Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 42)

Podstawy rozwiązania umowy najmu lokalu

Pomiędzy wynajmującym i najemcą zawarto umowę najmu lokalu użytkowego na czas oznaczony - 12 m-cy. Wynajmujący planuje sprzedać lokal będący przedmiotem umowy w drodze przetargu nieograniczonego. (...)

Prawo wymiany towaru

Czy jest określona ilość napraw gwarancyjnych, po których konsumentowi przysługuje prawo wymiany produktu na nowy wolny od wad, czy też producent może naprawiać dany produkt w nieskończoność?

Ustanowienie służebności gruntowej

Czy z wnioskiem do sądu o ustanowienie służebności gruntowej za wynagrodzeniem może wystąpić tylko właściciel ewentualnej przyszłej nieruchomości władnącej, czy z wnioskiem takim może wystąpić (...)

Cofnięcie wniosku o podział nieruchomości

Jeden z dwóch współwłaścicieli wniósł do sąd pozew o zniesienie współwłasności. Po pewnym czasie okazało się, że projekt podziału mu nie odpowiada i wniósł o umorzenie postępowania /jako (...)

Prawo użytkowania pokoju mieszkalnego

Odziedziczyłam połowę nieruchomości. Na całość domu jest nałożona służebność wobec darczyńcy. Darczyńca może sobie wybrać w której części domu chce mieszkać. Mieszka w mojej części. (...)

Przedmiot ustanowienia służebności

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Czy mogę ustanowić na nim służebność osobistą lub czy mogę oddać je w użytkowanie? Jeśli tak, to czy potrzebować będę (...)

Wpis prawa własności osoby małoletniej do KW

Czy małoletni będący właścicielem nieruchomości wpisywany jest do księgi wieczystej jako właściciel i czy jest przyjmowany w poczet członków spółdzielni?

Rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych

Co to jest ochrona rękojmi wiary publicznej księgi wieczystej (w przypadku hipoteki)?

Darowizna a użytkowanie wieczyste

Czy forma tzw. dożywotniego, bezpłatnego użytkowania części nieruchomości (wyceniona na konkretną kwotę, ale nie uiszczona udzielającemu tego użytkowania) może być potraktowana jako swoista (...)

Umowa najmu a przyznanie lokalu decyzją

Proszę o odpowiedź czy umowa najmu mieszkania zawarta z Komendantem Powiatowym Policji (właścicielem mieszkań jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i na jej rzecz odprowadzany jest czynsz) może być (...)

Użytkowanie wieczyste a wynajem

Czy można wynająć prawo użytkowania wieczystego?

Tajemnica korespondencji jako dobro osobiste

Przez okres 1,5 roku wynajmowaliśmy mieszkanie pewnej firmie X dla jej pracownika, rok temu wygasła umowa najmu, firma nie wynajmuje już mieszkania. Jednak do tej pory otrzymujemy pocztę adresowaną (...)

Śmierć współwłaściciela a prawo użyczenia

Czy po śmierci jednego ze współwłaścicieli domu, mogę być zmuszony do jego opuszczenia? Obecnie zajmuję piętro domu jednorodzinnego na podstawie umowy użyczenia na czas nieokreślony, nieodpłatny. (...)

Nieodebranie sprzętu reklamowanego

Klient oddał do naprawy komputer, w którym wcześniej samodzielnie dokonał wady poprzez samodzielne nieprawidłowe podłączenie kabli. Obecnie odmawia zapłaty za usługę serwisową, zabrania sprawnego (...)

Rozpowszechnianie wizerunku osoby publicznej

Czy rozpowszechnianie w internecie poprzez niekomercyjną prywatną stronę www wizerunku powszechnie znanego aktora w formie zdjęcia z planu filmowego nie narusza dobra osobistego tej osoby zgodnie z (...)

Elementy składowe umowy przewozu

Co musi zawierać umowa przewozu?

Prawomocność postanowienia o zasiedzeniu

Sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie o zasiedzenie nieruchomości na moją korzyść. Nastąpiła apelacja do sądu okręgowego. Czy jeśli sąd okręgowy podtrzyma decyzję sądu pierwszej instancji, (...)

Umyślne pozostawienie rzeczy przez najemcę

Nowi właściciele mieszkania chcą wymeldować lokatora, który jest zameldowany w ich mieszkaniu tymczasowo. Od kilku miesięcy lokator ten przebywa w innym miejscu (u swoich rodziców), gdzie był przez (...)

Umowa przesłana faksem

Czy umowa (świadczenie usług doradztwa personalnego) podpisana i przesłana faxem do podpisu drugiej stronie jest ważna w świetle prawa?

Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości

Jestem obywatelką Austrii, nie posiadam obywatelstwa polskiego. Mój mąż jest Polakiem. Posiadamy w Polsce majątek, którego jestem od chwili zakupu współwłaścicielem /księgi wieczyste/. Ponieważ (...)

Postępowanie dowodowe w sprawie o zasiedzenie

Jak sformułować wniosek dowodowy na sprawę o zasiedzenie? W jakim terminie musi być złożony wniosek i czy na specjalnym druku. Czy nie będąc stroną w sprawie (jestem drugim spadkobiercą i zostałem (...)

Zabezpieczenie umowy przedwstępnej

Jestem w trakcie negocjacji sprzedaży mieszkania. Potencjalny nabywca chciałby, aby mu udostępnić mieszkanie zaraz po podpisaniu umowy przedwstępnej w celu jak najszybszego przystąpienia do prac (...)

Jak powinno brzmieć pismo o wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego kwaterunkowego?

Jak powinno brzmieć pismo o wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego kwaterunkowego? Czy należy w nim wyjaśnić najemcy jakie są przyczyny wypowiedzenia?

Wykup wynajmowanego lokalu

Jakie dokumenty muszę złożyć u wynajmującego w celu uzyskania zgody na wykupienie wynajmowanego lokalu użytkowego na własność?

Zakup kradzionej rzeczy

Zakupiłem w komisie sprzęt komputerowy - notebooka za cenę ok. 4000 zł. Otrzymałem fakturę z wymienioną nazwą sprzętu. Po 1 tygodniu sprzęt okazał się kradziony - sprawdziłem to w bazie producenta. (...)

Uprawnienie do zniesienia współwłasności

Jestem współwłaścicielem domu dwurodzinnego na zasadach współwłasności. Czy pomimo sprzeciwu sąsiada mogę doprowadzić do podziału tej współwłasności? Uważam, że sąsiad użytkuje część (...)

Zasady odpowiedzialności poręczycieli

Jakie prawa przysługują poręczycielowi, który otrzymał od sądu (jako jeden z kilku) nakaz zapłaty za niesolidnego dłużnika? Jeżeli sam jestem w nie najlepszej sytuacji finansowej to kto może (...)

Prawo własności rzeczy ruchomych

Czy pozostawiony pod adresem stałego zameldowania (ale w budynku nie będącym moja własnością) komputer i inne przedmioty typu sprzęt AGD i RTV (potwierdzone zakupy FV) należą do dóbr osobistych (...)

Zawieranie umów przez internet

Chciałbym świadczyć przez internet usługi związane z tworzeniem stron WWW. Jak wyglada zawieranie umowy przez internet?

Czynsz za mieszkanie zakładowe

Mam mieszkanie zakładowe przydzielone mi przez zakład pracy, w którym już nie pracuję, ten zakład nałożył na mnie podwójny czynsz. Czy takie rozstrzygnięcie jest prawidłowe?

Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa

W jakim przypadku można zasiedzieć grunt Skarbu Państwa i jakie warunki należy spełnić?

Zadośćuczynienie za zniewagę słowną

Jak wysokie odszkodowanie pieniężne można zażądac w przypadku wystąpienia do sądu w związku z naruszeniem dobra osobistego w wyniku obrazy słownej słowami wulgarnymi? Jak te sprawy reguluje kodeks (...)

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Kierowca ciężarówki przejeżdżając przez osiedle mieszkaniowe zabił mojego psa (owczarka niemieckiego). Pies wszedł na ulicę ok.4m przed wolno jadącym samochodem. Kierowca widział go lecz myślał, (...)

Wykreślenie prawa dożywocia z księgi wieczystej

Mam wpis w księdze wieczystej o dożywocie, ta osoba już nie żyje. Co należy zrobić w celu wykreślenia tego wpisu?

Proces o ochronę dóbr osobistych

Czy występując do sądu z powództwa cywilnego, w związku z obrazą słowną słowami niecenzuralnymi, konieczne jest zatrudnianie prawnika i jakiego rodzaju odszkodowania za straty moralne można oczekiwać? (...)

Odsetki od zaległego czynszu

Rozwiązałam umowe z najemcą, który nie płacił czynszu. Najemca zobowiązał sie do zapłacenia zaległej kwoty do określonego przez niego dnia. Termin płatności minął i kwota nie została wpłacona. (...)

Zniesienie wspólności i podział majątku

Chcę znieść współwłasność i dokonać zgodnego podziału majątku po ustaniu wspólności majątkowej. 1. Czy lepiej dokonać tych czynności notarialnie czy sądownie? Jaka jest różnica prawna? (...)

Zabranie legitymacji przez konduktora

Podczas podróży koleją, na dwutygodniowy wypoczynek, konduktor zakwestionował legitymacje szkolną 17- letniej dziewczyny, zatrzymał dokument i wystawił mandat za jazdę bez biletu. Osoba miała (...)

Prezent a darowizna

Jaka jest różnica w terminologii prawniczej między prezentem a darowizną?

Pozostawienie rzeczy przez najemcę

Co powinien zrobić właściciel mieszkania z rzeczami wynajmujacego porzuconymi w jego mieszkaniu po wygaśnieciu umowy wynajmu, w przypadku, kiedy osoba ta unika kontaktu z właścicielem w związku (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika