Oczernianie firmy w internecie

Pytanie:

"W ramach realizacji umowy wynajmu firma wynajmująca zatrzymała po szkodzie z winy klienta kaucję na pokrycie szkód. Klient uważa się za pokrzywdzonego, mimo że obciążenie nastąpiło w oparciu o kosztorys rzeczoznawcy i umowę wynajmu. Nie zdecydował się on jednak dochodzić roszczeń w sądzie, co więcej nawet nie złożył w firmie reklamacji, natomiast na wielu forach internetowych wypisuje że firma to złodzieje itd. Czy takiemu działaniu nie można nic zarzucić? Czy można wystąpić na drogę sądowa lub złożyć doniesienie w prokuraturze?"

Odpowiedź prawnika: Oczernianie firmy w internecie

Takie działanie może stanowić przestępstwo (przestępstwa)  określone z art. 212 kodeksu karnego, zgodnie z którym: "Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego powyżej za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." Ściganie tego przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że to pokrzywdzony wnosi (osobiście lub za pośrednictwem Policji)  i popiera akt oskarżenia.

Można się również zastanawiać nad wniesieniem powództwa cywilnego o ochronę dóbr osobistych. Wprawdzie w opisie pytania nie opisali Państwo w jakiej formie działa przedsiębiorstwo, należy jednak wskazać, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. "W doktrynie i judykaturze przyjmuje się, chociaż jest to pogląd dyskusyjny, że z ochrony dóbr osobistych mogą korzystać - poza osobami fizycznymi i prawnymi - także niektóre organizacje niemające osobowości prawnej" (tak: Dmowski Stanisław, Rudnicki Stanisław, Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie IX). Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony dóbr osobistych, ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem:

  1. może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne.
  2. w razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
  3. na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
  4. jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych (a więc trzeba wykazać wysokość szkody oraz jej związek z działaniami pozwanego).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika