e-prawnik.pl Porady prawne

Bezpodstawne oskarżenie o kradzież - naruszenie dóbr osobistych

Pytanie:

W sklepie (mała miejscowość) zostałam oskarżona o kradzież. Czy mogę domagać się zadośćuczynienia za naruszone dobra osobiste?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Bezpodstawne oskarżenie o kradzież - naruszenie dóbr osobistych

15.12.2011

W przypadku gdy została Pani publicznie i bezpodstawnie oskarżona o kradzież, w taki sposób że osoby postronne mogły być świadkami wygłaszania tych oskarżeń lub nawet uwierzyć w ich prawdziwość, ucierpiało Pani dobro osobiste jakim jest dobre imię. W Pani odczuciu naruszenie to jest z pewnością tym większe, iż miało ono miejsce w obecności osób należących do pewnej małej społeczności, w której wszyscy się znają co najmniej z widzenia, co w efekcie może doprowadzić do rozpowszechnienia negatywnej opinii na Pani temat wśród członków tej społeczności.

Według ogólnie przyjętych zasad moralnych kradzież jest czynem ocenianym negatywnie, a osoba dopuszczająca się tego czynu z pewnością może spodziewać się społecznej krytyki i nagany, a także utraty zaufania społecznego.

Może się Pani ubiegać o zadośćuczynienie za naruszone dobra osobiste, więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule roszczenia za naruszenie dóbr osobistych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ