Podszywanie sie pod zmarłą osobę

Pytanie:

"Moja mama z drugim mężem prowadziła warsztat kuśnierski.W roku 1997 zachorowała na Alzheimera i w jej miejsce została przyjęta pani A. Drugi mąż mamy nie zarejestrował pani A jako pracownika, Pani ta pracowała jako jego żona aby jak się wyrażał zaoszczędzić na podatkach.W roku 2002 mama zmarła, pani A nadal była wykazywana w PIT16 jako współmałżonka. Pani A tak dalece wczuła się w rolę że podaje klientom nazwisko mojej mamy jako swoje, a nawet podaje jako swój adres mojej zmarłej mamy.Mieszkałam zawsze razem z mamą. Zdarzyło się już kilkukrotnie, że do domu przychodziły klientki ,kierowane przez panią A po odbiór futra. Jestem zmuszona wyjaśniać im ,że moja mama nie żyje a pani A podszywa się pod nią i odsyłać do pracowni. Czy mam prawo drogą prawną dochodzić od pani A zaprzestania używania nazwiska i imienia mojej mamy. Pani A ma swojego męża, z którym mieszka i żyje w zgodzie w zupełnie innej dzielnicy miasta. "

Odpowiedź prawnika: Podszywanie sie pod zmarłą osobę

Naszym zdaniem w przedstawionej sytuacji mogłaby Pani skierować do sądu pozew o zaniechanie naruszania Pani dobra osobistego. Nie dobra osobistego matki, gdyż jej dobra osobiste wygasły wraz z jej śmiercią. Niestety jest to sprawa wymagająca bardzo wnikliwej oceny prawnika. Konieczne jest sporządzenie indywidualnej opinii, która określałaby jakie dobro zostało naruszone ( takim dobrem osobistym może być np. nazwisko matki w związku z pamięcią po zmarłym) oraz opracowanie linii argumentacji. W związku z zaistniałą sytuacją można też najprawdopodobniej stwierdzić popełnienie niektórych przestępstw. Sprawa w ogóle wymaga więc bezpośredniej ingerencji prawnika i oceny całej sytuacji prawnej.

 

  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika