Prawo użytkowania pokoju mieszkalnego

Pytanie:

"Odziedziczyłam połowę nieruchomości. Na całość domu jest nałożona służebność wobec darczyńcy. Darczyńca może sobie wybrać w której części domu chce mieszkać. Mieszka w mojej części. Jeśli chcę zamknąć tę część ponieważ nie stać mnie na utrzymywanie i opłatę mediów to zrobię coś bezprawnie? Akt notarialny mówi że darczyńca może sobie wybrać pokój w mojej części lub w drugiej."

Odpowiedź prawnika: Prawo użytkowania pokoju mieszkalnego

Zgodnie z przedstawioną w stanie faktycznym sytuacją, uprawnienia darczyńcy wynikające z przysługującej mu służebności może on wykonywać w całym domu, jednak wybór części domu należy do darczyńcy. Jeżeli darczyńca wybrał Pani część, może on wykonywać tam swe uprawnienia z tytułu służebności. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że darczyńcy przysługuje służebność mieszkania. Służebność ta polega na możliwości korzystania z mieszkania, tj. na możliwości zajęcia pomieszczenia mieszkalnego. Nie obejmuje natomiast zamieszkiwania na koszt osoby trzeciej. Zgodnie z art. 302 § 2 k.c., do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Natomiast przepisy kodeksu cywilnego o użytkowaniu przez osoby fizyczne poprzedzone są ogólnymi przepisami o użytkowaniu, które w analizowanym przypadku także znajdują zastosowanie. Zgodnie z art. 260 § 1 k.c., użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. W zakresie nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy mieści sie z pewnością opłata za media, z których mający służebność korzysta. dlatego też jego także obciążają te opłaty. Jeżeli z mediów korzysta zarówno Pani jak i mający służebnośc, koszty powinni ponieść państwo wspólnie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika