Autoryzacja wypowiedzi dla prasy
Pytanie:
"Wytoczona przeze mnie sprawa sądowa stała się obiektem zainteresowania mediów. Chcę mieć wpływ na ostateczny kształt mojej wypowiedzi. Np. jeden z dziennikarzy zapytał czy mam obrońcę. Odpowiedziałem, iż nie jestem oskarżonym ale powodem cywilnym. Ze zdumieniem przeczytałem w gazecie codziennej: "Ale nieoczekiwanie Sąd Najwyższy dokonał kasacji wyroków i nakazał ponowne rozpatrzenie pozwu - tym razem z uwzględnieniem prawodawstwa unijnego". W rzeczywistości, Sąd Najwyższy Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wskutek skargi kasacyjnej wniesionej przez mojego pełnomocnika uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu ( w tej sprawie SO jest sądem II instancji - wps 10 000 zł) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego. To obrazuje jak daleko idące mogą być zniekształcenia mojego pierwotnego przekazu, który odpowiada stanowi faktycznemu. Jakiej żądać od dziennikarzy autoryzacji materiału przed publikacją w prasie, radio i telewizji ? "
Odpowiedź prawnika: Autoryzacja wypowiedzi dla prasy
Zgodnie z art. 14 ust. 1 prawa prasowego, publikowanie lub rozpowszechnianie w inny sposób informacji utrwalonych za pomocą zapisów fonicznych i wizualnych wymaga zgody osoby udzielających informacji. Przepis ten znajdzie zatem w sytuacji gdyby np. w prasie miała zostać opublikowana (lecz nie zacytowana) udzielona przez Pana informacja, która została przez dziennikarza nagrana. Z przepisu tego należy wywnioskować, że gdyby poinformował Pan dziennikarza o wyroku sądowym, z czego sporządzono by jedynie notatkę, a następnie informacja miałaby zostać rozpowszechniona, wówczas dziennikarz nie ma obowiązku uzyskania zgody osoby udzielającej informacji.
Jeśli informacja ma być zacytowana dosłownie wówczas dziennikarz nie może odmówić autoryzacji (chyba, że ta wypowiedź była uprzednio publikowana), co wynika z art. 14 ust. 2 prawa prasowego. W znaczeniu potocznym, autoryzacja, oprócz zgody na zamieszczenie wypowiedzi w prasie, oznacza również prawo osoby udzielającej informacji do wspólnego z dziennikarzem uzgodnienia ostatecznej treści wywiadu. Udzielenie autoryzacji nie odbywa się wedle jakiejś szczególnej procedury. Jeśli taki wywiad został udzielony i wiadomo, że ma być opublikowany np. w prasie, wówczas należy zwrócić dziennikarzowi uwagę na takie uprawnienie. W takiej sytuacji dziennikarz nie może odmówić takiego uzgodnienia i przed oddaniem materiału do druku powinien się z Panem skonsultować i uzyskać autoryzację.
Przedstawione powyżej uprawnienie, nie wyłączają obowiązku redaktora naczelny redakcji właściwego dziennika lub czasopisma do bezpłatnego opublikowania rzeczowego i odnoszącego się do faktów sprostowania wiadomości nieprawdziwej lub nieścisłej. Jeśli zatem Pana zdaniem udzielona informacja dotycząca wyroku jest nieścisła w zakresie w jakim przedstawia rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, wówczas może Pan napisać sprostowanie, które redaktor naczelny odpowiedniego dziennika będzie zobowiązany opublikować (art. 31 prawa prasowego) w terminie określonym ustawą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?