Pytanie:
"Żona i dzieci mojego konkubenta zostały pochowane przez brata żony w czasie, gdy on sam znajdował się w areszcie podejrzany o zamordowanie najbliższych. Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko ojcu i mężowi zamordowanych, a sąd podtrzymał decyzję. Obecnie mój konkubent chce ekshumować zwłoki i przewieźć je w inne miejsce (za granicę - do Niemiec, gdzie mieszkali). Wiadomym nam jest, że zgodę na ekshumację wydaje SANEPID. Właścicielem grobu, gdzie są pochowane, jest brat żony lub jej ojciec. Wiemy również, że nie wyrażają oni zgody na ekshumację. Jaką drogą uzyskać zgodę na ekshumację z pominięciem właściciela grobu, jeśli teraz głównym poszkodowanym jest mąż i ojciec? Kto może udzielić takiej zgody? Czy rodzina żony ma prawo nie zezwalać na ekshumację?"
Odpowiedź prawnika: Ekshumacja bez zgody rodziny
Ekshumacja może być dokonana na prośbę osób uprawnionych do przeprowadzenia pochówku. Prośba ta musi być umotywowana i poparta zezwoleniem inspektora sanitarnego.
Prawo pochowania i ekshumacji zmarłych przysługuje małżonkowi, zstępnym, wstępnym, krewnym bocznym do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowatym w linii prostej do 1 stopnia. Prawo do pochowania i do dokonania ekshumacji jest prawem podmiotowym wymienionych powyżej osób.
Konieczność uzyskania zgody pozostałych osób wynika właśnie z tego, że również im przysługuje prawo kultu zmarłego, które jest dobrem osobisty każdej z tych osób. Treść pytania wskazuje, iż możliwe jest wyniknięcie sporu w związku z ta sprawą. Spór ten musi zostać rozstrzygnięty przed sądem cywilnym. Żaden organ administracji nie ma tu prawa do decyzji. Jego przedmiotem będzie żądanie, by sąd zobowiązał pozostałe osoby, które nie zgodziły się na ekshumację, do wyrażenia takiej zgody.
Nie oznacza to jednak, że sąd przychyli się do żądania Pytających. Trzeba bowiem pamiętać, że obok prawa do pochówku i ekshumacji zmarłych, obowiązuje jeszcze zasada niezakłócenia miejsca spoczynku. Tak więc żądanie ekshumacji wysunięte w razie sporu między pozostałymi bliskimi zmarłych, może być uwzględnione jedynie wówczas, gdy szczególne względy ochrony dóbr osobistych za tym przemawiają.
W każdym razie jednak dominująca jest zasada niezakłócania miejsca spoczynku zmarłych. Musiałyby wiec zaistnieć bardzo wyjątkowe okoliczności, które pozwalałyby na odejście od tej zasady.
Michał Włodarczyk
Radca Prawny
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
-
Wiola 2020-05-24 10:48:13
witam Moja mama chce dokonac ekshumacji męza i syna *syn kawaler* Zgody nie wyraza jeden z synów,który robi to po złosci Jest agresywnym narkomanem,który ma swój swiat i w zaden soosób nie idzie go przekonac Grobami opiekujemy sie tylko my *córka* i mama i tak jest od zawsze czyli od 28 lat Czy moja mama musi tłuc sie po sadach zeby dokonac ekshumacji ,czy jest inna droga prosze o pomoc
-
Gonia 2016-01-22 12:02:04
Mam rowniez problem , moj tatus zmarl w pazdzierniku zeszlego roku i chciala bym przenisc tatusia do jego grobu rodzinnego oddalonego 600km od miejsca gdzie zmarl, pani z ktora wziol slub tydzien przed smiercia wyzebrala od tatusia ten slub poniewaz zalezalo jej na jedo emeryturze byl gornikiem i mial dosc ladna emeryture.Nie wiem co zrobic a wiem ze ta Pani moze sie nie zgodzic na przewiezienie tatusia a bardzo bym chciala zeby byl miedzy swoimi. Gonia
-
Jurek 2016-01-14 18:58:55
Moj syn pochowal swego syna /2 l 8 mies. / za zgoda matki na grobie rodzinnym ojca . Pogrzeb odbyl sie zgodnie byly obydwie rodziny. Syn pokryl wszelkie koszty leczenia i pogrzebu. Po pogrzebie rozstal sie z matka dziecka z ktora zyl w zwiazku. Po paru miesiacach, matka podala do sadu , o przeniesienie urny dziecka do innej miejscowosci , nie majac zadnych argumentow ,eshumacji szczatkow zwlok . Czy Sad morze orzec eshumacje bez zgody ojca,/ prokurator, sanepid , zarzadca cmentarza nie wyrazaja zgody na eshumacje /. Prosze o porade
-
omirom 2011-11-01 18:40:01
Mój problem morze nie jest tak złożony, ale nie mniej jednak nie daje mi spokoju.
W roku ok 2001 Odeszła moja "Mateczka" i może nie było by nic w tym dziwnego gdyby nie fakt
ze po Jej śmierci ojczym zaczął roskradac dobra, które spadały na mnie jako dziedziczącemu.
Dodam iż nie chodzi mi o dobra tylko o fakt jakim to trzeba byc sku.... em.
Nigdy nie traktowałem ojczyma jako bliską osobę "memu sercu", ani on mnie, tak więc przyszedł czas
by podjąc jedyną, słuszną decyzję ; mianowicie zerwac wszelkie kontakty z ojczymem i jego dziecmi.
Wiąże nas tylko jedna sprawa Grób w którym spoczywa mama.(a wiem ze nie chciałaby z nim "leże")
Z polisy po zmarłej pokryłem połowę kosztów
pomnika, a że jako młodociany, pogrążony w żałobie nie myślalem wówczas o rachunkach, F -rach.
ojczym posiada Faktury z u s . za pochówek. Czy, można załatwic to sądownie, notarialnie lub inaczej
aby ojczyma pozbawic praw do grobu?
(Porozumienie nie wchodzi w rachubę.)
Pomóżcie proszę.
p.s
nawet z pomnika giną wiazanki...
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?