Jak się bronić przed pomówieniami?

Pytanie:

"Zostałam oskarżona o telefoniczne nękanie, w tym m.in. grożenie pozbawienia życia matki mojego bratanka. Składałam już zeznania na policji. Oświadczam, że nigdy nie dzwoniłam do osoby skarżącej mnie. Nie wiem na jakiej podstawie może ona wysuwać takie oskarżenia. Ostatni raz słyszała mnie ok. dwóch lat temu, a przez telefon ok. pięciu lat temu. Jak się bronić przed tego typu pomówieniami? Jak uniknąć w przyszłości podobnego działania? Jestem studentką II r. studiów doktoranckich w KUL. Cieszę się sympatią i dobra opinią wśród wykładowców i kolegów."

Odpowiedź prawnika: Jak się bronić przed pomówieniami?

Oskarżenia te naruszajÄ… Pani dobra osobiste,a jednoczeÅ›nie stanowiÄ… przestÄ™pstwo pomówienia. W takim przypadku możliwe sÄ… dwie drogi postÄ™powania, które siÄ™ wzajemnie nie wykluczajÄ…. Podstawy prawne znajdujÄ… siÄ™ w art.24 kodeksu cywilnego oraz w art. 190a i 212 kodeksu karnego w zwiÄ…zku z art. 59 kodeksu postÄ™powania karnego. Po pierwsze zgodnie z art. 24 k.c. ten, czyje dobro osobiste, czyli np. cześć zostaÅ‚o zagrożone cudzym dziaÅ‚aniem (mogÄ… to być np. wÅ‚aÅ›nie tego typu bezpodstawne pomówienia) może domagać siÄ™ (także sÄ…downie) zaniechania tego dziaÅ‚ania. Na tej samej podstawie prawnej przysÅ‚uguje też roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne lub roszczenie o zapÅ‚atÄ™ odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel spoÅ‚eczny np. na rzecz PCK, WOÅšP, Caritas itp. Po drugie jeżeli czyn ten wyczerpuje znamiona przestÄ™pstwa z art. 212 k.k., który mówi, że kto pomawia innÄ… osobÄ™ o takie postÄ™powanie (np. grożenie Å›mierciÄ…), które może poniżyć jÄ… w opinii publicznej lub narazić na utratÄ™ zaufania potrzebnego np. dla danego stanowiska (w Pani przypadku mogÅ‚aby to być utrata zaufania wykÅ‚adowców, promotora co mogÅ‚oby mieć ujemne konsekwencje w Pani pracy naukowej), może Pani wnieść oskarżenie do sÄ…du. Zgodnie z art. 212 k.k. przestÄ™pstwo pomówienia jest Å›cigane z oskarżenia prywatnego, oznacza to, że pokrzywdzony (Pani) osobiÅ›cie lub przez peÅ‚nomocnika wnosi i popiera oskarżenie.

Z kolei przepis art. 190a k.k. reguluje przestÄ™pstwo stalkingu, czyli umyÅ›lnego nÄ™kania osoby: Kto przez uporczywe nÄ™kanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznoÅ›ciami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 3. Czyn ten Å›cigany jest na wniosek pokrzywdzonego - z chwilÄ… jego zÅ‚ożenia postÄ™powanie toczy siÄ™ z urzÄ™du. Bez wniosku jednak organy nie bÄ™dÄ… prowadziÅ‚y postÄ™powania. 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert> Kozdras. 2016-12-07 10:05:28

    Problem polega na tym że moja żona wciąż straszy mnie policją nawet że mnie nie ma w pobliżu nie chcę myśleć co będzie dalej.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika