Napisy na nagrobku
Pytanie:
"Z powodu nieporozumień rodzinnych nie możemy w kręgu rodzeństwa dojść do porozumienia co do treści napisu na płycie nagrobnej. A mianowicie chodzi o dopisanie obok imion sp. rodziców na płycie danych zmarłego naszego dziadka. Wszyscy troje spoczywają w tym miejscu. Jest to odpowiedni moment bo po śmierci rodzica nagrobek został rozebrany i muszą zostać na płycie nagrobnej naniesione aktualne dane. Zapłaciłam usługodawcy za dodatkowy napis ,to moje rodzeństwo tę wypłatę wycofało. W jaki sposób mogę moje rodzeństwo przekonać do mojej wersji napisu? Na dobrowolną zgodę nie mam szans. Jeżeli w grę wchodzi tylko postępowanie sądowe to mam pytanie czy tutaj muszę przedłożyć potwierdzenie nabycia spadku po dziadku? Niestety nie było przeprowadzone do tej pory. Czy wystarczy tylko moje oświadczenie o tym, że jestem spokrewniona?"
Odpowiedź prawnika: Napisy na nagrobku
Prawo do decydowania o grobie najbliższych zalicza się do ich dóbr osobistych. Ze względu na dominujący charakter dobra osobistego, prawo do grobu nie podlega regułom dziedziczenia. Prawo do pochowania w danym grobie przysługuje z reguły określonym osobom, które same grób urządziły lub dla których został on urządzony. Reguły dziedziczenia mogą co najwyżej służyć za posiłkową wskazówkę w wypadkach, gdy miejsca w grobie rodzinnym nie zostały z góry przeznaczone - przez osobę, która go urządzała - dla określonych osób bliskich (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 13 lutego 1979 r., sygn. akt I CR 25/79, OSNCP 1979/10 poz. 195).
Jak wynika z powyższego, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma znaczenia w niniejszej sprawie. Swoje prawa wynikające z Pani dóbr osobistych, w postaci zamieszenia napisu (dotyczącego dziadka) na nagrobnej płycie, na grobie rodziców, może Pani egzekwować w drodze powództwa o naruszenie dóbr osobistych.
Zgodnie bowiem z art. 24 kodeksu cywilnego, ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Z powództwem o naruszenie dóbr osobistych, może Pani wystąpić, jeżeli udowodni Pani, że za zamieszczeniem na nagrobku, napisu dotyczącego Pani dziadka przemawiają szczególne względy osobiste.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?