Prawo cywilne: Dobra osobiste - Porady prawne

Osoby uprawnione do pochówku zmarłego

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Ojciec z moją matką mieli ślub cywilny i kościelny. Rozwiedli się, oczywiście rozwód mieli tylko cywilny. Ojciec umierając (...)

Ekshumacja bez zgody rodziny

Żona i dzieci mojego konkubenta zostały pochowane przez brata żony w czasie, gdy on sam znajdował się w areszcie podejrzany o zamordowanie najbliższych. Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko (...)

Odszkodowanie za pomówienia i zniesławienie

Osoba X i Y będąca małżonkami składa zawiadomienia do Prokuratury lub na Policję na osobę Z. Zarzuty stawiane przeciwko sobie Z czynione są złośliwie i nie są prawdziwe. Osoba Z oczyściła (...)

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji

Czy osoba która naruszyła moją godność osobistą przez internet może ponieść za to karę? Czy wiadomości przesłane na skrzynkę internetową z grośbami stanowią jakiś dowód rzeczowy?

Dane osobowe pracowników na stronie internetowej

Czy pracodawca bez zgody pracowników może publikować ich zdjęcia na swojej stronie internetowej? Do tej pory umieszczone były m. in. ich imiona, nazwiska, stanowiska, telefon, ale pracodowca uważa, (...)

Nagrywanie rozmów a naruszenie dóbr osobistych

Czy karalne jest nagrywanie, bez konkretnego celu, rozmów w których bierze udział min. nagrywający? Czy zatajenie faktu nagrywania rozmowy wpływa w jakiś sposób na kwalifikacje tego czynu?

Upublicznianie zdjęć

Znalazłam w Internecie zdjęcia moich dzieci (na jednym z popularnych portali społecznościowych) i zostały wstawione bez mojej zgody, a nawet ta osoba wie, że nie życzę sobie, aby te zdjęcia dalej (...)

Ochrona korespondencji - Pisma zostawiane w drzwiach

Dwukrotnie w ostatnim czasie znalazłam w drzwiach mieszkania pisma, których umieszczenie tam, wg mnie łamie ustawę o ochronie danych osobowych. Przed miesiącem komornik zostawił w drzwiach mieszkania (...)

Postępowanie w sprawie o naruszenie dóbr osobistych

Jak sądzę skierowanie wniosku o sądowną ochronę dóbr osobistych winno być poprzedzone wnioskiem skierowanym do pomawiającego by udowodnił swoje zarzuty lub je wycofał. przypadku odmowy powyższych (...)

Naruszenie dobrego imienia w internecie

W jaki sposób ukrócić ubliżanie mojej osobie w bardzo niecenzuralnych słowach na publicznym forum w internecie? Osoby tam piszące używają nicków, więc nie wiem jak miałabym je zaskarżyć, skoro (...)

Dobra osobiste i zniesławienie w gazecie

Moja żona chcąc mi \"umilić życie\" opisała mnie w gazecie. Skontaktowała się w tym celu z Panią redaktor gazety \"GŁOS WIELKOPOLSKI\" i opowiedziała tej Pani niesamowite historie. W/w Pani nie (...)

Sprostowanie informacji zamieszczonej w prasie

Gazeta umieszcza błędną informację. Nie wiem czy błąd był zawiniony przez dziennikarza, czy też osoba udzielająca wywiadu dziennikarzowi pomyliła się. Sprawa jest istotna, gdyż zasługi firmy (...)

Ochrona dóbr osobistych - prawo cywilne czy karne?

Jak odróżnić czy dana wypowiedź miała charakter naruszenia dóbr osobistych i podlega pod odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego czy miała charakter znieważenia bądź zniesławienia i podlega pod (...)

Jak się bronić przed pomówieniami?

Zostałam oskarżona o telefoniczne nękanie, w tym m.in. grożenie pozbawienia życia matki mojego bratanka. Składałam już zeznania na policji. Oświadczam, że nigdy nie dzwoniłam do osoby skarżącej (...)

Roszczenia za naruszenie dóbr osobistych

Jakie uprawnienia przysługują osobie, której dobra osobiste zostały naruszone? Czy można się bronić zanim dobra osobiste zostaną naruszone? Czego żądać, gdy naruszenie dóbr osobistych spowodowało (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika