Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 101)

Umorzenie długu

Czy jest możliwość umorzenia w jakikolwiek sposób długu lub odsetek od pożyczki zaciągniętej przez sp. z o.o. od jednego ze wspólników, jeżeli obydwie strony nie mają nic przeciwko temu? Jakie (...)

Przedawnienie roszczeń z usług internetowych

Jaki jest termin przedawnienia roszczeń z umowy o świadczenie usług internetowych, czy należy odnieść się w tym zakresie do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy o świadczenie usług?

Naprawienie szkody wyrządzonej zalaniem mieszkania

Od pięciu lat jestem zalewany przez coraz to nowych najemców lokalu bezpośrednio nade mną. Tym razem nie chcę tego puścić płazem. Napisałem pismo do administracji (posiadam mieszkanie hipoteczne) (...)

Sposób zabezpieczenia umowy pożyczki

Brat chce ode mnie pożyczyć na 3 lata wiekszą sumę pieniędzy w euro, jako gwarancję proponuje swoje mieszkanie własnościowe, które jest trochę więcej warte niż ta suma. Jak być pewnym, że (...)

Podobieństwa i różnice między sprzedażą a cesją

Jaka jest różnica pomiędzy sprzedażą a przelewem wierzytelności. Czy mój dług wynikający z niespłacanego kredytu może zostać sprzedany bez mojej zgody? czy tylko przelany?

Przedawnienie roszczeń banku względem poręczyciela

Czy roszczenie banku wobec poręczyciela cywilnego przedawniło się, jeśli kredyt był wymagalny w 1995 r. a dopiero w lipcu 2003 r. wystawiony został bankowy tytuł egzekucyjny przeciwko poreczycielowi (...)

Zawarcie umowy poza lokalem banku

Czy pracownik banku ma prawo podpisywania umowy ROR w domu klienta bez świadków?

Informacje z ZUS dla banku

Czy ubiegając się o kredyt mieszkaniowy w banku, bank ma prawo uzyskać informację od ZUS-u odnośnie mojej osoby? Jestem zatrudniony w firmie prywatnej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jakich (...)

Śmierć spadkodawcy a umowa dzierżawy

Wkrótce mam przejąć spadek, który jest dzierżawiony. Sprawa spadkowa w toku. Dowiedziałam się w Urzędzie Gminy przez przypadek, że ta umowa dzierżawy została zerwana kilka dni temu. Według (...)

Ustalenie w umowie adresu do doręczeń

W propozycji umowy znalazło się takie sformułowanie: "Strony ustalają, że adresami stron dla doręczeń są adresy wskazane w umowie, a wysłanie pisma poleconego ma pomiędzy stronami skutek doręczenia. (...)

Definicja czynności pozornej

Mam pytanie czym dokładnie jest czynność pozorna w rozumiemiu kodeksu cywilnego? Czy można mówić o czynności pozornej, jeżeli w spornej sprawie oświadczam, że dokonuję czegoś "pod presją" (...)

Zakup mieszkania na współwłasność

Mieszkam razem z przyjaciółką mamy zamiar kupić mieszkanie na jej nazwisko. Jak mam się zabezpieczyć, żeby w przyszłości nie zostać na przysłowiowym lodzie?

Zasady udzielania gwarancji na towar

Jeżeli w roku 2001 sprzedałem produkt z 36-cio miesięcznym terminem gwarancji (taka obowiązywała wówczas ogólnie na dyski twarde) i w chwili obecnej na skutek awarii produkt taki podlega wymianie (...)

Uprawnienia współwłaściciela rzeczy

Właściciele domu jednorodzinnego (byłe małżeństwo) oraz przyległej do niej działki są ze sobą bardzo skłóceni. Dom został podzielony sądownie pomiędzy dwie strony, natomiast działka została (...)

Darowizna działki na rzecz niepełnoletniego

Dziadkowie chcą uczynić darowiznę pieniężną na rzecz wnuków w celu zakupu przez nich działki. Wnuki są niepełnoletnie. Czy w imieniu wnuków mogą przyjąć te pieniądze i zająć się zakupem (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika