Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 42)
Odpowiedzialność dzieci za długi rodzica
Moja mama jest wdową, ma emeryturę, ale pod presją mojej siostry bierze różne pożyczki i ich nie spłaca (np.komputerna raty dla wnuka). Co zrobić, żeby nie płacić długów mojej matki.
Uprawnienia poręczyciela względem banku
Czy poręczyciel kredytu ma prawo wglądu w pełną dokumentację kredytu w banku? Jakie przepisy to regulują? Chodzi o uzyskanie z banku kopii wniosków kredytobiorcy o kredyt i wniosków na udzielenie (...)
Utwardzenie drogi koniecznej
Zgodnie z zapisami w akcie notarialnym dotyczącym kupna działki budowlanej na rzecz mojej nieruchomości ustanowiono służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu pasem o szerokości (...)
Odszkodowanie za zajęcie nieruchomości
Czy gmina (SP?) zobowiązana jest do wykupu działki, która przed laty w planach zagospodarowania przestrzennego, została przeznaczona pod ulicę (konkretnie chodnik). Chodnik już od lat jest, a właścicielem (...)
Zwrot pieniędzy z niezrealizowanej umowy
Kupiłem bilety lotnicze w promocji na określone daty. A warunek promocji był taki, że nie ma zwrotu pieniędzy. Małżonka zachorowała na ospę, w związku z tym nie możemy podróżować. Mam zaświadczenie (...)
Wypowiedzenie umowy kredytu a zdolność kredytowa
Czy bank może wypowiedzieć kredyt na podstawie utraty zdolności kredytowej mimo, że raty były spłacane terminowo? Taka sytuacja wystąpiła w banku w którym mamy zaciągnięty kredyt.
Zasiedzenie a żądanie wydania nieruchomości
Czy osoba, która zasiedziała nieruchomość, a następnie przekazała ją właścicielowi, może domagać się ponownego wydania jej tej nieruchomości podnosząc argument zasiedzenia? Czy sam fakt wydania (...)
Podstawy rozwiązania umowy najmu lokalu
Pomiędzy wynajmującym i najemcą zawarto umowę najmu lokalu użytkowego na czas oznaczony - 12 m-cy. Wynajmujący planuje sprzedać lokal będący przedmiotem umowy w drodze przetargu nieograniczonego. (...)
Prawo wymiany towaru
Czy jest określona ilość napraw gwarancyjnych, po których konsumentowi przysługuje prawo wymiany produktu na nowy wolny od wad, czy też producent może naprawiać dany produkt w nieskończoność?
Ustanowienie służebności gruntowej
Czy z wnioskiem do sądu o ustanowienie służebności gruntowej za wynagrodzeniem może wystąpić tylko właściciel ewentualnej przyszłej nieruchomości władnącej, czy z wnioskiem takim może wystąpić (...)
Prawo użytkowania pokoju mieszkalnego
Odziedziczyłam połowę nieruchomości. Na całość domu jest nałożona służebność wobec darczyńcy. Darczyńca może sobie wybrać w której części domu chce mieszkać. Mieszka w mojej części. (...)
Przedmiot ustanowienia służebności
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Czy mogę ustanowić na nim służebność osobistą lub czy mogę oddać je w użytkowanie? Jeśli tak, to czy potrzebować będę (...)
Wpis prawa własności osoby małoletniej do KW
Czy małoletni będący właścicielem nieruchomości wpisywany jest do księgi wieczystej jako właściciel i czy jest przyjmowany w poczet członków spółdzielni?
Rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych
Co to jest ochrona rękojmi wiary publicznej księgi wieczystej (w przypadku hipoteki)?
Darowizna a użytkowanie wieczyste
Czy forma tzw. dożywotniego, bezpłatnego użytkowania części nieruchomości (wyceniona na konkretną kwotę, ale nie uiszczona udzielającemu tego użytkowania) może być potraktowana jako swoista (...)
Umowa najmu a przyznanie lokalu decyzją
Proszę o odpowiedź czy umowa najmu mieszkania zawarta z Komendantem Powiatowym Policji (właścicielem mieszkań jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i na jej rzecz odprowadzany jest czynsz) może być (...)
Użytkowanie wieczyste a wynajem
Czy można wynająć prawo użytkowania wieczystego?
Tajemnica korespondencji jako dobro osobiste
Przez okres 1,5 roku wynajmowaliśmy mieszkanie pewnej firmie X dla jej pracownika, rok temu wygasła umowa najmu, firma nie wynajmuje już mieszkania. Jednak do tej pory otrzymujemy pocztę adresowaną (...)
Śmierć współwłaściciela a prawo użyczenia
Czy po śmierci jednego ze współwłaścicieli domu, mogę być zmuszony do jego opuszczenia? Obecnie zajmuję piętro domu jednorodzinnego na podstawie umowy użyczenia na czas nieokreślony, nieodpłatny. (...)
Nieodebranie sprzętu reklamowanego
Klient oddał do naprawy komputer, w którym wcześniej samodzielnie dokonał wady poprzez samodzielne nieprawidłowe podłączenie kabli. Obecnie odmawia zapłaty za usługę serwisową, zabrania sprawnego (...)
Rozpowszechnianie wizerunku osoby publicznej
Czy rozpowszechnianie w internecie poprzez niekomercyjną prywatną stronę www wizerunku powszechnie znanego aktora w formie zdjęcia z planu filmowego nie narusza dobra osobistego tej osoby zgodnie z (...)
Elementy składowe umowy przewozu
Co musi zawierać umowa przewozu?
Umyślne pozostawienie rzeczy przez najemcę
Nowi właściciele mieszkania chcą wymeldować lokatora, który jest zameldowany w ich mieszkaniu tymczasowo. Od kilku miesięcy lokator ten przebywa w innym miejscu (u swoich rodziców), gdzie był przez (...)
Umowa przesłana faksem
Czy umowa (świadczenie usług doradztwa personalnego) podpisana i przesłana faxem do podpisu drugiej stronie jest ważna w świetle prawa?
Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości
Jestem obywatelką Austrii, nie posiadam obywatelstwa polskiego. Mój mąż jest Polakiem. Posiadamy w Polsce majątek, którego jestem od chwili zakupu współwłaścicielem /księgi wieczyste/. Ponieważ (...)
Postępowanie dowodowe w sprawie o zasiedzenie
Jak sformułować wniosek dowodowy na sprawę o zasiedzenie? W jakim terminie musi być złożony wniosek i czy na specjalnym druku. Czy nie będąc stroną w sprawie (jestem drugim spadkobiercą i zostałem (...)
Zabezpieczenie umowy przedwstępnej
Jestem w trakcie negocjacji sprzedaży mieszkania. Potencjalny nabywca chciałby, aby mu udostępnić mieszkanie zaraz po podpisaniu umowy przedwstępnej w celu jak najszybszego przystąpienia do prac (...)
Jak powinno brzmieć pismo o wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego kwaterunkowego?
Jak powinno brzmieć pismo o wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego kwaterunkowego? Czy należy w nim wyjaśnić najemcy jakie są przyczyny wypowiedzenia?
Wykup wynajmowanego lokalu
Jakie dokumenty muszę złożyć u wynajmującego w celu uzyskania zgody na wykupienie wynajmowanego lokalu użytkowego na własność?
Zakup kradzionej rzeczy
Zakupiłem w komisie sprzęt komputerowy - notebooka za cenę ok. 4000 zł. Otrzymałem fakturę z wymienioną nazwą sprzętu. Po 1 tygodniu sprzęt okazał się kradziony - sprawdziłem to w bazie producenta. (...)
Uprawnienie do zniesienia współwłasności
Jestem współwłaścicielem domu dwurodzinnego na zasadach współwłasności. Czy pomimo sprzeciwu sąsiada mogę doprowadzić do podziału tej współwłasności? Uważam, że sąsiad użytkuje część (...)
Zasady odpowiedzialności poręczycieli
Jakie prawa przysługują poręczycielowi, który otrzymał od sądu (jako jeden z kilku) nakaz zapłaty za niesolidnego dłużnika? Jeżeli sam jestem w nie najlepszej sytuacji finansowej to kto może (...)
Prawo własności rzeczy ruchomych
Czy pozostawiony pod adresem stałego zameldowania (ale w budynku nie będącym moja własnością) komputer i inne przedmioty typu sprzęt AGD i RTV (potwierdzone zakupy FV) należą do dóbr osobistych (...)
Zawieranie umów przez internet
Chciałbym świadczyć przez internet usługi związane z tworzeniem stron WWW. Jak wyglada zawieranie umowy przez internet?
Czynsz za mieszkanie zakładowe
Mam mieszkanie zakładowe przydzielone mi przez zakład pracy, w którym już nie pracuję, ten zakład nałożył na mnie podwójny czynsz. Czy takie rozstrzygnięcie jest prawidłowe?
Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa
W jakim przypadku można zasiedzieć grunt Skarbu Państwa i jakie warunki należy spełnić?
Zadośćuczynienie za zniewagę słowną
Jak wysokie odszkodowanie pieniężne można zażądac w przypadku wystąpienia do sądu w związku z naruszeniem dobra osobistego w wyniku obrazy słownej słowami wulgarnymi? Jak te sprawy reguluje kodeks (...)
Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia
Kierowca ciężarówki przejeżdżając przez osiedle mieszkaniowe zabił mojego psa (owczarka niemieckiego). Pies wszedł na ulicę ok.4m przed wolno jadącym samochodem. Kierowca widział go lecz myślał, (...)
Wykreślenie prawa dożywocia z księgi wieczystej
Mam wpis w księdze wieczystej o dożywocie, ta osoba już nie żyje. Co należy zrobić w celu wykreślenia tego wpisu?
Proces o ochronę dóbr osobistych
Czy występując do sądu z powództwa cywilnego, w związku z obrazą słowną słowami niecenzuralnymi, konieczne jest zatrudnianie prawnika i jakiego rodzaju odszkodowania za straty moralne można oczekiwać? (...)
Masz inne pytanie do prawnika?