Proces o ochronę dóbr osobistych
Pytanie:
"Czy występując do sądu z powództwa cywilnego, w związku z obrazą słowną słowami niecenzuralnymi, konieczne jest zatrudnianie prawnika i jakiego rodzaju odszkodowania za straty moralne można oczekiwać? Jak długo czeka się na samą rozprawę i jej wyniki?"
Odpowiedź prawnika: Proces o ochronę dóbr osobistych
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego strony mogą działać przed sądem osobiście bądź przez swoich pełnomocników. W związku z tym ustanowienie pełnomocnika (którym może być nie tylko adwokat, radca prawny, ale także np. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony) nie jest konieczne. Kodeks postępowania cywilnego nie wprowadza bowiem generalnego przymusu adwokackiego, który polega na wynikającym z ustawy obowiązku ustanowienia pełnomocnika procesowego. Ocena potrzeby ustanowienia pełnomocnika oraz decyzja w tym przedmiocie należy do strony. W przypadku wystąpienia do sądu z związku z naruszeniem dobra osobistego, jakim niewątpliwie jest cześć człowieka, osoba, czyjej dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się takiego naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych przepisami kodeksu cywilnego może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli zaś wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. W tym przypadku konieczne będzie jednak udowodnienie że rzeczywiście powstała szkoda oraz ustalenie istnienia związku przyczynowego pomiędzy powstałą szkodą a dokonaną obrazą słowną. Termin rozprawy wyznacza z urzędu sam przewodniczący składu orzekającego. Jednocześnie z wyznaczeniem pierwszej rozprawy zarządza on doręczenie pozwu pozwanemu i stosownie do rozprawy wyznacza sędziego sprawozdawcę. O wyznaczeniu rozprawy powinien zawiadomić strony i osoby zainteresowane poprzez wezwanie. Wezwanie to powinno zostać doręczone co najmniej na tydzień przed posiedzeniem. W wypadkach pilnych termin ten będzie mógł zostać skrócony do trzech dni.
Nie możemy przewidzieć, jaka będzie rzeczywista długość takiego postępowania, a także kiedy nastąpi wydanie orzeczenia w tej sprawie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?