald z zenithloans@yahoo.com za pomoc mi dostać mój kredyt 27000 ? po odmówiłem przez banki, więc jeśli jesteś potrzebujących pożyczki do rozliczenia swojego długu, aby zapłacić rachunki, lub do uruchamiania własnej działalności gospodarczej, skontaktuj spółkę wiarygodnych pożyczki za pośrednictwem poczty elektronicznej na zenithloans@yahoo.com i natychmiast uzyskać kredytu.

  • Roberts 2016-10-20 16:23:17

    Re: Jak ja dostal mój zadane kwoty pozyczki z niezawodne Company

    Jak ja dostal mój zadane kwoty pozyczki z niezawodne Company(Jermaine Loans) pozyczki Witam wszystkich, mam na imie jest Anthony Roberts jestem z Florydy, stanu Stanów Zjednoczonych, jestem tutaj do skladania zeznan o jak ja dostal mój kredyt z Jermaine Loanss (jermaineloans711@gmail.com) po zastosowaniu pozyczke od róznych kredytodawców pozyczki, którzy obiecal, ze otrzymam mój kredyt od nich, myslalem, ze ich pozyczek bylo realne i zastosowalem, ale nigdy nie dali mi kredytu, az mój przyjaciel wprowadzaja mnie do pozyczek Jermaine , który obiecal, ze pomoze mi z pozyczki moje pragnienie i naprawde zrobil, jak obiecal, bez jakiejkolwiek zwloki, mialem watpliwosci, ale ja nigdy nie wierza, grab. Nigdy nie myslalem, ze sa jeszcze wiarygodne kredytodawców pozyczki az Jermaine pozyczek zrobil cud, naprawde bardzo mi pomógl z moim pozyczki i zmienil moje zycie na lepsze. Wiem, ze istnieje wiele dobry kredytodawców tam, ale radze Ci wypróbowac Jermiane pozyczki, sa troski i zrozumienia. Nie wiem, jesli potrzebujesz pilnej pozyczki lub chcesz finansowania dla projektów, wiec nie wahaj sie kontakt kredyty Jermaine e-mail:jermaineloans711@gmail.com

  • Mrs Flora 2016-10-15 23:35:39

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Cześć, Założyliśmy, aby pomóc ludziom, którzy potrzebują pomocy, oferujemy kredyty na 2% stopy procentowej, takie jak pomoc finansową więc jeśli przeżywa finansowe trudności lub masz bałagan finansowy i trzeba mieć pieniądze (fundusze), aby rozpocząć swój biznes, albo  potrzebuje pożyczki na osiedlenie swój dług lub opłacać rachunki, lub potrzebujesz pieniędzy (kredytu) płacić czynsz dom \", tak aby nie być eksmitowani ... !!  Proszę  kontakt e-mail: Mrsfloraloanfirm@gmail.com Jesteś radzą, aby wypełnić i odesłać informacji poniżej .. WNIOSEK O POŻYCZKĘ Imię aplikanta: * Adres: * Miasto: * Stan: * Kraj: * Płeć: * Status rodziny: * Zawód: * Miesięczny przychód: * Telefon: * Telefon komórkowy: * Pożyczka Cel: * Kwota pożyczki trzeba: * Kredyt Czas trwania: * Czeka na szybkiej reakcji PANI FLORA POZDROWIENIA

  • omega 2016-10-04 10:37:55

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Oferujemy kredyty na niskim oprocentowaniu w wysokości 2%, a bez zabezpieczenia, oferujemy pożyczki osobiste, pożyczki konsolidacji zadłużenia, venture capital, kapitał, kredytów dla przedsiębiorstw, kredytów edukacja, hipoteka lub kredytowych dla dowolnego powodu. " Jednak nasza metoda pozwala na ustalenie kwoty kredytu potrzebne, a także czas trwania można sobie na to pozwolić, to daje realną szansę na zdobycie funduszy potrzebnych! Skontaktuj się z nami poprzez e-mail: omegacreditcompany@gmail.com

  • Mrs Elizabeth 2016-09-07 14:40:02

    Loan Offer

    Szanowny Panie / Pani KREDYT tak szybko, jak to możliwe w ciągu 2 dni. KREDYT tak szybko, jak to możliwe w ciągu 2 dni. Szukasz kredytu biznesu, pożyczki osobiste, kredyt, itp? Jesteśmy obecnie oferuje pożyczki osobiste i biznesowe do wszelkich zainteresowana osoba w 3% stopy procentowej od 1 roku do 30 lat. Imię: ... Data urodzenia: .. Płeć: .... Stan cywilny: .... Adres: .. Miasto: .. Kraj: ... Telefon: ... Kwota kredytu: Czas trwania .... wypożyczalnia ... Miesięczny dochód netto: ... Kontakt z powrotem z tej informacji na naszej Email: hendersonelizabethloan@googlemail.com Nasza strona internetowa: http://hendersonelizabeth3.wix.com/fund Zadzwoń do nas lub naszego tekstu NUMERY kancelarii: +17313241736 +447024020548 WhatsApp NUMER: +2348110743458 teraz dzięki Boże błogosław

  • marta k 2016-07-02 10:29:42

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    mąż zaciągnoł niewielkie pożyczki w bankach ja nie byłam żyrantem nie wiedziałam o tych pożyczkach obecnie mąż jest chory czy po jego śmierci ja odziedzicze jego długi nadmieniam że nie mamy żadnego majątku prawda wyszła na jaw kiedy przychodził komornik

  • Janne 2016-05-22 22:43:46

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Czy starasz się uzyskać kredyt z banku nie działa? Rozpaczliwie potrzebował pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskanie kredytu z jednej z wiodących firm pożyczkowych w Wielkiej Brytanii. W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt poprzez e-mail: jadkimi@gmail.com lub jadkimi@openmailbox.org

  • ruth 2016-04-01 11:38:46

    loan

    Witam jestem pani Emmanuel Ruth, prywatne pożyczki pożyczkodawcy, który daje życie czas okazji kredytów. Czy potrzebujesz pożyczki pilnie do spłacenia długów lub potrzebujesz pożyczki do wzmocnienia Twojej firmy? Możesz zostały odrzucone przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego lub kredytów hipotecznych? Szukasz więcej bo jesteśmy tutaj, aby wszystkie swoje problemy finansowe w przeszłość. Możemy udzielić funduszy do osób potrzebujących pomocy finansowej, które mają złych kredytów lub potrzebują pieniędzy aby zapłacić rachunki, do inwestowania w interesach w wysokości 2%. Chcę używać tego medium poinformować, że oferujemy niezawodny i beneficjentów pomocy i będzie skłonny zaoferować kredyt. Więc Zapraszamy do kontaktu pocztą elektroniczną pod adresem: emmanuelruth@outlook.com

  • Monika 2016-03-03 18:33:42

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Maz wraz z dwojka rodzenstwa przyjeli spadek po rodzicach nie wiedzac o ich dlugach. Rodzenstwo meza nie pracuje sa osobami doroslymi maz jako jedyny jest zatrudniony wiec jest zmuszony jako jedyny splacac te zadłużenia. Rodzenstwo nie chce sprzedać domu ktory wchodzi w sklad spadku nie płacą również podatku od nieruchomości wszystko to reguluje moj maz bo nie ma innego wyjscia, ostatnio przyszedl dlug w wysokości 10 tys rodzeństwo oczywiście nie czuje się zobowiązana do spłaty bo nie mają zatrudnienia czy jest jakies wyjscie z sytuacji aby rodzeństwo solidarnie splacali te dlugi lub zmusic ich do sprzedaży nieruchomości

  • marika 2015-03-10 23:02:40

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Mam pytanie mam siostre narobila dlugow z mezem przychodza do mnie listy z informacja o jej zadluzeniu na moj adres domu rodzinnego ona obecnie jest w angli mam pytanie czy ja i moja mama bedziemy odpowiadac za jej dlugi? Ja mieszkam w domu rodzinnym siostra za granica jest juz 15 lat

  • EWA 2013-01-30 20:20:40

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    tak komorne 430 a renta 330 to jakis horror!!!!! czy 21 wiek to uprawnia rzadzacych do maltretowania obywateli polskich? czy tu w tym kraju sa ludzie czy automaty - i to w dodatku z defektem!!!!

  • EWA 2013-01-30 20:20:40

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    tak komorne 430 a renta 330 to jakis horror!!!!! czy 21 wiek to uprawnia rzadzacych do maltretowania obywateli polskich? czy tu w tym kraju sa ludzie czy automaty - i to w dodatku z defektem!!!!

  • Michael 2011-08-08 20:38:36

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    ZAPRASZAMY DO HM finansowych Cap firmy usług. Możemy pomóc aby Twoje marzenia się rzeczywistością. Pożyczki na dowolny cel: wakacje, remont domu, zakup głównych, edukacji lub konsolidacji zadłużenia.Różnorodność płatności plany, aby pasowały do ??budżetu. KONTAKT Z DZIŚ NA STRONIE hmcapfinance@hotmail.com do formularza wniosku o pożyczkę, wszystkie pożyczki są stawki 3% odsetek. dzięki, Michael.

  • edyta 2010-04-09 13:58:52

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    W 2008 r zmarła moja samotna ciocia, siostra mojej mamy. całe rodzenstwo cioci, zyjaca matka jak tez pełnoletnie dzieci odrzucilismy spadek po zmarłej. jednakze nie wystąpilismy w imieniu dzieci nie pełnoletnich o odrzucenie spadku. Prosze o wyjaśnienie czy w zwiazku z tym te niepełnoletnie dzieci mogą byc ciągniete do spłaty długow po zmarłej ciotce??? Dziekuje za odpowiedź.

  • jangrzegorz 2010-03-11 11:39:17

    CZy łańcuch odrzuceń spadku przerywa się kiedyś ?

    Zmarł bardzo daleki krewny bardzo zadłużony. Jego spadkobiercy odrzucają kolejno spadek. Jeżeli oni wszyscy i ich krewni i powinowaci odrzucą dojdzie w końcu do mnie i moich dzieci. Nie znam człowieka - czy odrzucanie może biec w nieskończoność zobowiązując do spłaty długów niewinnych ludzi ?

  • natala 2010-01-25 14:19:07

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    siostra jest zadłużona na kolosalne sumy. niedawno trafiła do szpitala psychiatrycznego, a jej mąż mieszka z ich synem u swojej matki na pokoju. Byłam w banku, bo chcieliśmy pomóc siostrze, ale oni nawet nie chcą nic słuszeć na jej temat. stwierdzili tylko, że będą długi ściągać po rodzinie.. Czy mi też mogą wejść na zarobki skoro ona nie ma już bliższej rodziny z wyjątkiem męża, który ma najniższą i syna 7 letniego?? no bo w końcu bank chce odzyskać to co jego. proszę o szybką odpowiedź.

  • Sławek 2010-01-06 21:06:58

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Brat rozwiedziony mający dzieci (dwie dorosłe osoby),nie pracuje i popada w długi.Nie płaci czynszu, ma komornika za kredyty itd. Czy mam obowiązek utrzymywania brata i zabezpieczenia jego potrzeb ?

  • AGA 2009-12-15 15:27:08

    Re: Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

    Mąż mój jeździ samochodem bez prawa jazdy(nigdy go nie miał),zdarza się że pod wpływem alkoholu.Ostatnio coraz częściej,ani prośby,ani groźby nie pomagają.Auto kupił bez mojej wiedzy. Jesteśmy na bardzo wojennej stopie. Czy jeżeli kiedykolwiek go zatrzymają,ukarzą jakimś mandatem,albo spowoduje wypadek ja będę pociągnięta też do jakiejkolwiek odpowiedzialności?

  • beata 2009-12-08 21:36:45

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    A ja przez swoja niewiedzę,odziedziczyłam po mamie spadek w wysokości 10tyś zł,2004roku,nic nie wiedziałam o jej kredytach i w ubiegłym roku 2008 zaczeło się mam do spłacenia 30 tyś plus cały czas narastajace odsetki,nie pomogły odwołania,nie pomogło to że zapożyczyłam się u ludzi na pogrzeb mojej mamy i z tych pieniedzy oddałam zobowiązania,dlatego proszę uwazajcie ze spadkami.pozdrawiam.

  • beata 2009-12-08 21:36:37

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    A ja przez swoja niewiedzę,odziedziczyłam po mamie spadek w wysokości 10tyś zł,2004roku,nic nie wiedziałam o jej kredytach i w ubiegłym roku 2008 zaczeło się mam do spłacenia 30 tyś plus cały czas narastajace odsetki,nie pomogły odwołania,nie pomogło to że zapożyczyłam się u ludzi na pogrzeb mojej mamy i z tych pieniedzy oddałam zobowiązania,dlatego proszę uwazajcie ze spadkami.pozdrawiam.

  • tomek 2009-12-05 05:07:00

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    Mama został okradziona.Złodziej zrobił duży debet w banku.Prokurator sprawę umożył,ale bank upomina się o swoje.Mama nie ma z czego spłacać tego długu.Czy ja i moje rodzeństwo będziemy musieli to spłacać?

  • kika3002 2009-12-05 05:03:50

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    Mama zadłużyła mieszkanie kwaterunkowe i mamy eksmisje.Ja oczekuję na rente,a moje 17 letnie rodzeństwo uczy się.Ja mam 18 lat.Czy w przyszłości my też będziemy mieć komornika za czynsz.Mama ma 360 zł renty a czynsz wynosi 430 zł.

  • kika3002 2009-12-05 05:01:15

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    Mama zadłużyła mieszkanie kwaterunkowe i mamy eksmisje.Ja oczekuję na rente,a moje 17 letnie rodzeństwo uczy się.Ja mam 18 lat.Czy w przyszłości my też będziemy mieć komornika za czynsz.Mama ma 360 zł renty a czynsz wynosi 430 zł.

  • Anna690 2009-12-05 00:07:30

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    Jestem dokladnie w takiej sytuacji, za tydzien mamy z rodzenstwem zlozenie oswiadczenia spadkowego z dobrodziejstwem inwentarza , niestety dlugi naszego spadkodawcy nas przeraziły bo są wieksze niz majątek. Prosze o podpowiedz w jaki sposob odbywa sie cala procedura przejęcia majatku przez komornika , kto go wyznacza lub czy powołujemy go my spadkobiercy , oraz jak to wszystko przebiega w rzeczywistosci, czy komornik zajmuje sie ,,sprzedaza,, majątku i czy sam splaca wierzycieli czy tez my musimy tym sie zając, a najwazniejsze czy po podpisaniu oswiadczenia spadkowego moge spac spokojnie w obawie przed splacaniem nie swoich długów?

  • Ryszard 2009-12-04 22:44:14

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    Podżyrowałem kredyt( Byłem w depresji perturbacje rodzinne sprawa w sądzie) Mam 4 nieletnich dzieci i żonę na utrzymaniu. Mój dochód w tedy to 2,2tys zł obecnie 1,6tys zł. Okazało się że jesteśmy wspólnie z żoną jedynymi żyrantami tego kredytu 35tys obecnie 40tys.Kredytobiorca odnoszę wrażenie że nas wmanewrowuje (Studiuje Prawo)Najmłodsze ma 2 lata ja po 50

  • Janina 2009-12-04 13:58:53

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    Pytanie nie na temat ale spodkalo mnie to zadłuzyłam sie z tego tyulu bo wziełam dziewczynke z domu dziecka .Mialam wtedy duzo pieniedzy .ale porazenie mozgowe wymaga wielkiego nakładu finansowego .Bralismy pózniej kredyty których nie umie spłacic .Dziewczynka ma juz 19 lat i dalej ma orzeczenie ze jest czesciowo zdolna do pracy w warunkach pracy chronionej .Sadze sie z ZUSEM bo ani ZUS ani MOPS nic jej niewypłaca tylko 153 zł zasiłku Musimy sie utrzymac z mojej renty 485 zl która jest okrojona o komornicze zadłuzenia wiec 330 zł plus 153 zl.Mamy niezapłacone mieszkanie .gaz reguluje jak dostane jakas nadpłate .Dziewczynka sie uczy tylko ze wzgledu na chorobe od 27 ma zwolnienie lekarskie ,dopiero wróciła z szpitala .Porazenie to dlugoterminowy i kosztowny proces leczenia .pozatym leczy sie u wielu innych lekarzy jak ,psychiatra ,neurolog,4 turnusy .psycholog ,ortopeda i bedzie sie leczyła do konca zycia ,tylko za co? Jezeli niebedzie sie leczyła trafi na wózek ,Dawniej jezdziłam z nia na 4 turnusy rechabilitacyjne .teraz od 2 lat nie ma za co .Był program o dziczynce przyjechał Polsat zeby pozałatwiac sprawy bo ja tez niepotrafie chodzic mam oba biodra do wymiany i kolano.Maz ieszka z nami ale niedokłada sie do niczego ma nakaz sadowy na leczenie alkocholowe skóra sie jezy na człowieku .jak pomysole ze juz nie jestem mloda a nie mam zadnej rodziny zeby mogła pomoc .Prezpraszam ale w tekst wkradaja sie błedy

  • goska_ustka 2009-12-04 13:29:52

    Re: Czy musimy odpowiadać za nieswoje długi?

    czy syn uczacy sie a majacy skonczone 18lat bedzie pociagniety do odpowiedzialnosci za zadluzenie mieszkania czy tylko rodzice